Ena ideja, številni sopotniki
V galeriji Kosove graščine na Jesenicah je na ogled zanimiva razstava likovnih del akademskega kiparja in slikarja Nikolaja Mašukova. Obsežen multimedijski projekt za deset let.
Zaradi fotografskega performansa prosimo obiskovalce, da na željo umetnika pridete oblečeni v črno-bela oblačila, je bilo zapisano v vabilu na odprtje razstave najnovejšega cikla del kiparja in slikarja, sicer pa vsestranskega likovnega ustvarjalca Nikolaja Mašukova. Vsak obiskovalec, ki se je udeležil odprtja razstave, je nase odel črno-belo ogrinjalo in s tem postal sopotnik projekta. Olja na stenah so poleg obiskovalcev dopolnjevale še bale črno-belega blaga, ki so se razprostirale po vsem prostoru. Celoten umetniški dogodek, ki bo v nadaljevanju tudi dokumentiran v knjigi, je beležil fotograf. Figure na slikah so tako na prvi pogled delovale, kot da se dvigajo iz tal. Skupaj z obiskovalci …
Nikolaj Aleksandrovič Mašukov je v Slovenijo iz rodne Rusije skupaj z ženo, prav tako slikarko, prišel pred petnajstimi leti. Z družino se je ustalil v Ljubnem, kot svobodni umetnik pa deluje na področju slikarstva in kiparstva. Tokratna razstava sodi v širši umetniški projekt, imenovan Štiri sence ladje, ki bo ob zaključku sicer sestavljen iz štirih delov. »To je sicer drugi del projekta, za katerega ideja me spremlja že več kot dvajset let, z njegovo realizacijo pa sem začel pred tremi leti z razstavo Potovanje amaterjev, tokrat pa predstavljam drugi del z naslovom Sopotniki. Ob prvem delu je že izšla knjiga, v nekaj mesecih pa bo sledila tudi druga knjiga,« je povedal avtor Nikolaj Mašukov, ki upa, da mu bo celoten projekt, v katerega sodita še dva cikla slik, uspelo dokončati v nekaj letih. Cikli med seboj se in se bodo razlikovali, a so v posameznih elementih vendarle med seboj povezani. Idejni motiv za te cikle avtor išče v religiji, mitologiji, filozofiji, prostozidarskih ložah …
Če prvi del govori o kaosu na eni in sinergijah na drugi strani, je tokrat v središču pozornosti avtorjevo razmišljanje o binarnem sistemu, sistemu nasprotij, ki šele v medsebojnem dialogu polno zaživijo. »Moški in ženska, svetlo in temno, črno in belo so nasprotja, ki eno brez drugega ne morejo obstajati. Zato so vsi ti sistemi vsakokratni sopotniki in se eden z drugim osmišljajo. V tokratnem projektu bo poleg razstavljenih olj na platnu, fotografskega performansa na odprtju, v prihodnje sledila še knjiga pa tudi izdelava oblek iz črno-belega blaga, ter nakita ter miniaturnih skulptur iz srebra, skozi katere bo svetila umetna svetloba, ki bo le-te projicirala na platno.
Nikolaj Mašukov je vseskozi pred novimi likovnimi izzivi, saj, kot pravi, ne velja za enega tistih umetnikov, ki v določenem trenutku najdejo neki ključ do svojega umetniškega izraza in potem to delajo do konca življenja. »Zame bi to bilo dolgočasno, jaz raje za vsako idejo najdem svojo tehniko, hkrati pa le-to prilagajam ideji.« Razstava v Kosovi graščini bo na ogled do konca meseca.