Mladi na vojaškem taboru odrastejo
Ministrstvo za obrambo je skupaj s Slovensko vojsko letos že 19. leto zapored pripravilo poletni tabor MORS in mladi, namenjen nepolnoletnim dijakom. Potekal je na dveh lokacijah, v Novem mestu in na Bohinjski Beli, kjer je bilo skupno 357 udeležencev, od tega 99 deklet.
Bohinjska Bela – Na šestdnevnem taboru so mladi spoznavali različne veščine in pravila vojaškega življenja, se urili v preživetju v naravi, orientaciji, streljanju z zračno puško ter osnovah prve pomoči. Poleg tega so izboljšali svojo telesno pripravljenost. Predstavili so jim tudi enote Slovenske vojske, njihovo delo in opremo. Teden so preživeli v družbi vrstnikov in v naravi, kjer so utrjevali vrednote Slovenske vojske, kot so tovarištvo, sodelovanje, enotnost in usmerjenost k ciljem. Zaradi velikega zanimanja je Slovenska vojska lani odpravila omejitev števila udeležencev na taborih. Po lanskem izjemnem odzivu, ko se je tabora udeležilo skoraj petsto mladih, jih je bilo letos še več – skupno več kot sedemsto na obeh lokacijah.
Skupinski duh
Kot je pojasnil major Tilen Kavčič, poveljujoči 132. gorskemu polku, je bila letošnja udeležba na Bohinjski Beli rekordna. »Zaradi velikega števila udeležencev smo tabor postavili na strelišču in vadišču Mačkovec, kjer so mladi bivali v šotorih in spali na vojaških posteljah,« je povedal Kavčič. Tabor temelji na medsebojnem povezovanju in ekipnem delu. »Urjenje mladih je bilo osredotočeno na gradnjo skupinskega duha, tako so okusili, kako Slovenska vojska deluje med usposabljanjem in kako gradi kolektiv. Čeprav je bilo na trenutke naporno in zahtevno, je bilo obenem tudi zabavno. Morda jim je bilo težko zaradi velike količine informacij, ki jih morajo v kratkem času sprejeti, upoštevati in izvajati. Če temu dodamo še fizično obremenitev, se spoprijemajo z izzivi, ki jih doma ali v svojem običajnem življenjskem okolju nimajo,« je dodal Kavčič.
Po mnenju nadporočnika Dejana Gjurina, vodje tabora, se mladi zanj odločajo zaradi novega doživetja in izkušnje. »Želimo jim prenesti vrednote, kot so red, disciplina, preživetje v naravi ter psihofizična pripravljenost. To so osnove, ki so pomembne za vsakega človeka, za vojaka pa še toliko bolj.«
Spoznali veliko novega
Da je tabor odlična izkušnja, ki ponudi veliko novih znanj in veščin, so zatrdili vsi štirje mladi sogovorniki. »Najbolj mi je bilo všeč spuščanje po jeklenici. Naučili smo se veliko o prvi pomoči, streljanju in metanju bomb, predstavili so nam orožje in oklepna vozila. Vstajali smo ob 6. uri, vendar to ni bilo težko. Rada bi šla še na zimski tabor,« je povedala Meta Markovič iz Tenetiš.
Ajdi Kemperle z Belce sta bili všeč tudi hrana in fizična aktivnost. »Vojak mora biti fizično dobro pripravljen, imeti mora veliko kondicije, da lahko opravlja vse naloge. Po spustu po jeklenici smo morali takoj narediti sklece, medvedjo hojo in vojaške poskoke, čeprav smo bili že malce utrujeni. Bilo je zahtevno, a tudi doma je podobno,« je strnila.
Tina Seljak Globočnik z Jesenic pa je dejala, da je tabor odličen način za zapolnitev prostega časa med poletnimi počitnicami. »Presenečena sem bila nad enotnostjo in podporo, ki smo je bili deležni. Pričakovala sem red in disciplino, vendar me je navdušilo, kako smo držali skupaj in vztrajali, tudi v najtežjih trenutkih se nismo predali. Spoznala sem nove prijatelje, s katerimi bom ohranila stike tudi po taboru.«
Jaka Volčjak iz Hotemaž se je že lani udeležil zimskega tabora, ki mu je bil zelo všeč, zato se je letos odločil še za poletnega. »Ta mi je bil bolj všeč, čeprav je bil nekoliko bolj naporen, saj smo lahko izvajali več aktivnosti v naravi. Želel sem usvojiti red in disciplino, ki med mladimi vse bolj izginjata, saj se vse bolj usmerjajo v tehnologijo. Inštruktorji na taboru so bili zelo strogi, kar je tudi prav. Najbolj mi je bilo všeč plezanje.«
Obisk ministra in staršev
Zadnji dan so tabor obiskali starši udeležencev. »Navdušila jo je prijateljica, ki je na taboru že bila, družina pa jo je ob tem podprla. Prav je, da mladi izkusijo vojaško življenje. Tako se naučijo prilagajanja skupini in pridobijo kondicijo,« je povedal Jernej Roblek iz Šenčurja, oče ene od udeleženk.
Petra Bitežnik iz Preddvora, mama hčerke in sina, ki sta bila skupaj na taboru, pa je dodala: »Ta teden je bil zanju zelo zanimiv in enkraten, res sta uživala. Mislim, da je sin v tem kratkem času odrasel in se spremenil. Doslej ni vedel, kaj bi rad bil, tokrat pa je prvič pokazal resnično zanimanje. Slišal je, da lahko v vojski postane tudi pilot, zato se mu zdi Slovenska vojska odlična odskočna deska za prihodnost.«
Z obiskom je mlade počastil tudi minister za obrambo Marjan Šarec, ki je najboljšim udeležencem podelil priznanja. »Velikokrat slišimo, da mladi ne poznajo vrednot in jih ne cenijo. Tabor to vsako leto ovrže in tudi letos ste s svojo prizadevnostjo, pogumom in voljo dokazali, da imate vrednote, ki jih današnja družba potrebuje. Le priložnost vam je treba dati, kar pa ste vi odlično izkoristili.«