Lehnjakova pot na Jezerskem
Obiskovalce Jezerskega navdušujejo tudi tri tematske poti: Pot po dolini Ravenske Kočne, Pot do lehnjakotvornega izvira in pa najnovejša Lehnjakova pot.
Jezersko – Ob koncu tematske poti, ki vodi iz središča Jezerskega v smeri ekološke kmetije Spodnji Virnik in naprej do lehnjakotvornega izvira, so letos aprila postavili nov leseni podest oziroma razgledno ploščad. Stara ploščad je vremenskim razmeram kljubovala vsaj dvajset let. Nova je delo domačih mojstrov, zanjo so uporabili jezerski macesen, narejena pa je tako, kot si je že staro zamislila prejšnja generacija jezerskih tesarjev. Tudi stoji na istem mestu kot predhodnica.
Čeprav so novo ploščad postavili dokaj hitro, v nekaj dneh, je bilo delo zahtevno, saj je območje občutljivo. »Ploščad ni narejena naravnost, temveč rahlo zavije in gre po robu izvira. Narejena je tudi tako, da čim manj poškoduje sam lehnjak in mahove,« nam je takrat razložil domačin Rok Teul, ki je sodeloval pri postavitvi nove ploščadi.
Nova tematska pot
Nedavno pa so po obronkih nekdanjega kamnoloma v dolini Komatevre uredili novo tematsko pot, ki so jo poimenovali Lehnjakova pot. Ta je povezana tudi s tematsko potjo, ki vodi do lehnjakotvornega izvira, kjer se obe združita ravno na razgledni ploščadi.
Območje skladov lehnjaka so uredili v okviru projekta Živa dediščina, ki ga je sofinanciral tudi Evropski kmetijski sklad za razvoj podeželja, z njim pa so zagotovili ohranitev in razvoj naravne dediščine in habitatov ter biodiverzitete na Jezerskem, nam je razložil Marko Meško z Občine Jezersko.
Unikatna kamnina
V nadaljevanju smo še izvedeli, da gre za naravno vrednoto državnega pomena, pot pa je opremljena s klopmi in označena s smernimi tablami. Z informacijskih tabel pa obiskovalci dobijo veliko zanimivih podatkov, povezanih s to unikatno kamnino; lahko spoznavajo tudi »življenje« lehnjaka – od njegovega nastanka na vodnem izviru, pridobivanja za gospodarske namene v nekdanjem kamnolomu ter končne uporabe v lokalni in svetovni arhitekturi. Lehnjak je namreč zaradi svojih mehanskih lastnosti zelo uporaben v gradbeništvu in kamnoseštvu. Iz jezerskega lehnjaka so nekdaj izdelovali klesance, oboke, okenske okvire, portale in druge okrasne izdelke za sakralne in druge stavbe, v zadnjem obdobju izkoriščanja pa predvsem za notranje in zunanje obloge stavb in za freske.
Upoštevajte napotke
Do nove Lehnjakove poti lahko obiskovalci dostopajo tudi z avtom, ki ga pustijo na parkirišču v dolini Komatevre. Pot je dolga dva kilometra, vendar že v dobrih 15 minutah hoje pripelje do razgledne ploščadi. Zagotovo na obiskovalca naredijo vtis lesene stopnice, ki so speljane po obronkih, bolj na začetku nove tematske poti. Eno pomembnejših pravil ob obisku Lehnjakove poti pa je, da kamnine obiskovalci ne odnašajo s seboj.