Dr. Simona Žvanut v središču razstave sodobne keramike v Galeriji Podstreha / Foto: Igor Kavčič

S keramiko kar v Podstreho

Dva razloga sta, ki spodbujata k pisanju, pa naj to velja tudi za branje teh vrstic. Loški muzej ima nov razstavni prostor povednega imena – Galerija Podstreha, na prvi razstavi pa gostuje Narodni muzej Slovenije z izborom sodobne umetniške keramike z Mednarodnega trienala keramike Unicum.

V spremljevalnem programu bodo v septembru pripravili Dan keramike s strokovnim vodenjem po razstavi, delavnico izdelkov iz gline za družine, na dvorišču Škofjeloškega gradu pa bodo postavili prodajne stojnice z uporabno in umetniško keramiko.

Škofja Loka – V naslovu zapisano seveda ni komentar dežurnega pospravljavca, ki bi nekaj umeščal na podstreho, recimo v »hišni arhiv«, ampak le poskuša biti duhovit dovtip na ime novega razstavnega prostora Loškega muzeja na podstrešju Škofjeloškega gradu in prvo razstavo umetniške keramike, s katero je Galerija Podstreha zaživela v začetku letošnjega poletja. A preden se povzpnemo na prenovljeno grajsko podstrešje, si ogledamo aktualno razstavo, ki sta jo kurirali dr. Zora Žbontar iz Narodnega muzeja Slovenije in dr. Simona Žvanut iz Loškega muzeja, slednja tudi vodnica podpisanega po razstavi, se nekoliko posvetimo novemu galerijskemu prostoru.

V galerijo prenovljeno podstrešje

V preteklih letih je potekala zahtevna energetska sanacija gradu, ki jo je izvedla Občina Škofja Loka. V prvi fazi je bila v celoti obnovljena in izolirana streha gradu, izvedeni sta bili statična sanacija gradu in energetska obnova fasade, zamenjanih je bilo približno sto oken po celem gradu, ta je dobil tudi toplotno črpalko. »V okviru opravljenih del pa je bilo prenovljeno tudi grajsko podstrešje – prostor je dobil nova tla in pod konservatorskim nadzorom prenovljeno ostrešje,« pojasnjuje dr. Simona Žvanut in nadaljuje: »To pomeni, da so bili vsi tramovi pregledani, sanirane so bile črvojedine, les pa so zaščitili z ustreznimi premazi.«

Sanirano in premazano je bilo tudi staro leseno stopnišče, po katerem se povzpnemo v Galerijo Podstreha. Ob stopnišču je tudi nova lesena ograja, narejen je bil tudi nov lesen podest, ki sicer vodi do ostrešja. Ne nazadnje je bila v galerijskem prostoru, ki čez palec meri med dvesto in tristo kvadratnih metrov, spomladi urejen tudi sistem galerijske razsvetljave.

Galerija je prostorna in svetla, kar ji omogočata tako naravna kot umetna svetloba, na obiskovalca pa z ostrešnim tramovjem deluje toplo in domače, predvsem pa je zelo drugačna od sodobnih belih galerijskih kock. Čeprav se na prvi pogled prostor zdi historičen, kot odličen kontrast vanj še kako sodi sodobna umetnost, kar spoznavamo tudi na razstavi, o kateri gre zapis v nadaljevanju.

Po stopnicah navzgor

Na razstavi je na ogled izbor 36 umetniških del keramike z vsega sveta iz zbirke Mednarodnega trienala keramike Unicum Narodnega muzeja Slovenije. »Gre za izjemno kakovostno zbirko umetniških del iz keramike, ki jo tudi sama dobro poznam. Trienale poteka že od leta 2015 pod okriljem Narodnega muzeja Slovenije in velja za osrednjo razstavo sodobne umetniške keramike pri nas,« o prvem razstavnem izzivu v Galeriji Podstreha pove vodnica po razstavi dr. Simona Žvanut, medtem ko si ogledujeva prvo umetniško delo Ledene gore poljske avtorice Weronike Lucinske, ki nas pričaka že takoj ob vhodu v muzej. »Dela, ki sva jih za to razstavo izbrali s sokustosinjo dr. Zoro Žbontar, po trienalnih razstavah javnosti niso bila razstavljena še nikjer drugje, kar nekaj med njimi pa so jih mednarodne žirije trienala Unicum tudi nagradile.«

