Na sicer priljubljenem škofjeloškem kopališču v Puštalu zadnje dni ni bilo kopalcev, voda pa je bila tudi precej kalna. / Foto: Vilma Stanovnik

Kopališče v Puštalu je prazno

Zadnja analiza vode, ki jo opravlja Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano, je letos konec julija pokazala, da so rezultati v Puštalu v Škofji Loki neskladni s priporočili, zato kopanje tam odsvetujejo.

Škofja Loka – Ob junijski analizi Poljanske in Selške Sore je bilo ugotovljeno, da je vzorec Poljanske Sore v bližini jeza pod Tavčarjevim dvorcem presegel dovoljene smerne vrednosti števila bakterij za kopanje na naravnih kopališčih oziroma kopalnih območjih, ki jih je pripravil Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ). Tako so takrat kopanje v bližini jeza pod Tavčarjevim dvorcem odsvetovali. Na lokacijah v Puštalu in Podlubniku sta bila takrat vzorca vode za kopanje primerna.

Analizo so ponovili drugi teden v juliju in ugotovili, da so rezultati mikrobiološke analize skladni z zahtevami in se je moč varno kopati tako v Poljanski kot Selški Sori.

Čista, onesnažena

Znova so analizo ponovili konec julija in takrat ugotovili, da je glede na mikrobiološko analizo voda, vzorčena v Veštru, skladna s priporočili NIJZ, v Puštalu pa so bili vzorci neskladni. Tam so ugotovili povečano koncentracijo indikatorja fekalne onesnaženosti, bakterije Escherichia coli, prisotni pa so bili tudi intestinalni enterokoki. Zato so ocenili, da voda na tem merilnem mestu ni primerna za kopanje.

»V vodah, namenjenih kopanju, spremljamo mikrobiološko kakovost vode. Spremljata se dve bakteriji, ki sta kazalnika fekalnega onesnaženja, in sicer Escherichia coli in intestinalni enterokoki. Obe sta v prebavnem traktu toplokrvnih živali. Smerne vrednosti NIJZ, ki se prvenstveno uporabljajo za ocenjevanje uradnih kopalnih voda, pa služijo za oceno primernosti, ki jo podajo na NIJZ,« je za naše bralce v imenu ministrstva za okolje, podnebje in energijo pojasnil Andrej Vuga in dodal, da Arso redno spremljanje stanja uradnih kopalnih voda zagotavlja v času kopalne sezone.

»Merilni mesti Puštal in Vešter nista uradni kopalni vodi. Analize na teh dveh mestih letos izvajamo v okviru raziskovalnega monitoringa, kjer so načrtovane štiri analize vode. Podatke o tem objavljamo na spletni strani za kopalne vode, pod raziskovalnimi monitoringi. Rezultati analiz vode so odraz stanja neposredno ob vzorčenju. Na prisotnost bakterij v vodi prvenstveno vplivajo poselitev ter človeške dejavnosti. Pomembna je urejenost zaledja z ustreznim kanalizacijskim sistemom, vir fekalij je lahko kmetijska dejavnost (npr. pronicanje iz gnojnih jam, gnojenje gorvodno po toku reke), prisotnost živine in živalskih iztrebkov (tudi pasjih), vir fekalij so ne nazadnje tudi kopalci sami. Ob nalivih se lahko obilnejše meteorne vode mešajo s fekalnimi, tudi prelivajo, vode sperejo zaledne površine ter se zlijejo v reke,« je tudi pojasnil Andrej Vuga.

Ker je voda javno dobro, se načeloma lahko kopamo povsod – le tam ne, kjer je to prepovedano. Za varno in zdravo kopanje NIJZ na svoji spletni strani objavlja številna priporočila, analize pa bodo še ponovili in sproti objavljali rezultate.

Sicer pa za vse kopalne vode na Gorenjskem velja, da so primerne za kopanje in od leta 2013 dalje razvrščene v razred mikrobiološke kakovosti »odlična«. Kopanja ne priporočajo po močnem dežju, saj se zaradi padavinskega spiranja površin v zaledju lahko poveča onesnaženost vode.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / ponedeljek, 5. december 2011 / 07:00

KŠK zbira igrače in šolske potrebščine

Kranj - Na Info točki Kluba študentov Kranj (KŠK) do konca decembra zbirajo igrače in šolske potrebščine. »Šolske potrebščine, ki jih bomo zbrali, bomo v sodelovanju s Centrom za...

Objavljeno na isti dan


Razvedrilo / sreda, 7. avgust 2024 / 22:25

Upokojil se je Uroš

Konec junija se je upokojil kranjski poklicni gasilec Uroš Valič, ki je skoraj 36 let svoje poklicne poti posvetil gasilstvu in pomoči ljudem. Sodelavce in dinamično delo bo pogrešal, vendar mu dolgča...

Nasveti / sreda, 7. avgust 2024 / 22:25

Zavitek iz stročjega fižola in korenja

Eden izmed najboljših načinov, kako porabiti večje količine svežih vrtnin, je priprava zavitka iz vlečenega testa z nadevom iz stročjega fižola in korenja. Jed je ne le hranljiva, temveč tudi okusn...

Zanimivosti / sreda, 7. avgust 2024 / 22:24

Kako poznano pa je oglarstvo

Dan oglarjev je na Stari vrh privabil številne obiskovalce. Nekaterim je prireditev dobro znana in so redni gosti, spet drugi pa so se z oglarjenjem srečali prvič....

Rekreacija / sreda, 7. avgust 2024 / 22:16

Očakov sosed

Cmir (2393 m n. m.) – Gora, po katere zahodni steni poteka znana Tominškova pot. Manj obiskan vrh nad dolino Vrata, ki na drugi strani meji na manj znano in brezpotno dolino Za Cmirom.

Kranj / sreda, 7. avgust 2024 / 22:11

Kanjon Kokre ponovno odprt

Sprehajalna pot v kanjonu reke Kokre v Kranju, ki je bila zaradi v neurju podrtega drevja in poškodovanih varovalnih ograj na določenih mestih neprehodna in nevarna, je ponovno odprta za obiskovalce.