Razstavo podobic navdihnil kip svete Eme Krške
Člani Romarskega društva ŠmaR Žiri bodo v mežnariji na Ledinici danes po sveti maši odprli razstavo podobic svete Eme Krške, naše prve in doslej tudi edine svetnice. Podobice so iz zbirke njihovega člana Franca Temelja, ki podobice svete Eme zbira že več kot dvajset let.
Razstavo si bo mogoče ogledati še jutri in v nedeljo med med 9. in 12. ter 15. in 18. uro, potem pa še 2. avgusta od 15. do 18. ure ter 3. in 4. avgusta med 9. in 12. ter 15. in 18. uro.
Žiri – Podružnična cerkev svete Ane na Ledinici je kontrolna točka Emine romarske poti, ki povezuje Avstrijo in Slovenijo. V cerkvi je namreč kip svete Eme krške, ki ga je po podatkih nekdanjega starološkega župnika in umetnostnega zgodovinarja Janeza Veiderja pred 250 leti izdelal Franc Lederwash iz Stražišča. Prav omenjeni jubilej je člane Romarskega društva ŠmaR spodbudil, da so v mežnariji poleg lediniške cerkve pripravili razstavo podobic svete Eme, ki jih je v zadnjih letih zbral njihov član Franc Temelj. Razstavljenih je 35 originalnih podobic in pripadajočih molitev ter deset reprodukcij. Najstarejša reprodukcija je iz leta 1745, ki je najbrž tudi prva Emina podobica, domnevajo v društvu, najmlajša pa je še čisto »sveža«, saj je izšla 30. junija letos, je pojasnil avtor razstave Franc Temelj.
Razstavo je Temelj razdelil na tri tematske sklope, vezane na posamezne letnice, povezane s svetnico Emo Krško. Kot je pojasnil Temelj, zbirka namreč ni niti zgodovinsko niti likovno obdelana, zato je v želji, da bi razstava delovala povezano, poudaril tri letnice: 1745, 1938 in 1988. Leta 1745 je v Krki ob 700. obletnici smrti Eme Krške potekal velik romarski shod, ki naj bi se ga udeležilo tudi tisoč Kranjcev. »Vsak je prejel spominsko podobico svete Eme v bakrorezu, ki se je ohranila v Winterjevi zbirki v Ljubljani.« Reprodukcijo te podobice je mogoče videti tudi na razstavi. »Enkrat sem bil že zelo blizu tudi originalu, a se mi je izmaknil,« z obžalovanjem razloži Temelj. Leta 1938 je papež Pij XI. Emo po 651 letih blaženosti razglasil za svetnico in okrog tega datuma je zasnoval drugi sklop razstave. Kot zanimivost je Temelj poudaril, da so bile do leta 1938 na zadnji strani podobic natisnjene molitve, da bi Emo razglasili za svetnico, od tega leta naprej pa zahvale, da so jo razglasili za svetnico. Naslednji mejnik pa predstavlja leto 1988, ko je njen grob v Krki na avstrijskem Koroškem v okviru romanja treh dežel obiskal tudi papež Janez Pavel II. Romanja se je udeležilo 70 tisoč romarjev, med njimi 20 tisoč Slovencev. »V tej seriji sem razstavil tudi podobice, na katerih je ista molitev na zadnji strani zapisana kar v petih jezikih: slovenščini, nemščini, italijanščini, madžarščini in angleščini.«
Franc Temelj podobice svete Eme zbira že več kot dvajset let. S tem se je začel ukvarjati, ko so odprli Emino pot. »Takrat sem v Gradu Podsreda na enem od panojev opazil tudi fotografijo naše cerkve na Ledinici, saj naj bi od tu vsak četrtek in petek po veliki noči romali v Krko, cerkev svete Ane pa je tudi kontrolna točka Emine romarske poti. Zdelo se mi je zanimivo, kaj vse je mogoče najti v naših krajih, in to me je spodbudilo, da sem začel zbirati podobice svete Eme.«