Trošarina za električno energijo
Gospodinjstva naj bi za eno megavatno uro porabljene električne energije plačevala en evro trošarine, poslovni uporabniki pa pol evra.
Ljubljana – Vlada je na seji prejšnji četrtek sprejela spremembe zakona o trošarinah, v ponedeljek so jih na novinarski konferenci predstavili minister dr. Andrej Bajuk in njegovi najožji sodelavci, po obravnavi v državnem zboru pa naj bi predvidoma začele veljati prihodnje leto. Kot so povedali, naj bi s spremembami poenostavili obdavčitev električne energije, znižali trošarino za poslovno uporabo elektrike, izenačili pogoje poslovanja za vse zavezance, ki trgujejo z biogorivi, poenostavili postopke za kmete – male pridelovalce vin ter zneske trošarin in glob preračunali v evre. Ker se električna energija razlikuje od t. i. klasičnih trošarinskih izdelkov, predlagani zakon omogoča »gibanje« elektrike brez trošarinskega dokumenta, zavezanci za plačilo trošarine pa so le tisti, ki jo dobavljajo končnim porabnikom. Trošarina za gospodinjstva naj bi znašala en evro za megavatno uro, kot predvideva že veljavni zakon, za poslovno uporabo pa naj bi bila pol evra. Če bi torej gospodinjstvo mesečno porabilo 527 kilovatnih ur električne energije, za kar mora danes plačati 10.000 tolarjev, bi bil račun zaradi plačila trošarine višji za 152 tolarjev. Pri porabi 264 kilovatnih ur elektrike in mesečnem znesku 5.000 tolarjev se bo račun povečal za 76 tolarjev. Po izračunu državnega statističnega urada naj bi se zaradi tega inflacija na letni ravni zvišala za 0,03 odstotne točke.
Po predlaganem zakonu bodo biogoriva, ki se uporabljajo za pogon, uvrstili med trošarinske izdelke in jih obravnavali enako kot ostala pogonska goriva, hkrati naj bi oprostitev plačila trošarine lahko uveljavljali vsi ne glede na to, ali biogoriva mešajo s fosilnimi gorivi v Sloveniji, v drugi državi Evropske unije ali v tretji državi. V dogovoru z ministrstvom za okolje naj bi vračilo oz. oprostitev plačila trošarine za dodana biogoriva znižali s 25 na 5 odstotkov.