Združeni v boju proti raku
Od 3. do 5. novembra bo v Ljubljani potekal mednarodni kongres z motom Združeni v boju proti raku, ki ga organizira Evropska koalicija onkoloških bolnikov.
V Sloveniji bo na pobudo evroposlanca in soustanovitelja nadstranskarske asociacije MAC – evroposlanci v boju proti raku, Lojzeta Peterleta. Osnovni namen kongresa je organizirati se za zmanjševanje pomanjkljivosti in neenakosti pri preprečevanju raka, zdravljenju in preživetju onkoloških bolnikov v država Srednje in Jugovzhodne Evrope. Kongres je namenjen tudi spodbujanju politične volje in spodbujanju državnih programov za zgodnje odkrivanje raka. To so bile tudi vsebine prvih dveh kongresov – pred tremi leti v Parizu in lani v Varšavi. Toda težave onkoloških bolnikov so v Srednji in JV Evropi še vedno zelo pereče.
Za enake pravice bolnikov z rakom
Pojavljanje raka je v JV Evropi večje kot v »stari« Evropi, enako velja za stopnjo preživetja. Delež BDP za celotne stroške zdravstvenih storitev je v JV Evropi in v državah kandidatkah manjši kot v EU. Nepovezane so aktivnosti za ozaveščanje prebivalstva in nezadostni so ukrepi za preprečevanje te bolezni. Ker so tudi napovedi dokaj črne, saj Svetovna zdravstvena organizacija ocenjuje, da bo v Evropi zaradi staranja prebivalstva rak dosegel epidemične razsežnosti, so nujni takojšnji integrirani ukrepi. Taki pa so tudi cilji tega kongresa.
Zato bodo na kongresu sodelovali – poleg najuglednejših evropskih strokovnjakov s področja medicine in predstavnikov onkoloških bolnikov, tudi visoki politiki – od ministrov za zdravje v posameznih državah Srednje in JV Evrope do predstavnikov političnega življenja EU. Na kongresu, ki poteka pod pokroviteljstvom predsednika države, bo sodeloval tudi komisar Janez Potočnik, med gosti pa bo tudi Vaclav Havel, ki je – tako kot Lojze Peterle – sam preživel raka. Kongres pa je tudi pomemben korak pri pripravah na predsedovanje EU.
Rak v Sloveniji
Po uradni statistiki v Sloveniji petdeset tisoč bolnikov ozdravljenih raka; kar je lep rezultat, vendarle pa še ne optimalen. Še vedno je veliko rakastih obolenj prepozno odkritih, kar ugotavlja tudi poročilo o slovenskem zdravstvenem sistemu, pripravljeno za EU. Slovenija je sicer na 12. mestu – pred Veliko Britanijo, Grčijo, Portugalsko in Irsko in je prva v skupini zadnjih priključenih članic. Toda slabše ima rezultate pri odkrivanju in zdravljenju nekaterih oblik raka in umrljivosti zaradi raka, še zlasti na debelem črevesu. Imamo pa enega najstarejših registrov v Evropi, saj deluje že od leta 1950 in je vir informacij tudi za oblikovanje prihodnje strategije reševanja problemov na področju onkologije. Kongres v Ljubljani je za Slovenijo tudi pomemben korak pri pripravah na predsednikovanje EU
Vabilo na Kongresni trg
Zaključek tega pomembnega dogodka bo v nedeljo, 5. novembra. Simboličen shod idej, pobud, izkušenj v boju proti raku bo na ljubljanskem Kongresnem trgu, kjer bodo o svojih zgodbah spregovorili ozdravljeni bolniki, nastopali bodo priznani pevci, tam bodo tudi naši športniki, člani Zveze onkoloških bolnikov Slovenije, stojnice z zdravo hrano, člani društva Preporod, pa še in še bi lahko naštevali. Slovenja bo tako simbolično demonstrirala slogan kongresa Združeni v boju proti raku, politika pa, upajmo, da ji bo sledila.