Nesoglasja med lastnikoma
Deželna banka Slovenije povečuje bilančno vsoto in dobiček, občuti pa tudi posledice nesoglasja med največjima lastnikoma.
Ljubljana – Deželna banka Slovenije je prejšnji teden odprla v Ljubljani novo poslovalnico banke in DBS Leasinga, hkrati pa je predstavila tudi letošnje poslovanje. Kot je povedal predsednik uprave Draško Veselinovič, je banka v letošnjem prvem polletju povečala bilančno vsoto za 23,6 milijarde tolarjev ali za 19 odstotkov, na 144,9 milijarde tolarjev, kar jo uvršča na dvanajsto mesto v Sloveniji oz. za mesto višje kot leto prej. Ustvarila je 815 milijonov tolarjev bruto dobička ali še enainpolkrat več, kot je načrtovala, in dosegla 17-odstotni bruto donos na kapital.
Z razvejano poslovno mrežo, v kateri je 88 poslovalnic, se uvršča na drugo oz. tretje mesto v državi. Na Gorenjskem je letos že prenovila blagajniško mesto v Kamniku, prenavlja jih še v Medvodah in v Bohinjski Bistrici, prihodnje leto pa načrtuje tudi prenovo enote v Kranju. V poslovalnicah bo začela uvajati info točke, na katerih bodo stranke lahko uporabljale storitve elektronskega bančništva in se informirale o bančni in drugi finančni ponudbi. Ima osemnajst lastnih bankomatov, strankam pa omogoča dvigovanje gotovine brez plačila provizije tudi na »tujih« bankomatih.
Poslovne cilje banke ogrožajo lastniška nesoglasja, za njen prevzem se potegujeta oba največja lastnika – Kapitalska zadruga in KD Holding. Ker po zakonu o prevzemih družba, ki je »tarča« prevzema, ne sme izvajati dejanj, s katerimi bi spremenila lastniško sestavo, miruje tudi na skupščini delničarjev odobrena dokapitalizacija banke v višini 1,5 milijarde tolarjev.