Opeklina meduze je neprijetna, vendar ni nevarna. Spiramo jo z morsko vodo, limoninim sokom ali s kisom. / Foto: Tina Dokl

Previdno ob poletnih dogodivščinah

Poletje je čas užitkov in aktivnosti na prostem, vendar zahteva tudi skrbno pozornost do zdravja, še posebej pri izpostavljanju soncu, pikih insektov ter drugih neprijetnostih. Ksenija Noč, mag. zdr. nege, vodja Zdravstvenovzgojnega centra Jesenice, je z nami delila koristne nasvete, kako se zaščititi in pravilno ukrepati ob morebitnih težavah.

V vročih poletnih dneh sta ključni ustrezna zaščita pred soncem in hidracija, saj lahko pretirano izpostavljanje soncu vodi do resnih zdravstvenih težav, kot sta sončarica ali toplotni udar.

V obdobju visokih temperatur je zaščita pred soncem ključnega pomena. »Sončenju med 10. in 17. uro se izogibajmo, zaščitimo se z ustrezno kremo, obleko, pokrivalom, sončnimi očali. Nezavarovano izpostavljanje soncu namreč lahko vodi tudi do sončarice ali celo do toplotnega udara,« poudarja Ksenija Noč. Svetuje, da opečeno kožo po prekomernem in nezavarovanem sončenju hladimo s tušem in namažemo z negovalnimi geli ali kremami. »Če bi se pojavili znaki vnetja (rdečina, oteklina, izcedek, bolečina) pri močno opečeni koži, kjer je prišlo do predrtja mehurjev, je potreben obisk zdravnika.«

Ne pozabimo na hidracijo

V vročih poletnih dneh je ključno redno pitje vode. Ksenija Noč poudarja, da poletje zahteva trikrat višje uživanje tekočine (vode) kot sicer, zlasti če smo aktivni. Če opazimo znake, kot so pregreta koža, nezmožnost znojenja, pospešeno, plitvo dihanje, slabost, omotičnost, glavobol, lahko tudi zmedenost, pomislimo na vročinsko izčrpanost. Vodja jeseniškega zdravstvenovzgojnega centra v tem primeru svetuje: »Prizadetega intenzivno ohlajamo s hladnimi ovitki, prenesimo v hladen, senčen, zračen prostor, ponudimo hladno tekočino, hladimo lahko tudi s kockami ledu na področju velikih žil.«

Zaradi toplejšega vremena, ki izvabi večje število komarjev, mušic, čebel, os in drugih insektov, so v poletnih mesecih piki pogostejši. Vbodno mesto je treba hladiti s hladnimi obkladki in pomiriti z antihistaminsko kremo. Posebno pozorne pa morajo biti osebe, ki so alergične na čebelji ali osji pik. Zaradi alergičnih reakcij, kot so srbenje, rdečina po koži, otekanje ustnic, vek, jezika, bruhanje ter tudi najhujši in smrtno nevarni anafilaktični šok, morajo vedno nositi komplet za samopomoč in ga takoj po piku tudi uporabiti. Komplet vsebuje injekcijo adrenalina (Epipen) in/ali antihistaminske in kortikosteroidne tablete.

Morske nadloge

Na morju se lahko v poletnih mesecih pogosto srečamo z meduzami ali morskimi ježki. »Ob stiku z meduzo na koži pride do reakcije na snovi, ki se nahajajo v njenih lovkah. Opeklina je sicer neprijetna, a običajno ni nevarna. Opeklino hladimo z negovalnimi geli ali kremami, primernimi za opekline,« je dejala Ksenija Noč in dodala, da je vendarle priporočljivo obiskati zdravnika, če je opeklina večja od dlani ter se na njej pojavijo mehurji z znaki vnetja. »Prvo pomoč pri tej nadlogi predstavlja spiranje z morsko vodo, s kisom ali z limoninim sokom. V ljudskem zdravilstvu pa se kot učinkovito omenja tudi spiranje z urinom.«

Tudi morski ježki oziroma njihove bodice v stopalu so lahko precejšnja nadloga, ki ovira hojo vse dotlej, dokler iglic ne odstranimo. Kot poudarja Ksenija Noč, bodice, če jih je malo, lahko odstranimo sami z razkuženo šivanko, pinceto in očistimo mesta vbodov z alkoholom. »Odstranjujte jih počasi, kot bi iz kože vlekli trn. Če so pregloboko, da bi jih odstranili sami, in je teh bodic malo, se lahko nekaj dni počaka, da obramba telesa naredi svoje in z vnetjem izrine bodice na površino. Če je globokih bodic v stopalu res veliko, obiščite zdravnika, sicer se lahko na nogi razvijejo hujše gnojne okužbe,« je še dejala.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / ponedeljek, 22. november 2010 / 07:00

Kdo nam vlada?

Tisti, ki smo bili vzgojeni v duhu proletarskega internacionalizma, se še dobro spominjamo gesla iz Komunističnega manifesta 1848: Proletarci vseh dežel, združite se! Vemo tudi, da je bilo v plan...

Objavljeno na isti dan


Kranjska Gora / petek, 27. marec 2015 / 07:00

Delajo dobro za kraj

Skupina krajanov se je pod imenom Dovje-Mojstrana: zelena prihodnost zbrala v pobudi, ki skuša po zgledu dobrih praks ustvariti nekaj novega za kraj.

Kamnik / petek, 27. marec 2015 / 07:00

Mladi o svoji domovini

V prostorih Občine Kamnik je do konca marca na ogled razstava 42 likovnih in literarnih del – pogledov in razmišljanj mladih o pomenu samostojnosti in neodvisnosti Slovenije.

Razvedrilo / petek, 27. marec 2015 / 07:00

Povezane v plesu in prijateljstvu

Prvega aprila bo leto dni, kar je v Kranju začela delovati skupina Cowboy ritem, ki se je zaljubila v t. i. country line dance plese, ki postajajo vse bolj popularni tudi v Sloveniji.

Gospodarstvo / petek, 27. marec 2015 / 11:07

Predavanji o novostih pri dopolnilnih dejavnostih

Križe, Koroška Bela – Kmetijsko gozdarski zavod (KGZ) Kranj in Društvo podeželskih žena Svit iz Tržiča vabita danes, v petek, ob 19. uri v sejno sobo Kmetijske zadruge Križe na predavanje o novosti...

GG Plus / petek, 27. marec 2015 / 17:18

V diplomaciji se tudi z molkom govori

V začetku devetdesetih let je imel LDS-ovski politik Franco Juri že pripravljene kovčke za svoj odhod v Argentino, kjer naj bi na naši ambasadi v Buenos Airesu nastopil mesto veleposlanika. Imel je...