Talne oznake naju usmerijo v prvo nadstropje, kjer se na stopnišču zagledava v zanimivo postavitev ameriško-angleškega avtorja Thomasa Stollarja. Delo z naslovom Dan v življenju sestavlja zaporedje keramičnih ploščic, na katerih so njegovi dnevniški zapisi o času, preživetem v studiu. Gre za avtorjev odziv na odtujenost dela, ki siromaši posameznikov vsakdan. Do vrha naju loti še natančno 25 obnovljenih starih lesenih stopnic ter korak v galerijo v obliki velike črke L. Na levo prostor deluje kot velik kvadrat, naravnost dolg širok hodnik, kot že zapisano, vse oplemeniteno s strešnimi tramovi. Umetniška dela so bodisi razstavljena v steklenih vitrinah bodisi se prosto razprostirajo po galeriji. Med seboj se zelo razlikujejo po velikosti, obliki, konceptu ... In še preden vprašamo, ali so vsa iz keramike, dobimo dogovor: iz keramike in porcelana.

Kaj vse zmore keramika

Idealno razstavišče za sodobno umetnost, tokrat keramiko. »Najin izbor del je usmerjala želja po predstavitvi izjemne raznolikosti sodobne umetniške keramike. Umetnine bi lahko ohlapno razdelili v tri skupine; v prvi se dela osredotočajo zlasti na raziskovanje likovnih problemov, v drugi na preizkušanje tehnoloških možnosti keramike, v tretjem sklopu pa so umetniki, ki so za izražanje določene ideje oziroma koncepta izbrali keramiko zaradi njenih specifičnih materialnih značilnosti,« pojasnjuje sogovornica in dodaja, da se nekatere avtorice in avtorji osredotočajo predvsem na razvijanje svojstvenih tehnoloških in estetskih rešitev, medtem ko se drugi v svojih delih lotevajo družbenopolitičnih problemov našega časa, okoljske krize ali pa tematizirajo večna intimna vprašanja človekovega bivanja.

Različni sklopi predstavljajo tudi izjemno raznolikost razstavljenih del in hkrati opominjajo na široke ustvarjalne možnosti, ki jih ponuja keramika. Razstava bo na ogled vse do konca februarja prihodnje leto. Že jeseni pa sledi bogat spremljevalni program z vodenji po razstavi, delavnicami, prodajnimi stojnicami ...

Galerija Podstreha je vsekakor pomembna pridobitev za Loški muzej in s tem seveda tudi za mesto Škofja Loka.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / petek, 13. oktober 2006 / 06:00

Zagorelo sredi avtoceste

Povodje - V bližini počivališča Povodje na avtocesti Kranj–Ljubljana je v torek okoli 15. ure zagorel osebni avto. 48-letni voznik iz okolice Bleda se je peljal z Renaultom velsati...

Objavljeno na isti dan


Gorenja vas-Poljane / sreda, 17. julij 2024 / 21:38

Obnavljajo cesto proti Stari Oselici

Ob hudourniškem vodotoku v naselju Trebija poteka obnova ceste proti Stari Oselici, ki je bila v poplavah avgusta lani povsem uničena in zato neprevozna.

Kranj / sreda, 17. julij 2024 / 21:37

Več avtobusov v Podrečo in Besnico

Mestna občina Kranj je z Družbo za upravljanje javnega potniškega prometa dosegla dogovor, da bo ta okrepila novi vozni red na medkrajevnih linijah Kranj–Besnica in Kranj–Podreča.

Zanimivosti / sreda, 17. julij 2024 / 21:36

Inovacija, ki spreminja igro

Kamničan Toni Ulčar je dal na trg prvi premikajoči se teniški top. Ideja se je porodila med epidemijo covida-19, ko omejitve niso dovoljevale igranja.

Kronika / sreda, 17. julij 2024 / 21:36

Otrok padel z mostu v strugo potoka

Kranjska Gora – V petek je v bližini Spodnjega Martuljkovega slapu v občini Kranjska Gora otrok padel z mostu v strugo potoka in se pri tem poškodoval. »Gorski reševalci GRS Kranjska Gora so poškod...

Mularija / sreda, 17. julij 2024 / 21:34

Spoznavali park

V okviru programa Mladi nadzornik so v javnem zavodu Triglavski narodni park minuli teden pripravili tabor na Uskovnici za otroke, ki v okviru Skupnosti šol Biosfernega območja Julijske Alpe sodelujej...