Lani boljše poslovanje
Vse družbe v Skupini Elektro Gorenjska so preteklo poslovno leto zaključile z dobičkom.
»Pozitivno poslovanje je za nas temeljnega pomena. Elektrodistribucijska podjetja se nahajamo na razvojni točki preloma.«
Kranj – »Po visokem upadu prihodkov in negativnem poslovanju, ki smo ga beležili v letu 2022 kot posledico Zakona o nujnih ukrepih za omilitev posledic zaradi vpliva visokih cen energentov, se je poslovanje družbe in Skupine Elektro Gorenjska v letu 2023 ponovno stabiliziralo,« ugotavljajo v Elektru Gorenjska.
Matična družba je lani, ko so zaokrožili šesto desetletje delovanja, ustvarila 46,6 milijona evrov poslovnih prihodkov, čistih prihodkov od prodaje je bilo 37 milijonov, kar je 42 odstotkov več kot v predhodnem letu. Čisti dobiček družbe Elektro Gorenjska je znašal 5,4 milijona evrov, med tem ko se je leto prej zaključilo s čisto izgubo v višini 1,9 milijona evrov.
Gorenjske elektrarne so dosegle čisti poslovni izid v višini blizu 7,2 milijona evrov (leta 2022 v višini 2,3 milijona evrov), v njihovi lani ustanovljeni družbi GEK Solar, kjer izvajajo aktivnosti inženiringa na področju sončnih elektrarn, so zabeležili dobiček v znesku okoli 621 tisoč evrov.
Na ravni Skupine Elektro Gorenjska je bilo ustvarjenih 63,2 milijona evrov poslovnih prihodkov; čisti prihodki od prodaje so znašali 55 milijonov in so bili tako za 59 odstotkov višji kot v letu 2022, čisti dobiček je bil dosežen v višini 10,7 milijona evrov (v letu 2022 v znesku 247 tisoč evrov).
Krepitev investicij
»Pozitivno poslovanje je za nas temeljnega pomena. Elektrodistribucijska podjetja se nahajamo na razvojni točki preloma. Glede na obstoječe trende rasti porabe električne energije in strategijo razvoja bomo morali naše naložbene aktivnosti, ki sicer rastejo iz leta v leto, v prihodnosti še dodatno okrepiti,« je ob rezultatih poslovanja poudaril predsednik uprave Ivan Šmon. Glede na Nacionalni energetski podnebni načrt in potrebe uporabnikov ocenjujejo, da bodo morali v prihodnjih petih letih investicije v omrežje najmanj potrojiti.
Lani so investirali 29 milijonov evrov (56 odstotkov več kot v letu 2022), od tega 23,2 milijona v matični družbi. Večji del sredstev so v luči zelenega prehoda namenili za tako imenovane zelene investicije: v družbi Elektro Gorenjska 16,1 milijona evrov, v Gorenjskih elektrarnah 5,6 milijona. Kot so še dodali, so te v primerjavi z letom 2022 narasle za več kot 33 odstotkov.
Minuli mesec so se s poslovanjem družb v Skupini Elektro Gorenjska seznanili delničarji. Na 31. redni seji skupščine, kjer je bilo prisotno 85,62 odstotka zastopanega kapitala družbe, so med drugim tudi potrdili sklep o uporabi bilančnega dobička v višini 1,55 milijona evrov za izplačilo dividend delničarjem v bruto vrednosti devet centov na delnico. Dividende bodo izplačane 26. julija.