Tako smo bili vajeni

Veliko zlo so bili splavi, ki jih ni bilo malo.

Med ženskami je bilo veliko tuberkuloze, pljučnic, tetanusa, trpele so zaradi povešenih maternic. Ljudje so si pomagali z domačimi čaji, obiskali so domačega padarja, v nujnih primerih, ko jim je šlo že pošteno za nohte, pa so poiskali pomoč zdravnika.

Ko so otroci začeli hoditi, so bili tako fantki kot deklice v krilcih brez spodnjega perila. Na ta način so otroci lahko lulali in kakali in jih ni bilo potrebno kar naprej preoblačiti. Sogovorniki so vedeli povedati, da se je velikokrat zgodilo, da je kdo stopil v kakce, ki jih je bilo zmeraj, če ne drugje, polno pod klopjo, kamor so se otroci zatekli, ko so začutili, da morajo na stran.

Cepljenje, bolezni

Umrljivost žensk med porodom je bila na širšem območju Žirov zelo nizka. Kljub nemogočim pogojem, ko o kakšni posebni čistoči ni bilo ne duha ne sluha. Otroke so začeli cepiti proti davici in kozam že leta 1920. Kljub temu so te bolezni bile dokaj pogoste. V času, ko še niso poznali antibiotikov, so preživeli le najmočnejši in najodpornejši. Za škrlatinko na primer so morali ležati več kot šest tednov v strogi karanteni. Ta bolezen je pustila tudi hude posledice: vnetje ušes in srčne mišice. Med otroki je bilo veliko glist, želodčnih obolenj in drugih vnetij.

Če so jih bolela ušesa, so jim v zunanje uho vlili toplega olja.

Brinovo olje pa je bilo univerzalno zdravilo, ki je pozdravilo vse od črvičenja v trebuhu do prehlada. Za koprivnico je zdravnik predpisal grenko sol, ki jo je bilo treba piti po potrebi, imela je okus po sodi bikarboni.

Veliko otrok je zbolevalo za mumpsom. Zaradi glavobolov je bilo potrebno mirovanje. Vendar se je dogajalo, da je bila kdaj pa kdaj zunanja oteklina le neznatna. Tako Tončka pove, da ji oče ni dovolil počivati, ker ni bila nič otekla. Toda oteklina je udarila navznoter, v glavi se ji je začel nabirati gnoj in zdravnik ji je prerezal uho v zadnjem trenutku, da se je gnoj iztekel. Ko mu je mama prinesla edino brisačo v hiši, jo je zavrnil z besedami: kar spravite jo, saj lahko že kmalu pride še župnik.

Nekateri otroci so (tako kot danes) radi vtikali kamenje ali kaj drugega v nos ali uho. V takih primerih pa so se zmeraj odločili za bolnišnico.

 

Ob pljučnicah in prehladih so si pomagali z lanenim semenom. Pogreli so ga in ga dajali otrokom na prsi.

Proti bolečim zobom so se borili na zanimiv način: ali so zažgali kos vrvice in potem vdihavali dim, še bolj pogosto pa so imeli pri roki kos mrzlega železa, ki so si ga tiščali na obolelo mesto.

Posebno mesto so imele bradavice. Povedali so mi, da so si jih najhitreje odkrižali z zagovarjanjem. Vendar je bilo o tem v Občasniku že nekaj pisanega, zato bom to, izredno zanimivo poglavje, preskočila.

Med ženskami je bilo veliko tuberkuloze, pljučnic, tetanusa, trpele so zaradi povešenih maternic. Ljudje so si pomagali z domačimi čaji, obiskali so domačega padarja, v nujnih primerih, ko jim je šlo že pošteno za nohte, pa so poiskali pomoč zdravnika. Dokler le-tega ni bilo, so se odpeljali celo do Ljubljane.

Ko je bil otrok nezaželen

Veliko zlo so bili splavi, ki jih ni bilo malo. Brez zdravnikove pomoči bi marsikatera ženska, ki se je zatekla v to skrajno dejanje, izkrvavela. Po pričevanju zdravnika se je zgodilo, da je iz nožnice potegnil koren, lasno sponko ali kakšno drugo korenino. Ne zmeraj, zgodilo se pa je. Posledica doma narejenih splavov je bila sterilnost.

Tako so mi povedali zgodbo o neki ženski, ki so ji že kot otroku poškodovali obrazni živec med ruvanjem zoba. Tako ji je usta vleklo v desno smer in zato so se ji snubci izogibali. Vse sestre so se že poročile, sama pa je ostala pri bratu, ki je prevzel kmetijo, za teto in deklo. Živela sta bolj vstran od drugih ljudi in ker tudi bratu ni preveč dišalo, da bi zapravljal čas za letanje za ženskami, si je postregel kar doma. Pravili so, da se mu sestra ni preveč upirala, ker je bila že od malega navajena, da je moške treba ubogati. Šele ko je zanosila, se je začela zavedati svojega greha. Bilo jo je preveč sram, da bi kogarkoli vprašala za nasvet. Z navadno žlico si je skušala pomagati in spraviti otroka iz sebe. Pri tem se je večkrat ranila in če je ne bi, vso krvavečo, našli nečaki, bi umrla.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / petek, 1. julij 2016 / 12:21

Slovenski otroški zbor v Velesovem

Velesovo – Slovenski otroški zbor (SOZ) je projektni zbor, ki se že petnajst let konec junija zbira v Zavodu sv. Stanislava v Ljubljani. Zbor sestavlja okrog sto mladih pevcev iz vse Slovenije in z...

Objavljeno na isti dan


Kultura / četrtek, 3. november 2022 / 17:55

Orkester, Jezdeca, Moja Vesna ...

Ob treh z več vesnami nagrajenih filmih je še kopica tistih, ki si jih velja zapomniti.

Preddvor / četrtek, 3. november 2022 / 17:53

Najprej se je podražila elektrika, potem še biomasa

Na zadnji oktobrski seji občinskega sveta v Preddvoru sta predstavnika družbe Ekoenergo svetnike seznanila s spremembami cenika ogrevanja iz sistema daljinskega ogrevanja.

Kamnik / četrtek, 3. november 2022 / 17:52

Predstavili Misli za Kamnik

Študenti Fakultete za arhitekturo Univerze v Ljubljani so pripravili nabor rešitev za nekatere prostorske izzive, s katerimi se srečuje Kamnik.

Rekreacija / četrtek, 3. november 2022 / 17:24

Vonj po morju in borovcih

Kanjon Vrženica (202 m n. m.) – Otrok Krk ima odlično infrastrukturo kolesarskih in pohodniških poti. Pohodniške poti so različno zahtevne, med zahtevnejšimi je vzpon po kanjonu Vrženica v bližini Baš...

Šenčur / četrtek, 3. november 2022 / 17:21

Nekatere investicije prenesli v naslednje leto

Šenčur – Šenčurski občinski svetniki so na oktobrski seji po skrajšanem postopku sprejeli rebalans proračuna letošnjega leta, s katerim so znižali prihodke za dobrega 3,8 milijona evrov in odhodke...