Mehiška pustolovščina gorjanskih učencev

Julija se je sedem učencev Osnovne šole Gorje v spremstvu petih odraslih podalo na pustolovščino v Mehiko, kjer so na mednarodnih otroških igrah ICG v različnih športnih disciplinah zastopali svojo občino.

Udeležbo na tekmovanju si učenci prislužijo z uspehi na šolskih športnih tekmovanjih. »Običajno gre za trenirane športnike, večinoma smučarske tekače, v preteklosti pa smo imeli tudi motokrosista,« je dejal Nenad Pilipovič. Za del finančnih sredstev učenci prispevajo tudi sami z delom v lokalnem okolju.

Zgornje Gorje – Osnovna šola Gorje je bila po besedah Nenada Pilipoviča, vodje projekta, leta 1997 prva šola iz Slovenije, ki je nastopila na svetovnem šolskem prvenstvu ISF. Od tedaj se njihovi učenci redno udeležujejo tovrstnih športnih tekmovanj. Letos so se odpravili na mednarodne otroške igre ICG v Mehiki, kar je bil že 18. projekt gorjanske šole. »Naša prioriteta so zimske igre, ki jih trenutno ni na sporedu, zato smo se odločili za poletne igre, na katerih učenci tekmujejo v atletiki,« je pojasnil Pilipovič.

Udeležbo na tekmovanju si učenci prislužijo z uspehi na šolskih športnih tekmovanjih. »Običajno gre za trenirane športnike, večinoma smučarske tekače, v preteklosti pa smo imeli tudi motokrosista,« je dejal Pilipovič, ob tem pa dodal, da za del finančnih sredstev učenci prispevajo tudi sami z delom v lokalnem okolju. »Potovanje pa ni zgolj tekmovalne narave, saj si z učenci ogledamo tudi turistične znamenitosti.«

Najboljši rezultat na letnih igrah

Ekipa, ki so jo sestavljali Tjaž Dolžan, Val Ambrožič, Kristjan Žvan, Lovro Poklukar, Mirjam Tomaževič, Taida Mulalić in Tara Torkar, je dosegla četrto mesto v štafeti, kar je najboljši rezultat gorjanske šole na letnih igrah, medtem ko so njihovi nekdanji učenci na zimskih igrah doslej osvojili že skupno 35 medalj.

Ob prihodu v Mehiko so učence presenetili živahni barviti trgi, energična glasba in prijaznost domačinov. Medtem ko so raziskovali lokalne znamenitosti, kot so piramidi Sonca in Lune ter plavajoča tržnica, so imeli priložnost spoznati bogato mehiško kulturo in kulinariko. Kako je bilo, so nam zaupali ob vrnitvi, ko so jim na trgu pred stavbo Občine Gorje pripravili sprejem.

Tjaž Dovžan je potovanje opisal z besedami: »Bilo je super.« Zanimivi so mu bili metroji, čeprav so bili, kot je dejal, precej natrpani. »Mehika ima precej več prebivalcev kot Slovenija, v mestih pa je neprijeten vonj, saj niso zelo čista. Tudi kakovost zraka je pri nas boljša. Ko je enkrat padal dež, je voda drla po cestah, kot da teče reka.«

Valu Ambrožiču je bila v Mehiki najbolj všeč hrana, saj rad eksperimentira z različnimi okusi. »Ko potujem z družino, vedno pokušam nove jedi. Jedli smo takose in burritose. Čeprav lahko te jedi jemo tudi v Sloveniji, so v Mehiki drugačne, bolj pristne. Bili smo v Leonu in Ciudadu de Mexicu. Videli smo plavajočo tržnico, a zaradi dežja nismo mogli nanjo.«

Da je bila izkušnja edinstvena, je potrdil tudi Kristjan Žvan: »Že samo glavno mesto je večje od celotne Slovenije. Najbolj sta mi bili všeč njihova hrana in kultura. Videl sem, da ljudje jedo na tleh, pri obroku pa se zberejo vsi skupaj. Pogosto smo slišali glasbo mariačijev, naučil pa sem se tudi nekaj španskih besed.«

