Janez Pucelj je bil več kot dvajset let predsednik Zveze slovenskih duhovnikov v Evropi, sedaj pa je dušni pastir v Münchnu. / Foto: Jože Košnjek

Višarje, kraj slovenskega ponosa

V nedeljo so Slovenci iz Slovenije, zamejstva in izseljenstva znova romali na Višarje nad Kanalsko dolino. Z vrha te gore je bilo znova poslano sporočilo o pomembnosti sodelovanja vseh delov našega naroda.

Višarje – Prijazen in ne preveč vroč dan se je začenjal, ko so v nedeljo s sedežnico ali peš po romarski poti iz Žabnic začeli prihajati na vrh dobrih 1700 metrov visoke gore prvi romarji. Pri višarski romarski cerkvi Marije z Višarij ali Višarske kraljice miru sta Rafaelova družba in Zveza slovenskih izseljenskih duhovnikov v Evropi organizirali že 36. Romanje treh Slovenij. Ime razkriva, da Višarje združujejo in povezujejo vse Slovence, ne glede, kje živijo: v Sloveniji, v zamejstvu v sosednjih državah ali v izseljenstvu. Slovenija je za vse skupna domovina in vir narodne zavesti.

Romarski dan se je začel s pozdravom novega predsednika Zveze slovenskih izseljenskih duhovnikov v Evropi Izidorja Pečovnika - Dorija, ki je dolgo duhovno skrbel za Slovence v Berlinu, sedaj pa deluje v Münchnu in okolici. Nadaljeval se je s predavanjem umetnostnega zgodovinarja dr. Ferdinanda Šerbelja o Marijinih romarskih središčih na ozemlju, ki so ga zgodovinsko poseljevali Slovenci, o burni zgodovini višarskega svetišča, o slikarskih umetninah Toneta Kralja, ki krasijo višarsko cerkev, in o nevarnostih, ki grozijo ali že uničujejo izvirne tradicionalne krščanske vrednote Evrope.

Sveto mašo je skupaj z izseljenskimi duhovniki in duhovniki iz zamejstva daroval ljubljanski pomožni škof dr. Anton Jamnik, ki je v Slovenski škofovski konferenci zadolžen za Slovence po svetu. Po maši pa je bil na ploščadi za cerkvijo kulturni program. Zbrane je v imenu Urada vlade za Slovence po svetu in v zamejstvu nagovorila državna sekretarka Vesna Humar, v kulturnem programu pa so sodelovali Kvartet klarinetov godbe ljubljanskih veteranov in pevci iz Porabja na Madžarskem: Komorni zbor iz Monoštra in Mešani pevski zbor Avgust Pavel iz Zgornjega Senika.

Verski in narodni pomen

»Višarska romanja nimajo le verskega, ampak imajo tudi narodni pomen,« je v nedeljo na Višarjah pripovedoval zlatomašnik Janez Pucelj, ki je bil nad dvajset let predsednik Zveze slovenskih izseljenskih duhovnikov v Evropi, sedaj pa deluje v Münchnu. »Višarje niso bile izbrane naključno. Še vedno je zelo slovensko romarsko središče na stičišču treh narodov, treh držav in jezikov njihovih državljanov. Na Višarjah so se srečevali slovenski intelektualci, ki še niso smeli ali upali v Slovenijo. Končno so nastali pogoji za organizacijo sedanjih romanj. Nekatere moti naslov: Tri Slovenije. Moj odgovor je enostaven. Ja, Slovenija je ena, vendar nekateri še danes tega ne vedo ali ne želijo upoštevati.«

Tu Slovenija zadiha

Med gosti je bila tudi državna sekretarka na Uradu vlade za Slovence v zamejstvu in po svetu Vesna Humar.

»Na Višarje je lepo priti zaradi katerega koli razloga. Današnje romanje pa je zagotovo najboljši razlog, da človek pride na to goro. Lepo je biti med Slovenkami in Slovenci iz različnih koncev sveta in pri maši, ki so jo darovali slovenski duhovniki iz vse Evrope. Prepričana sem, da tu, na Višarjah, resnično zaživi ideja o skupnem slovenskem kulturnem prostoru, o katerem včasih le govorimo. Na Višarjah Slovenija resnično zadiha,« je v izjavi za Gorenjski glas povedala državna sekretarka Vesna Humar.

Pomožni ljubljanski nadškof dr. Anton Jamnik, ki je vodil somaševanje v višarski cerkvi, je bil navdušen zaradi udeležbe številnih romarjev iz Slovenije in iz sosednjih koroških in italijanskih škofij. »Na tem mestu se res počutimo povezani. Povezani kot Slovenci in povezani kot sosedje narodov, držav in jezikov. Tu, pri Višarski Mariji, smo doma. Papež Frančišek veliko govori o kulturi srečevanj, v katerih moramo pri drugih iskati tisto, kar nas povezuje, odkrivati, kar je najboljše, in pozabiti na predsodke, izključevanja in slabe misli,« je povedal.

Višarska srečanja Slovencev dajejo na svoj način tudi pogum Slovencem, živečim v Kanalski dolini. Ana Wedam, predsednica Združenja Don Mario Černet za Kanalsko dolino, je povedala, da so tu živeči Slovenci zelo povezani z Višarjami. Žal, je dejala, dolina nima več slovenskega duhovnika. Še sreča, pravi, da prihaja vsako leto na Višarje pater Peter Lah in po najboljših močeh skrbi, da so Višarje še naprej tudi slovenske.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / petek, 4. maj 2018 / 10:13

Poskrbite za svoje kolo

Kranj – V noči na ponedeljek je neznani storilec na Mlaki pri Kranju prišel na dvorišče stanovanjske hiše in s prtljažnika vozila ukradel električni kolesi. V Radovljici pa je v ponedeljek nekdo sr...

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / sreda, 2. december 2009 / 07:00

Podelili 139 certifikatov

Brdo pri Lukovici - Ciril Smrkolj, predsednik Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije, je v četrtek na slovesnosti na Brdu pri Lukovici podelil certifikate 139 kmečkim gospodarjem...

Prosti čas / sreda, 2. december 2009 / 07:00

Zmagovalka Aneta

Aneta, ki se je prejšnji teden poslovila, seveda ni končna zmagovalka letošnjega resničnostnega šova, zato pa njen odhod s stotimi cekini pravi, da bo zaradi delitve glavne nagrade med finalisti...

Prosti čas / sreda, 2. december 2009 / 07:00

Ceca je in ostaja carica

Svetlana Ražnatović - Ceca je tokrat obiskala Ljubljano v sklopu svoje turneje The Best of Ceca - Najboljše od Cece. Gospodarsko razstavišče je napolnila do zadnjega kotička.

Gospodarstvo / sreda, 2. december 2009 / 07:00

Sprememba pri jamstvu za bančne vloge

Do konca leta 2010 bo še neomejeno jamstvo, v letu 2011 pa bo petdeset oz. sto tisoč evrov.

Kranj / sreda, 2. december 2009 / 07:00

Preprečili so Miting resnice

V spomin na tako imenovano akcijo Sever so v Mestni hiši v Kranju postavili razstavo Ne čujem dobro - razpad Jugoslavije, rojstvo Slovenije.