Skrb za okolje povezuje
S pomočjo programa Phare so na Bledu naredili tudi informacijsko središče Triglavskega narodnega parka z opazovalnico s pogledom na vrh Triglava.
Bled - V dobrem letu dni so z donacijsko shemo Čezmejno ohranjanje biotske raznovrstnosti in trajnostni razvoj v okviru Phare programa med Slovenijo in Avstrijo izvedli enajst projektov, ki jih je podprlo Ministrstvo za okolje in prostor. Projekti, za katere so porabili blizu 2,5 milijona evrov, so in naj bi v bodoče še prispevali h krepitvi sodelovanja med našo državo in Avstrijo na področju varstva biotske in krajinske pestrosti, zavarovanih območij in upravljanja območij Natura 2000.
Zanimiva projekta sta potekala tudi na Gorenjskem. Eden nosi ime Karavanke Natura 2000, osrednji cilj projekta pa je bil povezati različne strokovne ustanove in lokalne skupnosti z obeh strani meje zaradi ohranjanja biotske pestrosti in uveljavljanja Karavank kot posebne naravovarstvene in krajinske enote. V ta namen so izvedli tudi tri delavnice s poudarkom na izmenjavi strokovnih mnenj in izkušenj. Drugi projekt na Gorenjskem je potekal na Bledu, kjer so pred stavbo Triglavskega narodnega parka na Ljubljanski cesti naredili informacijske table in skalnjak, na strehi stavbe pa opazovalnico s stekleno kupolo in pogledom na Triglav. Tako imenovano malo središče TNP je prva stopnja za ureditev velikega središča, osnovni namen projekta pa je izboljšati poznavanje in ozaveščenost o vrednosti narave in kulture v Triglavskem narodnem parku.
V centru za kartografijo favne in flore so izdelali zasnovo conacij posebnih varnostnih območij v Sloveniji, med njimi delno tudi območje Karavank. V preostalih osmih projektih, ki so potekali med lanskim julijem in letošnjim septembrom, so se ukvarjali z različnimi krajinskimi parki po Sloveniji, pa tudi z rekami in jezeri. Vse projekte so v začetku tega tedna predstavili na Bledu, prav tako pa so predstavili priložnostno brošuro z bistvenimi izsledki raziskav. »Rezultati tega programa kažejo, da smo tudi na področju ohranjanja narave in biotske raznovrstnosti sposobni izvesti zahtevne projekte sodelovanja, kar je še posebno pomembno, ker se soočamo z novim programskim obdobjem v Evropski uniji za tako imenovano novo finančno perspektivo 2007-2012,« je ob predstavitvi poudaril državni sekretar na Ministrstvu za okolje in prostor Marko Starman, direktorica TNP Bled Marija Markeš pa je dodala, da je ponosna na sodelavce, ki so se izkazali pri uspešni izvedbi programov.