Od tolarja k evru: Zaokroževanje zneskov
Vlada je v načrtu za uvedbo evra v Sloveniji zadolžila ministrstvi za finance in za gospodarstvo, da pripravita pravila zaokroževanja pri preračunavanju tolarjev v evre. Ker pravila določa že Uredba sveta Evropske unije, je ministrstvo za gospodarstvo pripravilo nekatera izhodišča za zaokroževanje cen, ki zahtevajo večjo natančnost.
Po predlaganem zakonu o evru se bodo z dnem uvedbe evra prodajne cene za blago in storitve preračunale na najmanj tri decimalna mesta ter zaokrožile in izkazale na ne manj kot dve decimalni mesti. Za blago in storitve v velikih količinah, kot so električna energija, telefonski impulz, osnovne komunalne storitve, naftni derivati, zemeljski plin in utekočinjeni naftni plin, bodo cene pri preračunavanju tolarjev v evre zaokrožili in izkazali na ne manj kot štiri decimalna mesta, denarne zneske, ki jih bo na podlagi teh cen treba plačati ali vknjižiti, pa bodo zaokrožili na najbližji cent.
Pri zaokroževanju zneskov bo treba paziti, da bo menjalno razmerje oz. devizni tečaj določen kot en evro v razmerju do tolarja in da bo vedno izražen v šestmestnem številu (1 EUR = 239,640 sit), ki se ne bo smel skrajševati oz. zaokroževati na manj decimalnih mest. Za menjavo ne bo dovoljeno uporabljati menjalnega razmerja, pri katerem bo menjalni tečaj določen kot enota nacionalne valute, izražena v evrih (1 sit = 0,00417 EUR). Ker je evro razdeljen na sto centov, je najmanjša enota, ki se lahko uporablja pri poslovanju, en cent. Pravila zaokroževanja določajo, da je pri preračunavanju tolarjev v evre znesek treba zaokrožiti na najbližji cent, v primeru, da je znesek pri preračunavanju točno na sredini, pa se zaokroži navzgor. Na primer: če želimo tisoč tolarjev preračunati v evro, dobimo ob uporabi menjalnega razmerja 239,640 tolarja za evro znesek 4,172 evra, ki ga zaokrožimo na 4,17 evra. Dva tisoč tolarjev je 8,345 evra, znesek zaokrožimo na 8,35 evra.