Koruzni labirint v obliki mamuta
Na Primskovem v Kranju so v soboto odprli koruzni labirint, največji tovrstni tematski park v Sloveniji. Tema letošnjega labirinta je ledena doba.
»Obisk olajša zemljevid, s katerim obiskovalci iščejo interaktivne postaje. Del labirinta pa je ponovno neraziskan, kar pomeni, da ta del ni vrisan na zemljevidu,« je pojasnila Nataša Pečarič.
Kranj – Mariborsko društvo Labirint – društvo za preživljanje prostega časa v naravi je že tretje leto zapored v Kranju postavilo koruzni labirint. Ob cesti Kranj–Šenčur, tik za avtocestnim izvozom Kranj vzhod in v neposredni bližini trgovskega centra Supernova Mercator Kranj na Primskovem, so ga odprli minulo soboto. Kot poudarjajo, je Koruzni labirint Kranj največji tovrstni tematski park na prostem pri nas, saj se razprostira na petih hektarjih koruznega polja.
»Po navdih za letošnji koruzni labirint smo odpotovali v preteklost, da si ohladimo od pametnih naprav in digitalnega sveta razgrete glave. Zavrteli smo časovni stroj in ta se je ustavil v času ledene dobe. Prav takrat pa so na področju današnjega Koruznega labirinta Kranj živeli dlakavi mamuti,« je povedala Nataša Pečarič, vodja tematskega parka. V mislih je seveda imela najdbo okostja samice mamuta leta 1953 na glinokopnih jezerih na Bobovku.
Tematika letošnjega koruznega labirinta je torej ledena doba, labirint sredi koruznega polja pa je v obliki orjaškega mamuta. »Vsebinsko je raziskovanje labirinta raziskovanje prazgodovine, odkrivanje skrivnosti jamskega človeka in spoznavanje prazgodovinskih živali. Obisk olajša zemljevid, s katerim obiskovalci iščejo interaktivne postaje. Del labirinta pa je ponovno neraziskan, kar pomeni, da ta del ni vrisan na zemljevidu,« je pojasnila Nataša Pečarič, ki znova »obljublja«, da se bodo tudi najbolj vešči raziskovalci v koruznem labirintu malo izgubili. »Ampak saj veste, kako pravijo, če se izgubimo, se lahko tudi najdemo,« je dodala.
Dolžina poti v labirintu je okrog tri kilometre in pol. Na njej je postavljenih petnajst orientacijskih postaj, za lažjo orientacijo označenih s tablo in številko, obiskovalci pa morajo – če seveda želijo – poiskati tudi tri skrite točke. Na vsaki postaji je interaktivna vsebina, bodisi poučna bodisi zabavna. Povprečno se obiskovalci v labirintu zadržijo poldrugo uro, sicer pa obisk ni časovno omejen. Obiskovalcem priporočajo, da imajo v vročem poletnem vremenu s seboj nekaj vode oziroma druge tekočine in pokrivalo za glavo. Labirint bo odprt predvidoma do sredine septembra, ko bo koruza dozorela in jo bodo poželi.
Koruzni labirint je tudi letos nastal v sodelovanju s Fakulteto za gradbeništvo, prometno inženirstvo in arhitekturo v Mariboru, kjer so študentje pri predmetu Geodezija oblikovali idejne zasnove. Avtorica letošnjega načrta Koruznega labirinta Kranj je študentka Urška Urankar.