Minister zadovoljen z reformo
Minister za finance Andrej Bajuk in državni sekretar Andrej Šircelj sta predstavila predvidene učinke sprejete davčne reforme.
Ljubljana – Po besedah finančnega ministra Andreja Bajuka je državni zbor s sprejetjem nove davčne zakonodaje v rednem postopku omogočil široko javno razpravo in doseženih je bilo nekaj ključnih sporazumov, ki zagotavljajo, da bo davčna reforma hkrati učinkovita in socialno vzdržna. Nekaj manjših popravkov bo še potrebnih, je dodal minister in poudaril, da bo treba na prve rezultate nove zakonodaje, ki začne veljati s 1. januarjem 2007, še nekoliko počakati. Zaradi veljavnih davčnih zakonov, ki so bili sprejeti leta 2004 še v času prejšnje vlade, se bodo učinki davčne reforme v poslovnih kazalcih podjetij videli šele v drugi polovici prihodnjega leta in v letu 2008. Zakonodajo iz leta 2004 bi sicer lahko zamrznili, a je zaradi socialnega sporazuma in normalnega delovanja gospodarstva, nenazadnje tudi zaradi približevanja evru, niso, pač pa je bilo lani narejenih nekaj manjših popravkov. Med pomembnejše dosežke sprejete nove davčne reforme minister uvršča zmanjšano obremenitev gospodarstva iz naslova nižjega davka na dohodek pravnih oseb – ta se bo iz sedanjih 25 odstotkov januarja zmanjšal na 23, nato pa v prihodnjih treh letih še vsako leto po eno odstotno točko – hkrati pa tudi razbremenitev pri dohodnini. Bajuk je tudi prepričan, da sprejeta davčna reforma ne bo vplivala na inflacijo, tako namreč kažejo analize, sicer pa je bil oktober dvanajsti zaporedni mesec, ko je Slovenija brez težav izpolnjevala evropske inflatorne kriterije.
Državni sekretar Andrej Šircelj je omenil, da je bila davčna reforma sprejeta v okviri predvidenih terminskih rokov, davčna zakonodaja je delo številnih strokovnih skupin, davčni zakoni pa bodo po 20. novembru prvič v zgodovini objavljeni na spletnih straneh ministrstva za finance. Podzakonski akti, s katerimi bo mogoče uveljavljati novo zakonodajo, so v pripravi, najprej bodo nared tisti, ki opredeljujejo način obračunavanja in plačevanja davkov, torej predvsem na področju dohodnine in davka od dohodkov pravnih oseb.