Zagon zaposlovanju v domovih
Novi zakon z naborom ukrepov za pospeševanje zaposlovanja v socialnovarstvenih zavodih med drugim omogoča sofinanciranje pridobitve nacionalne poklicne kvalifikacije in izobraževanja zaposlenih, uvaja sistem kadrovskih štipendij ...
Direktorica Doma upokojencev Kranj Nadja Gantar: »Pogrešam boljše vrednotenje delovnih mest in nujno potrebno odpravo plačnih nesorazmerij, ki so nestimulativna za delo v oskrbi, saj je delo razporejeno v treh izmenah vse dni v letu.«
Ljubljana – Državni zbor je v ponedeljek potrdil predlog Zakona o začasnih ukrepih za izboljšanje kadrovskih in delovnih pogojev ter zmogljivosti pri izvajalcih socialnovarstvenih storitev in dolgotrajne oskrbe. V novi »kadrovski zakon« je ministrstvo za solidarno prihodnost zajelo nabor ukrepov za pospeševanje zaposlovanja v socialnovarstvenih zavodih. »Zakon omogoča in sofinancira pridobitev nacionalne poklicne kvalifikacije, izboljšuje pogoje za krepitev prostovoljstva pri izvajalcih socialnovarstvenih storitev in dolgotrajne oskrbe, vzpostavlja sistem zagotavljanja kakovosti in varnosti obravnave pri izvajalcih, sofinancira nakup sodobnih tehnologij za pomoč zaposlenim pri težjih opravilih, ponuja integracijske programe in dodatne naloge zavodu za zaposlovanje ob zaposlitvi tujcev, sofinancira stroške za pridobitev izobrazbe zaposlenega za potrebe izvajalca ter uvaja sistem kadrovskih štipendij,« so sporočili z ministrstva. Skupna vrednost osmih ukrepov, ki se bodo izvajali v letih 2024, 2025 in 2026, je ocenjena na slabih 10 milijonov evrov.
Minister Simon Maljevac se zaveda, da je zakon zgolj delček v celoti urejanja nujnih stvari na področju socialnega varstva in dolgotrajne oskrbe. »Na ministrstvu razumemo, da je eden od nujno potrebnih elementov tudi ustrezno ovrednotenje dela zaposlenih, kar že naslavljamo v okviru plačnih pogajanj. Sprejete rešitve pa vendarle prinašajo nov zagon v zaposlovanju v domovih starejših in sploh na področju dolgotrajne oskrbe,« je prepričan minister. Kot uspeh šteje tudi, da so bili ukrepi sprejeti s širokim družbenim in političnim konsenzom.
»Dejstvo, da je vlada spoznala vso resnost kadrovske problematike v domovih za starejše, je za nas znak, da se morda pa le nekako uspemo izvleči iz krize,« se je na vladne ukrepe odzvala direktorica Doma upokojencev dr. Franceta Bergelja Jesenice Karmen Arko. Še posebej pozdravlja sofinanciranje stroškov za izobraževanje zaposlenih in za pridobitev nacionalne poklicne kvalifikacije. Ti dve sofinanciranji so v jeseniškem domu začeli izvajati že pred tremi leti. Prav izobraževanje lastnega kadra jim je najbolj pomagalo blažiti kadrovsko krizo, a je bilo sofinanciranje vse večji strošek.
Zaposlene ustrezno plačati
Arkova pozdravlja tudi kadrovske štipendije in olajšave pri zaposlovanju tujcev. Poudarila je tudi pomen prostovoljstva pri skrbi za starejše, a bi bila tu po njenem nujna dobra strategija in sredstva za usposabljanje prostovoljcev. »Do sofinanciranja nakupa sodobnih tehnologij za pomoč zaposlenim pri težjih opravilih bi se težko opredelila, verjetno bo imelo pozitivne motivacijske učinke na zaposlene,« meni Arkova. Poudarila je še, da je rešitev nastale problematike enostavna, to je zaposlenim pri delu s starejšim priznati njihovo pravo vrednost in jih ustrezno plačati, da bodo s svojimi plačami dostojno živeli.
Tudi direktorica Doma upokojencev Kranj Nadja Gantar pogreša boljše vrednotenje delovnih mest in nujno potrebno odpravo plačnih nesorazmerij, ki so nestimulativna za delo v oskrbi. Po sprejetju »kadrovskega zakona« je opozorila še: »Glede na dolgotrajno čakanje na zakon me skrbi, koliko časa bo še potrebno, da bomo sredstva lahko začeli črpati. Prav tako je skrb vzbujajoče dejstvo, da bomo sredstva imeli, ljudi, ki bi želeli delati v teh poklicih, pa na veliko primanjkuje.« Gantarjeva med sprejetimi ukrepi pozdravlja štipendiranje, vključevanje prostovoljcev in tujcev. »Dobrodošla bodo sredstva za nakup sodobnih pripomočkov, a smo tu previdni pri uvajanju umetne inteligence, ki je lahko le dopolnilo k našemu delu, saj osebnega pristopa ne more nadomestiti. Pomembno je tudi izobraževanje zaposlenih. Letos smo že plačali šolnino dvema socialnima oskrbovalkama in bomo to možnost lahko ponudili še več zaposlenim,« je pojasnila Gantarjeva.
Velik pomen prostovoljcev
»Omenjeni zakon absolutno podpiram,« je poudaril Alen Gril, direktor Doma dr. Janka Benedika Radovljica, in se navezal na prostovoljstvo. »Prostovoljci so najpomembnejši pri povezovanju naših storitev in našega doma s skupnostjo, mestom in okolico. Sredstva za sofinanciranje vključevanja prostovoljcev iz novega zakona so zato ključna, da prostovoljski programi še naprej živijo. Da obogatijo nas in stanovalce, neposredno tudi lokalno skupnost, sproti pa še razbremenijo zaposlene.«