Gozdni vrtec
Skupina otrok iz vrtca Čriček na Zgornji Beli in njihovi vzgojiteljici so v skritem kotičku bližnjega gozda uredili Micino igralnico.
Vrtec Čriček se je namreč vključil v mrežo gozdnih vrtcev in šol Slovenije. Delček gozda, kjer so si uredili igralnico, so poimenovali po sovici Mici. Skupaj z otroki in vzgojiteljicama je Micino igralnico pred časom obiskala tudi Natalija Györek z Inštituta za gozdno pedagogiko, ki je priznala, da si ni predstavljala, da bo to tako doživetje. »Vedno, ko vstopite v igralnico, pa četudi sami, brez otrok, lahko začutite prisotnost otrok z vzgojiteljicama Matejo Mušič in Cirilo Bukovnik, ki se je na nevsiljiv način dobesedno vtkala v gozd. Narobe bo, če rečem, da so otroci posvojili gozd, tu je gozd posvojil otroke, in ko si skupaj z njimi v gozdu, dobiš občutek, da jih dobesedno varuje, tako kot varuje rastline in živali.«
Kot sta razložili Mateja Mušič in Cirila Bukovnik, so si igralnico zamislili tako, da so v njej skupaj z otroki uredili naravne kotičke, ki so jih otroci tudi poimenovali. »Kotički so namenjeni prosti domišljijski igri pa tudi dejavnostim, ki jih načrtno izvedemo v naravi.« Nekatera sredstva za igro in urejanje vsakokrat prinesejo s seboj, zato so si za lažji transport kupili voziček »Bubi«. Seveda pa ne posegajo preveč, poudarjata vzgojiteljici, zato vse oblikujejo in urejajo z naravnimi materiali, predvsem pa skrbijo, da pri tem ne uničujejo narave. »Redno skrbimo za urejenost igralnice ter obenem veliko raziskujemo in opazujemo spremembe v naravi, v igralnici se igramo, gibamo ...« Natalijo Györek je navdušilo tudi, da vzgojiteljic v gozdu skoraj ni slišati. »Nobenih navodil, nobenega vpitja, samo smeh otrok in igra, ki poteka sama od sebe.« Opazila je, da se otroci v gozdu dobro počutijo, ogromno je gibanja, druženja, pridobivanja senzornih izkušenj in učenja v pristnem okolju. »Skozi ideje vzgojiteljici vseskozi pri otrocih spodbujata ustvarjalnost, samozaupanje in pozitivno samopodobo,« je še dodala Natalija Györek.