Inkluzivne počitnice
Otroci prihajajo z različnih koncev Slovenije. Več kot deset jih je bilo letos z Gorenjskega.
Med počitnicami potekajo številni večdnevni tabori, le redki pa vrata odprejo tudi otrokom s posebnimi potrebami. Takšen je tabor Gibaj in zmagaj, ki je bil pretekli teden na Rečici ob Savinji. »Naš tabor je edinstven, ker združuje. Je prvi inkluzivni tabor v Sloveniji, kjer praznujemo različnost in spodbujamo integracijo vseh otrok, ne glede na njihove posebnosti. Pri nas so dobrodošli vsi otroci od šestega leta starosti dalje, ki želijo biti del spodbudnega in strpnega okolja,« poudarja Marko Janko, gonilna sila Zavoda za učenje zdravega življenja Gibaj in zmagaj, ki je organizator tabora.
Potekal je osmič. »Namen tabora je bil sprva učenje zdravega načina življenja, kar pomeni, da so bili ciljna skupina otroci s čezmerno težo. Ravno v tistem času sem se zaposlil v Centru Janeza Levca v Ljubljani, tako da sem se odločil tabor razširiti tudi na otroke z različnimi primanjkljaji v razvoju. Že prvo leto se je pokazala moč inkluzije, sobivanja otrok s posebnimi potrebami in z značilnim razvojem. Tabor ima od takrat dve rdeči niti: ena je učenje zdravega načina življenja s poudarkom na gibanju, druga pa inkluzija. Oboje se mi zdi zelo pomembno. Žal je še vedno tako, da v večini primerov otroci z značilnim razvojem v domačem okolju ne prihajajo v stik z otroki s posebnimi potrebami, s tistimi, ki ne obiskujejo večinske šole. Naš tabor jim to priložnost nudi. Hitro se navadijo drug na drugega. Z znanjem o prilagoditvah in metodah dela z osebami z različnimi primanjkljaji, z medsebojnim spoznavanjem in sprejemanjem zagotavljamo razvoj čustvene inteligence in socialnih veščin tako oseb s posebnimi potrebami kot tudi preostalih, ki se hkrati učijo sprejemanja in spoznavanja svojih vrstnikov z najrazličnejšimi težavami in ovirami. Inkluzivni krog je učenje drug od drugega, kar je seveda edina pot v družbo sprejemanja različnosti, strpnosti in medsebojnega spoštovanja. Inkluzija je miselni proces, paradigma, ki ima lastnosti zaključenega kroga, kar pomeni, da v inkluzivni družbi pridobimo vsi,« je povedal Janko.
Vesel je, da otroci tabor zapuščajo zadovoljni in se v okrog osemdesetih odstotkih vračajo. »Prihajajo z različnih koncev Slovenije, tudi iz Gorenjske, od koder jih je bilo letos več kot deset.« Dan na taboru je pester. »Jutranjo rutino začnemo s prebujanjem naših teles in možganov. Dopoldan potekajo različne tematske delavnice, od zdrave prehrane do delavnic prijateljstva, plesa, likovne delavnice ... vsako leto dodamo kaj novega. Popoldan in zvečer je poudarek predvsem na druženju, na različnih igrah ...« še pravi. Za otroke je letos skrbelo 18 spremljevalcev.
Organizacijo tabora bodo nadaljevali tudi v prihodnje. »Cilj je vsako leto dodati kakšno novost. Želimo si, da bi tabor privabil še več otrok z značilnim razvojem, ki bi tako lahko spoznavali raznolikost družbe. Prav s tem namenom smo letos tabor Gibaj in zmagal združili s košarkarskim taborom, na katerega so prišli otroci iz okoliških krajev. Z nami so bili od 8. do 16. ure. Imeli so dva treninga na dan, preostali čas pa so se družili z otroki na taboru. Tudi oni so zelo uživali. Naš tabor je znova prinesel veliko lepih zgodb,« je še zaključil Janko, ki je tudi trener košarke.