Do zemljišč tudi z razlastitvijo
Državno pravobranilstvo je na radovljiško upravno enoto vložilo petdeset zahtevkov za razlastitev zemljišč na trasi načrtovanega odseka avtoceste od Peračice do Vrbe.
Radovljica – Medtem ko na trasi načrtovanega desetkilometrskega odseka avtoceste od Peračice do Vrbe že odkrivajo humus, sekajo drevje, gradijo temelje za nekatere premostitvene objekte in nadaljujejo arheološka izkopavanja, investitor, to je Družba za avtoceste Republike Slovenije (Dars), vodi postopke za pridobitev še zadnjih zemljišč. Kot je povedal Bojan Cerkovnik, direktor projekta Gorenjska pri družbi DDC svetovanje inženiring, ki za Dars izvaja inženirske storitve, potrebujejo za izgradnjo odseka 1.130.877 kvadratnih metrov (nekaj več kot 113 hektarjev) zemljišč, doslej so pridobili 1.091.822 kvadratnih metrov ali domala 97 odstotkov vseh. Od površine že pridobljenih zemljišč so jih 826.919 kvadratnih metrov ali domala 91 odstotkov pridobili na podlagi dogovora z lastniki, za 99.544 kvadratnih metrov ali za dobro devetino zemljišč, za katera se o ceni niso sporazumeli z lastniki, pa so se odločili za uvedbo razlastitvenega postopka, ki ga omogoča zakonodaja.
Razlastitev ne bo zavrla gradnje
Ali razlastitveni postopek lahko oteži ali celo zavre gradnjo avtoceste? »Postopek praviloma ne zavira gradnje, saj nam zakon o ureditvi določenih vprašanj v zvezi z graditvijo avtocestnega omrežja omogoča, da gradnjo lahko začnemo takoj, ko pridobimo potrdilo pristojnega upravnega organa o uvedbi postopka,« pojasnjuje Bojan Cerkovnik in dodaja, da razlastitveni postopki trajajo različno dolgo, kar je odvisno od zapletenosti primera in tudi števila pritožb oz. upravnih sporov. »Večina upravnih postopkov se po naših izkušnjah konča v obdobju od enega do treh let, lahko pa tudi kasneje. Če se stranki v upravnem postopku ne sporazumeta, sledi še sodni postopek, v katerem višino odškodnine za razlaščeno zemljišče določi sodišče. Po naših izkušnjah je odškodnina, kot jo določi sodišče, enaka ceni, ki smo jo lastniku ponudili pri sklenitvi kupoprodajne pogodbe, lahko pa je celo nižja.«
Trinajst pritožb na začetek razlastitve
Kot je povedala načelnica radovljiške upravne enote mag. Irena Jan, je državno pravobranilstvo na podlagi zakonov o urejanju prostora ter o ureditvi določenih vprašanj z zvezi z graditvijo avtocestnega omrežja ter vladne uredbe o državnem lokacijskem načrtu za avtocesto na odseku Vrba–Črnivec (Peračica) doslej vložilo na upravno enoto petdeset zahtevkov za razlastitev nepremičnin na trasi načrtovane avtoceste. Pravobranilstvo je v štirih primerih zaradi sklenitve dogovora z lastniki zemljišč umaknilo vlogo, za vse druge primere pa je upravna enota zaradi izkazanega javnega interesa izdala delne odločbe, s katerimi je dovolila uvedbo oz. začetek razlastitvenega postopka. V trinajstih primerih so se lastniki zemljišč pritožili, ker niso zadovoljni z odkupno ceno ali pa bi želeli dobiti nadomestna zemljišča. Upravna enota bo v ugotovitvenem postopku poskušala doseči sporazum med lastniki zemljišč in državo oz. Darsom. Če se ne bodo sporazumeli, se bo razlastitveni postopek nadaljeval po zakonu o urejanju prostora, kar pomeni, da bodo izdali odločbo o razlastitvi in lastnike zemljišč za odmero odškodnine napotili na sodišče.
Večina lastnikov zemljišč, za katere so uvedli razlastitveni postopek, ni zadovoljna s ponujeno ceno, nekateri pa želijo nadomestno zemljišče. Dars ponuja odškodnino za zemljišča na podlagi uradnih cenitev zapriseženih cenilcev.