Kustos razstave del Safeta Zeca Miha Poljak pred avtorjevo najljubšo grafiko

Izjemni Zec še en teden

V Galeriji 14 na Bledu je še do konca meseca na ogled razstava del enega najpomembnejših predstavnikov likovne umetnosti bivše Jugoslavije Safeta Zeca. V treh galerijah Studia Černe so usmerjeni tako v predstavljanje sodobne likovne umetnosti kot starejših etabliranih avtorjev.

Razstava likovnih del priznanega slikarja Safeta Zeca je v Galeriji 14 na Prešernovi cesti na Bledu na ogled od sredine oktobra, zaradi velikega zanimanja pa so jo podaljšali do konca novembra. Akademski slikar Safet Zec je v začetku devetdesetih let postal eden najpomembnejših likovnih ustvarjalcev na območju nekdanje Jugoslavije, likovna kritika pa ga uvršča med najbolj prepoznavne avtorje tako imenovanega poetičnega realizma, sloga, ki ga premorejo le najboljši mojstri risbe in kljub svoji neposrednosti še vedno v sebi ohranja tančico skrivnosti in miselno igrivost podobe. Slikar, rojen v Rogatici v Bosni in Hercegovini, je diplomiral na Akademiji za likovno umetnost v Beogradu, kjer je živel in deloval do konca osemdesetih let, kasneje se je preselil v Sarajevo, leta 1992 pa je zaradi tragičnih okoliščin vojne moral zapustiti Bosno. Odšel je v Italijo, kjer je tako rekoč začel znova. Njegova stara dela so ostala v Sarajevu, v Vidmu in kasneje Benetkah pa je začel ustvarjati svojo novo osebno identiteto. Danes Zec svoja dela razstavlja predvsem v Italiji in Franciji, pa tudi drugod po svetu, kjerkoli se pojavi, pa tako med stroko kot ljubitelji likovne umetnosti uživa zelo velik ugled.

V Sloveniji smo njegova dela na večjih razstavah videli dvakrat, leta 1996 in zadnjič dve leti kasneje. Pred časom je imel odmevno razstavo v eminentnem razstavišču na trgu sv. Marka v Benetkah. »Lahko rečem, da smo imeli veliko sreče, da nam je tako eminentnega in tako rekoč razprodanega umetnika, kot je Safet Zec, uspelo pridobiti za razstavo,« je povedal kustos razstave Miha Poljak in dodal, da so se glede na velikost galerije na Bledu odločili za predstavitev njegove grafične dejavnosti, grafik različnih formatov, ki jih avtor ustvarja v tehnikah, kot so: jedkanica, suha igla, parafinski vosek in akvatinta, med tridesetimi grafikami pa so na ogled tudi tri olja na platnu. Safet Zec je na odprtju razstave izrazil navdušenje nad profesionalnim pristopom Galerije 14, kar ga je tudi spodbudilo k odločitvi za razstavo.

Blejska galerija je ena izmed treh (Galerija Studio Černe in Galerija Luwigana sta v Ljubljani), ki delujejo pod okriljem družinskega podjetja Studio Černe, katerega lastnik je Blejec Janez Černe. Prva dejavnost podjetja je okvirjanje slik in celotna podpora in priprava umetniških del za razstave, opremljanje razstavnih prostorov, oprema za muzeje, galerije, restavratorje …, v zadnjih letih pa se vse bolj intenzivno ukvarjajo tudi z galerijsko dejavnostjo.

Na Bledu je Janez Černe v prostorih svoje domače hiše uredil galerijo pred tremi leti, prvi razstavljavec pa je bil lani preminuli slovenski slikar Zvest Apollonio. Na Bledu je sledilo še nekaj odličnih razstav priznanih avtorjev Ejti Štih, Mateja Metlikoviča, v zadnjem letu pa tudi odličnega fotografa Janeta Štravsa in likovnih stvaritev, ki jih poznamo pod imenom Laibach. »Naša vizija je pomagati vzpostaviti v slovenskem prostoru zanimanje za likovno umetnost na dolgi rok. Tudi mlajše občinstvo želimo naučiti brati likovne podobe, prepoznavati avtorsko simboliko, njihove metafore, razumevanje podob v prenesenem pomenu besede. Na leto v vsaki od naših galerij pripravim vsaj tri razstave, v Ljubljani mogoče ubrane bolj po željah mlajšega občinstva, na Bledu pa bolj s starejšimi, že uveljavljenimi avtorji, kar pa seveda ni pravilo,« razlaga Miha Poljak in dodaja, da jih zanima tudi dolgoročnejše sodelovanje z mlajšimi obetavnimi avtorji in zastopanje le-teh na umetniškem trgu, ki žal pri nas nikakor ne more zaživeti. Studio Černe razpolaga tudi z dokaj obsežnim fondom likovnih del pretežno slovenskih in deloma tudi nizozemskih avtorjev, ki so na ogled in v prodaji tudi preko spleta. Kot je še povedal Poljak, bo prva prihodnja razstava v Galeriji 14 na Bledu predvidoma v januarju prihodnje leto.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Mularija / torek, 15. maj 2007 / 07:00

Mladi pokazali čebelarsko znanje

Pred kratkim je bilo v Žirovnici jubilejno 30. srečanje in tekmovanje mladih čebelarjev, na katerem se je zbralo več kot 330 mladih čebelarjev iz vse Slovenije. Štiri zlata priznanja tudi za Gorenjce.

Objavljeno na isti dan


GG Plus / četrtek, 17. februar 2011 / 07:00

Planica nima več rekorda

Minuli konec tedna so smučarski skakalci tekmovali na poletih v Vikersundu na Norveškem. To je bilo prvo tekmovanje na prenovljeni letalnici, ki sedaj velja za največjo na svetu. Planica se tako...

GG Plus / četrtek, 17. februar 2011 / 07:00

Festival zimskih športov

Petnajstega Šolskega pokljuškega maratona se je udeležilo kar 1741 mladih. Skoraj petsto jih je teklo na smučeh na najkrajši razdalji.

GG Plus / četrtek, 17. februar 2011 / 07:00

Vrtenje pedal na mestu

Dvoransko statično kolesarjenje je v pravem razmahu. Po vseh dvoranah oziroma centrih, ki ponujajo tovrstno vadbo, boste težko našli prosto kolo, če si ga ne boste vnaprej rezervirali.

GG Plus / četrtek, 17. februar 2011 / 07:00

Najhitrejši "malar"

Aleš Udovič je eden najbolj poznanih gorenjskih rekreativcev. Dvakratni zmagovalec Franje si najbolj želi zmage na jeklenih.

GG Plus / četrtek, 17. februar 2011 / 07:00

Flander se vrača

Po poškodbi na svetovnem prvenstvu je pretekli teden že treniral na snegu. Jutri odpotuje na tekmo v Kanado, medtem pa bo med zimskimi počitnicami v okviru njegove športne akademije potekal tečaj desk...