V Cerkljah oživili šolski radio
Od konca septembra učencem na OŠ Davorina Jenka v Cerkljah vsak petek družbo dela šolski radio.
Učenci na OŠ Davorina Jenka v Cerkljah so že dalj časa kazali željo po ustanovitvi šolskega radia, ki bi učencem krajšal odmore za malico. In res je konec septembra iz zvočnikov »zadonela« prva petnajstminutna oddaja, ki je sestavljena iz treh delov. Najprej je resni del. »V tem delu smo denimo poročali o Unicefu na naši šoli, o knjižničarki, o dogajanju na šoli ob tednu otroka, o ekskurzijah, nazadnje smo poročali o dvanajstem festivalu znanosti, na katerem so bili tudi naši učenci. Poročali smo še o tekmovanjih naših učencev, pa tudi o 40-letnici šole v Cerkljah in o 50-letnici podružnične šole v Zalogu. Resni del strnemo z novicami iz športa; poročamo predvsem o športih, v katerih so aktivni naši učenci. Trenutno je najbolj aktualna šolska košarkarska liga. Drugi del je zabavni. Posredujemo voščila za rojstni dan, male oglase, ki jih zbirajo naši učenci, poročali smo o Prazniku slovenskega podeželja, ki je bil letos v Cerkljah, o nastopu naših učencev v oddaji Pri Jožovcu z Natalijo, voščili smo učitelju, ki je postal očka in podobno. Tretji del pa predstavlja glasba, ponavadi ostane časa le za eno pesem,« je pojasnila njihova mentorica psihologinja Saša Bogataj Suljanovič.
Kot je pojasnila, tako množičnega odziva za sodelovanje pri šolskem radiu ni pričakovala, predvsem pa ni pričakovala takšne resnosti in odgovornosti učencev. »Redno hodijo na sestanke, ko se dogovorimo za prispevek, ga tudi pripravijo. Vedno se na začetku tedna dogovorimo, kdo bo vodil oddajo; tisti učenec mora pripraviti tudi vezni tekst. Nato imamo še dva, ki bereta prispevke. Tonski mojster pomaga pri tehnologiji in na koncu zavrti eno pesem,« je na kratko Bogatajeva predstavila njihovo delo. Sicer pa bodo učenci kmalu začeli snemati tudi intervjuje in izjave na terenu, saj imajo na voljo snemalno napravo.
Učenci so na začetku še imeli tremo, sedaj pa je je vse manj. Vedno na vaji preberejo vezni tekst in vse prispevke. Med prvo oddajo so imeli tehnične težave in to jih je nekoliko zmedlo, vendar so oddajo speljali profesionalno do konca. »Oddaja poteka v živo in če se kaj zaplete, si med seboj pomagajo, se malo nasmejijo in gredo dalje,« jih je pohvalila Bogatajeva.
In od kod pravzaprav pobuda za šolski radio? »Pobuda za šolski radio je prišla s strani učencev. Lani sem vodila krožek za nadarjene učence iz 9. razreda in iz njihovih vrst je prišla ideja. Avizo na melodijo iz pesmi By the rivers of Babilon nam je pomagala posneti učiteljica glasbe Irma Močnik, igrali in peli pa so učenci; na harmonike so igrali Nejc Zakrajšek, Luka Špruk, Matjaž Porovne, na bariton Matjaž Vojsk, na kitaro Patrik Jagodic, pela sta Anamarija in Tomaž Purgar. Vsi ti učenci sodelujejo pri radiu, poleg njih pa šeNataša Sodnik, Sandra Delavec, Žiga Lipar, Patrik Jagodic, Anamarija Purgar, Metka Štefe, Tomaž Purgar, Katja Begelj, Sandra Delavec, Vesna Koželj, Nejc Zakrajšek in Matjaž Porovne pa sta tonska mojstra in tehnika,« je Bogatajeva naštela ustvarjalce programa.
Z odzivi na oddajo so zaenkrat zelo zadovoljni, vendar pa ta čas še ne razmišljajo, da bi jo pripravljali večkrat tedensko. »Mogoče kdaj kasneje, ko bodo učenci pri pripravi oddaj že bolj samostojni. Se pa nam je že dostikrat zgodilo, da smo morali kakšen prispevek črtati iz programa, ker je zmanjkalo časa,« je še pristavila Bogatajeva.