Jaro Ješe in Slavko Mežek / Foto: Alenka Brun

Ob izidu nagrajene zbirke

Nagrajeno pesniško zbirko Za vse Ane na vmesnih postajah pesnice Irene Pajnik Beguš so predstavili v Kropi, istočasno pa je gibanje Kultura-Natura Slovenija naznanilo nov razpis za pesniško nagrado kresnice 2024. Tema so Ženske (v) pesmi: otroku. Prijave zbirajo do vključno 24. decembra.

V Kropo je na poseben pesniški dogodek nedavno povabil Slavko Mežek, predsednik gibanja Kultura-Natura Slovenija. Na njem je na kratko predstavil pesnico Ireno Pajnik Beguš in njeno pesniško zbirko Za vse Ane na vmesnih postajah, ki je ravno izšla, zanjo pa je avtorica lani prejela pesniško nagrado kresnice 2023: ženske (v)pesmi – Zanj(o). Prejela je tudi skulpturo Kresnica kiparke Sabe Skaberne.

S tokratnim dogodkom, ki je bil najprej predviden na vrtu Šmelove hiše v starem trškem jedru Krope, pa ga je dež »prestavil« v bližnji prostor – pod streho, so se tako spomnili tudi v Kropi rojene pesnice Kristine Šuler (1866–1959). Pravzaprav je nagrada kresnice posvečena spominu nanjo in tudi njeno zgodbo je Mežek delil s prisotnimi.

Žal se tokratna nagrajenka Irena Pajnik Beguš predstavitve zaradi bolezni ni mogla udeležiti, zastopala pa sta jo hči in sin, hči je prebrala tudi nekaj njenih pesmi.

Zbirka Za vse Ane na vmesnih postajah lepo predstavi poezijo Pajnik Beguševe, nekaj dodatnih strani v knjigi je namenjenih še spremni besedi o natečaju in nagradi kresnice 2023, utemeljitvi nagrade, pod kar se podpisuje Teja Goli, koordinatorka žirije za nagrado kresnice 2023. Na kratko je opisano gibanje Kultura-Natura Slovenija, predstavljena je tudi skulptura kiparke Sabe Skaberne, ki je iz serije miniatur iz temno patinirane gline na kovinskih »steblih« Bube, kresnice in vsa ta čudovita bitja. Objavljen je kratek življenjepis nagrajenke, ki sicer izhaja iz Slovenj Gradca.

Nekaj besed smo spregovorili z Jarom Ješetom, ki je poskrbel za celostni oblikovni vidik zbirke. To sicer ni njegova prva knjiga, smo izvedeli, ker pa je v njej poezija, je zagotovo pristop drugačen, smo predvidevali. Ješe se je strinjal in dodal, da je bilo njemu osebno v bistvu pomembno, da poezija na straneh lahko zadiha. »Zato je veliko praznega prostora. Zdi se mi, da pri knjigah poezije mora to preprosto biti tako. Da jo listaš počasi, prebiraš, se na strani malce ustaviš.« Vsak prvi verz pesmi ima večjo inicialko, kar na bralca naredi vtis še z likovnega vidika. Ješe je oblikoval tudi kresnico, saj domneva, da se bo zbirka knjig večala, in je primerno, da ima svoj znak, se oblikuje neki logotip, ki se potem redno pojavlja.

O barvah in izbrani: »Ker je bil originalni natečaj namenjen ženski poeziji, kolikor sem razumel, za poezijo, v kateri so zastopane ženske, ženski vidik doživljanja poezije in prostora, recimo, se mi je zdelo, da poskusimo z neko bolj nežno barvo.« Ni pa rečeno, da bo vsaka od knjig v zbirki, ki bi potencialno vsako leto izšla, primerna za te barve, je tudi pomislil. Čeprav: »Tudi pesmi tokratne avtorice se mi zdijo zelo različne, imajo bogat domet nekih občutij. Morda je ta nežna barva na začetku lahko varljiva ...«

Zanimalo nas je še, kako vidi same pesmi. Ješe meni, da jih je treba brati kot celoto. Prepričan je tudi, da jih ni nujno treba prebirati po vrsti. »Če prebiraš eno po eno, so lahko zelo lirične, zaznaš nekakšen hipni navdih; če jih prebiraš kot celoto, pa se mi zdi, da gre za intimno zgodbo nekega potovanja skozi življenje, nasploh skozi doživljanje samega sebe. Zdi se mi, da je to ena taka dobra, močna lastnost teksta,« je še delil z nami svoje opazovanje.

Pesniški dogodek v Kropi je pospremila tudi razstava Prlekija »pobratenih« likovnikov iz občine Sveti Jurij ob Ščavnici, ki jih s Kropo povezuje ravno zgodba pesnice Kristine Šuler. Slavko Mežek pa nam je zaupal še, da bodo izdali tudi zbornik Kresnice (od leta 2022 do 2024), več o novem razpisu pa lahko preberete na
kultura-natura.si.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / petek, 3. april 2020 / 10:01

Konec tedna še večji nadzor

Tudi gorenjski policisti poostreno nadzirajo prepoved gibanja zunaj meje prebivališča. Z izvajanjem te prepovedi so za zdaj zadovoljni, več kršitev, zlasti pri mladih, pa ugotavljajo zaradi neupošteva...

Objavljeno na isti dan


Razvedrilo / sobota, 18. junij 2016 / 15:36

Žlahtne narečne viže

Na šestnajstem Večeru slovenskih viž v narečju, ki je potekal v Škofji Loki, so slavili Lisjaki z Barbaro in Neli, občinstvo pa so najbolj navdušili Raubarji in tako že drugo leto zapored osvojili van...

Šport / sobota, 18. junij 2016 / 15:25

Prvič med profesionalkami

Kranj – Naša najboljša boksarka, Kranjčanka Andreja Bešter, je že v Nemčiji, kjer se bo danes pomerila z Maike Klüners. »Nemka je dvakratna državna prvakinja. Vem, da je boksala z aktualno...

Kronika / sobota, 18. junij 2016 / 15:21

Zaradi požara izpad elektrike

V četrtek zjutraj so zaradi požara na območju Hidroelektrarne Medvode za dve uri brez elektrike ostali prebivalci Medvod in okolice. Prišlo je do stika na 20-kilovoltnem daljnovodu Elektra Gorenjska.

GG Plus / sobota, 18. junij 2016 / 14:36

Ivan Grohar med revščino in genialnostjo

Angleški pisec Aldous Huxley je zapisal: »Kako veste, da Zemlja ni pekel kakega drugega planeta?« Tako bi se lahko vprašal tudi slovenski slikar Ivan Grohar. Rodil se je 15. junija 1867 v bajtarski...

Gorenjska / sobota, 18. junij 2016 / 12:56

Gorenjsko želijo povezovati

Župani gorenjskih občin, ki so se ta teden sestali na seji Sveta gorenjske regije, si želijo čim prej uresničiti skupne razvojne programe, ki bi regijo še bolj povezali.