Pozivi k preventivnim ukrepom
Vse od leta 2007 dalje pod okriljem Svetovne zdravstvene organizacije zaznamujemo svetovni dan hepatitisa. Letošnji poteka pod sloganom: Ukrepajte. Testirajte se. Zdravite se. Cepite se.
Prof. dr. Mojca Matičič, dr. med.: »Ker smo problem hepatitisa C prepoznali že pred skoraj 30 leti in ga ustrezno obravnavali, beležimo v Sloveniji drugo najnižjo prevalenco okužb z virusom hepatitisa C v Evropi in smo primer dobre prakse pri Svetovni zdravstveni organizaciji.«
Ljubljana – V aprilu je Svetovna zdravstvena organizacija naznanila skrb vzbujajoče podatke: virusni hepatitisi so ob tuberkulozi postali najpogostejši vzrok umrljivosti zaradi nalezljivih bolezni. »To je res kar dramatičen podatek, virusni hepatitisi terjajo vsako leto 1,3 milijona življenj, sedemsto tisoč zaradi odpovedi delovanja jeter in kar pol milijona zaradi primarnega raka jeter,« je na novinarski konferenci pojasnila prof. dr. Mojca Matičič, dr. med., vodja Ambulante za virusne hepatitise Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana. Poudarila je tudi, da je rak jeter tretji najpogostejši rak s smrtnim izhodom, šesti najpogostejši rak ter edini, ki je v zadnjih desetih letih v porastu. »V Evropi je pet odstotkov rakov posledica infekcij. Najpogostejši je humani papiloma virus, ki največkrat povzroči raka materničnega vratu, na drugem mestu je bakterija, ki povzroča raka želodca. Že na tretjem mestu pa so virusni hepatitis, več kot trideset tisoč žrtev je, ki imajo raka jeter kot posledico okužbe z virusom hepatitisa,« je pojasnila.
Do tihe odpovedi jeter
Med petimi vrstami virusov hepatitisa sta kronični okužbi z virusoma hepatitisa B in C najpogostejši povzročiteljici smrtno nevarnih stanj. »Težava okužbe je, da predvsem hepatitis C večinoma poteka nezaznavno. Večina ljudi ostane tudi kronično okuženih in se več desetletij ne zaveda okužbe, ki lahko tiho pripelje do odpovedi delovanja jeter in raka na jetrih,« je poudarila. Virus hepatitisa lahko povzroča tudi bolezni zunaj jeter, kot so sladkorna bolezen tipa 2, bolezni ledvic, revmatične bolezni, kožne in žilne bolezni, izrazito utrujenost ter hude bolečine, okužbo pa povezujejo tudi z limfomom.
Testiranje, zdravljenje, cepljenje
»Vseeno imamo krasne ukrepe, in kot apelira zdravstvena organizacija: testirajte se. Imamo odlične, dostopne, preproste teste. Zdravite se, imamo odlična zdravila, s katerimi je mogoče pozdraviti tudi skoraj vse bolnike z virusom hepatitisa C,« je poudarila Mojca Matičič in pozornost namenila tudi cepljenju. Kot je povedala, so na voljo učinkovita in varna cepiva za preprečevanje hepatitisa B in tudi hepatitisa A. »Cepivo proti hepatitisu B, ki je na voljo že od sredine 80. let, je eno najbolj preverjenih cepiv glede varnosti v zgodovini medicine. Kaj pa je izplen? V zadnjih letih precepljenost otrok v Sloveniji izrazito upada, lani je dosegla skrb vzbujajočo raven pod 80 odstotkov, kar pomeni, da pri nas vsaj eden od petih otrok ni cepljen proti hepatitisu B,« je dejala in pozvala starše, naj otrokom omogočijo eno najučinkovitejših dot za preprečitev raka v kasnejšem življenjskem obdobju in jih cepijo proti hepatitisu B.