Da je divjad državna lastnina, po odločitvi ustavnega sodišča ni v neskladju z ustavo. (Foto: Polona Mlakar Baldasin)

Divjad ostaja državna lastnina

Ustavno sodišče je odločilo, da zakonski določbi o divjadi kot državni lastnini in o pravici do lova v tujem gozdu nista v neskladju z ustavo.

Dovje – Gozdna posestnica Marija Stritar z Dovjega, sicer tudi predsednica Združenja lastnikov gozdov in lovskih upravičencev Slovenije, je na ustavno sodišče naslovila zahtevo za presojo ustavnosti dveh zakonskih določb, ene v zakonu o varstvu okolja in druge v zakonu o gozdovih. V pobudi je navedla, da zakon o varstvu okolja posega v lastninsko pravico lastnikov gozdov, ker določa, da je divjad državna lastnina. Meni, da divjadi ni mogoče obravnavati ločeno od lastninske pravice zemljišč in da naj bi bila divjad nikogaršnja stvar, ki bi z odstrelom postala last lastnika zemljišča, na katerem bi bila odstreljena. Ker naj bi bili za gozdove pomembni predvsem dve obliki gospodarjenja, to je gospodarjenje z lesom in izvajanje lova, naj bi bila ureditev, po kateri je prosto živeča divjad v lasti države, v neskladju s sistemom, ki temelji na zasebni lastnini in svobodni gospodarski pobudi. Poseg v pravico do zasebne lastnine pa naj bi pomenila tudi določba zakona o gozdovih, ki daje vsakomur pravico do lova v tujem gozdu.

Ustavno sodišče je soglasno odločilo, da zakonski določbi nista v neskladju v ustavo. V obrazložitvi je med drugim navedlo, da divjad v veljavni pravni ureditvi šteje za samostojno premično stvar in ni sestavina ne pritiklina zemljišča. Dejstvo, da za gibanje (premikanje) uporablja zemljišča in da jo je mogoče upleniti samo z uporabo zemljišča, ne pomeni, da je neločljivo povezana z zemljiščem, na katerem se nahaja. Da morajo lastniki dopustiti uporabo svojih lovišč za izvajanje lova oz. lovske pravice, je poseg v pravico do zasebne lastnine, vendar pa je ustavno sodišče pri tem tehtalo med težo posega in potrebo po izvajanju lovske pravice zaradi varovanja naravnega bogastva, med katero sodi tudi divjad. Sodišče je pri tem dalo prednost varovanju divjadi in dodalo, da lastniki zemljišč res ne morejo na svojem zemljišču popolnoma svobodno loviti divjadi, vendar imajo po zakonu pravico do lovskega udejstvovanja. Če imajo na območju lovišča temeljno kmetijsko in gozdarsko dejavnost ali če so lastniki vsaj 15 hektarjev gozdnih in kmetijskih zemljišč, imajo pravico do članstva v lovski družini, lahko pa tudi ustanovijo svojo lovsko družino in se na javnem razpisu potegujejo za pridobitev koncesije za upravljanje z divjadjo.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / petek, 23. december 2011 / 07:00

Cankar: radost in hrepenenje

Oda radosti in hrepenenju je bil naslov letošnjega Velikega božičnega koncerta Gimnazije Kranj, tokrat že tretjič po vrsti v razprodani Gallusovi dvorani Cankarjevega doma.

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / petek, 10. november 2006 / 06:00

Miša ni zmagala

Fatalko smo letos izbirali iz voditeljskih, igralskih, pevskih, televizijskih, političnih in lepotnih vod. Tokrat je šel naziv v roke miss Slovenije 2005, Sanji Grohar. Naslov je prevzela od lanske fa...

Prosti čas / petek, 10. november 2006 / 06:00

Brat vse vidi, Brat vse ve: Žar, resničen resničnostni šov

V pripravi je nov resničnostni šov z naslovom Žar.

Prosti čas / petek, 10. november 2006 / 06:00

Nominator

Še dobro, da se nam v teh predvolilno pregretih dneh, rdeče rumeno, »konvertitno kodrlajsasto«, polnih koalicijskih obljub ter lažeh, dogaja še kaj drugačnega. Bolj vsakdanje razumljeneg...

Kultura / petek, 10. november 2006 / 06:00

Filmi kot dokument časa

V Tržiču poteka 2. festival kratkih filmov in video spotov. Za uvod dokumentarca o Bloški planoti in tržiškem vlaku.

Kultura / petek, 10. november 2006 / 06:00

Mojčina mavrična prepletanja

"Čipko predstavljamo skozi uporabo v vseh življenjskih obdobjih, od rojstva do smrti," o razstavi 20 let Mojčinih mavričnih prepletanj pravi njena avtorica Mojca Jemc.