Razvoj za čevljarje pristal v Alpini
V Alpini v Žireh so odprli Industrijsko razvojni center slovenske usnjarske in obutvene industrije IRCUO.
Žiri – V torek so v prostorih žirovske Alpine slovesno odprli tehnološki center slovenske usnjarske in obutvene industrije IRCUO, projekt, vreden 333 tisoč evrov, ki sta ga sofinancirala program Phare – Krepitev izbranih tehnoloških centrov in Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo. Center je bil na pobudo podjetij slovenske čevljarske in usnjarsko predelovalne industrije sicer ustanovljen že leta 1999 in predstavlja panožno združenje, v katerem sta skoncentrirana znanje in specializirana tehnologija za namene razvoja, raziskav in testiranja različnih materialov kot tudi gotove obutve. Ustanovitelji in člani centra bodo v njem lahko hitro in ugodno izvajali certificiranje obutve po EN standardih. Leta 2000 je pričel delovati v Planiki, kjer so naslednje leto kupili nekaj osnovne opreme, letos pa so ga preselili v Žiri in večji del opreme dopolnili.
Center sodeluje na več razvojnih razpisih, do sedaj so bili uspešni na desetih, uspeh na razpisu Phare v letu 2005 pa je omogočil velik in hiter preskok. Uspeli so na razpisu Visoko tehnološko večnamensko zaščitno obuvalo, pri čemer so opravili merjenje in analize stopal s tridimenzionalnim skeniranjem, testirali in analizirali konkurenčne obutve in laboratorijsko testirali sodobne materiale. Na osnovi tega je razvit prototip tega čevlja. V centru želijo čim prej pridobiti akreditacijo in dodatno opremiti laboratorij za specialno obutveno in usnjarsko laboratorijsko opremo. Nameravajo se namreč vključiti v večje razvojne projekte panoge v okviru novega VII okvirnega programa EU, izvajati razvojne projekte, ki so preveč tvegani za eno samo podjetje, in razširiti aktivnosti na prostor Jugovzhodne Evrope.
Torkovega odprtja se je udeležil tudi minister za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo dr. Jure Zupan, ki je poudaril strateško vlogo tehnoloških centrov pri spodbujanju in razvijanju inovativnih podjetij. Odprtje centra po ministrovih besedah sledi dvema pomembnima usmeritvama slovenske vlade, to sta decentralizacija raziskovalno razvojnih zmogljivosti v Sloveniji in krepitev sodelovanja med razvojno raziskovanimi institucijami in gospodarstvom. Odgovor na dejstvo, da so lani Kitajci izvozili po tri pare čevljev na vsakega Evropejca, je lahko le v proizvodnji kvalitetne in tehnološko dovršene obutve.