Za klavnico ni zanimanja
Čeprav so kmetje z Zgornje Gorenjske tudi po uvedbi stečaja v Jeseniških mesninah maja lani upali, da bodo še kdaj lahko oddali živino v "svojo" klavnico, je zdaj več kot očitno, da se to ne bo zgodilo.
Kranj – Tudi tretje zbiranje ponudb za prodajo klavnice in pripadajočega zemljišča na Jesenicah ni dalo rezultatov. Ko so v sredo na Okrožnem sodišču v Kranju na naroku odpirali ponudbe, so ugotovili, da so prispele štiri, a le za tri je bila plačana varščina. Vse tri ponudbe – oddali so jih družba Inda z Vranskega ter samostojna podjetnika Marko Selak iz Vodic in Boštjan Tratnik z Jesenic – so bile za nakup klavniške in druge opreme v skupni vrednosti nekaj več kot dva milijona tolarjev, nobene pa ni bilo za nakup klavniškega objekta in pripadajočih 12.700 kvadratnih metrov zemljišča. Izklicna cena za to je bila 186 milijonov tolarjev in je bila 54 milijonov tolarjev nižja kot pri prvem zbiranju ponudb. In kaj zdaj? Ker skorajda ni več realnega upanja, da bi na lokaciji jeseniške klavnice še kdaj klali živino, se zastavlja vprašanje, koliko je še smiselno ohranjati namembnost lokacije za klavniško dejavnost. O tem odloča občina. Če bi občina spremenila namembnost, bi na podlagi pridobljene cenitve lahko ponudili v prodajo parcelo kot nezazidano stavbno zemljišče po izklicni ceni od 130 do 140 milijonov tolarjev, a s tem bi se morala strinjati tudi upniški odbor in sodišče.
In kaj si od stečaja lahko obeta 122 upnikov, ki jim je sodišče priznalo 339 milijonov tolarjev terjatev? S prodajo trgovine in predelovalnega obrata so doslej deloma poplačali ločitvene upnike in delavcem izplačali četrtino odpravnin. Medtem ko bodo še približno 25 milijonov tolarjev potrebovali za dokončno poplačilo delavcev, 30 milijonov za nekatere druge privilegirane upnike in še najmanj 15 milijonov tolarjev za ločitvene upnike, bo za redne upnike ostalo bolj malo. Predvidevajo, da jih bodo lahko poplačali le od 5- do 7-odstotno.