Gorjanci smo malce trmasti

Lovru Poklukarju so v spominu ostali avtobusi: »Z odprtimi vrati so vozili tudi pri večji hitrosti, medtem ko so ljudje vstopali in izstopali kar med vožnjo. Ogled piramid je bila zanimiva izkušnja, žal pa se nismo smeli povzpeti nanje. V Leonu je bil bazen, vendar so nam na recepciji prepovedali kopanje. Ker pa smo Gorjanci malce trmasti, smo se vseeno odpravili v vodo. Na poti nazaj smo se ustavili tudi v Istanbulu, kjer smo si ogledali nekaj mošej.«

Čeprav zanimiva, je bila mehiška izkušnja po besedah Mirjam Tomaževič tudi naporna: »Najbolj naporno je bilo tekmovanje, saj smo bili proti koncu vedno bolj utrujeni. V primerjavi z Mehiko je Slovenija zelo čista in zelena. Tamkajšnje vode ne smeš piti iz pipe, ampak le iz kupljenih plastenk; in bila je čudnega okusa. So bili pa domačini zelo prijazni.«

Na tekmovanju v Mehiki so spoznali tudi učence drugih sodelujočih slovenskih šol. »Udeležencev je bilo zelo veliko, spoznali pa smo tudi učence iz Slovenj Gradca, poleg tega so bili tam še učenci iz Velenja in Celja. S številnimi smo se spoprijateljili. Mehičani so bili vedno nasmejani in veseli. Na ulici lahko srečaš tudi starejše ljudi, ki prodajajo razne izdelke, česar pri nas ni,« je vtise strnila Taida Mulalić.

Eno največjih mest na svetu

Tara Tokrat pa je opisala tamkajšnje vremenske razmere: »Vreme je bilo večinoma ugodno, le en dan je bila poplava, prav tisti dan, ko smo šli v mesto. Tam je trenutno zimsko obdobje, vendar so temperature vseeno med 25 in 30 stopinjami. Domačini so kljub temu nosili dolge rokave in hlače, medtem ko je bilo nam prijetno toplo.«

Učence je spremljal tudi gorjanski župan Peter Torkar, ki je dejal, da Občina Gorje vselej podpre projekt gorjanske šole. »Potovali smo kar 12 tisoč kilometrov daleč, zato smo želeli učencem ponuditi celostno izkušnjo,« je poudaril. Pojasnil je, da se je iger udeležilo 60 občin iz 29 držav. »Čeprav je Ciudad de Mexico eno največjih mest na svetu, je presenetljivo čisto, vsaj na glavnih ulicah. Ulice v ozadju pa so povsem drugačen svet. Enkrat smo se želeli podati na stransko ulico, a smo si zaradi varnosti raje premislili. Ena najlepših znamenitosti pa so piramide,« je izkušnjo strnil župan.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / petek, 21. december 2012 / 07:00

Gorenjski glas

Gorenjski glas, 21. december 2012, št. 102

Objavljeno na isti dan


Slovenija / petek, 1. julij 2016 / 11:14

Praznovali smo državnost

Za nami je dan državnosti, ki je minil v znamenju 25. obletnice osamosvojitve. Ob tej priložnosti sta v Ljubljani zopet potekali dve proslavi.

Kultura / petek, 1. julij 2016 / 21:40

Od klasike do džeza pa še rok

Danes zvečer se bo s koncertom Mladih levov začel enaindvajseti Festival Bled, ki se bo po šestnajstih dneh zaključil z nastopom ansambla Cello attacca!, v katerem igrajo mladi violončelisti pod umetn...

Kamnik / petek, 1. julij 2016 / 12:23

Prikaz ročne košnje

Snovik – Pred apartmajskim naseljem Term Snovik bodo danes ob 18. uri pripravili prikaz tradicionalne ročne košnje. Ob tej priložnosti bo na terasi term na ogled orodje za delo, ki so ga nekdaj in...

Kultura / petek, 1. julij 2016 / 12:21

Goodivas in solist Stanko Arnold

Kranj – Danes zvečer vas godalni kvartet Goodivas vabi na koncert s solistom Stankom Arnoldom. Ženski kvartet bo nastopil na koncu mesta, v Cafe galeriji Pungert ob 21. uri. Obljubljajo vrhunski ve...

Kultura / petek, 1. julij 2016 / 12:21

Slovenski otroški zbor v Velesovem

Velesovo – Slovenski otroški zbor (SOZ) je projektni zbor, ki se že petnajst let konec junija zbira v Zavodu sv. Stanislava v Ljubljani. Zbor sestavlja okrog sto mladih pevcev iz vse Slovenije in z...