Politične stranke o uvedbi preferenčnega glasu
Sprememba volilnega sistema uresničljiva
V sredo je potekal vrh parlamentarnih strank, na katerem so predsedniki strank in vodje poslanskih skupin opravili posvet o spremembi volilnega sistema z ukinitvijo volilnih okrajev in uvedbo preferenčnega glasu na volitvah v državni zbor, kar so volivci pred slabim mesecem dni podprli na posvetovalnem referendumu. Po posvetu je premier Robert Golob ocenil, da je sprememba volilnega sistema uresničljiva. Ker pa je zanjo potrebna dvotretjinska večina v državnem zboru, bodo ob nasprotovanju SDS jeziček na tehtnici poslanci opozicijske NSi, ki uvedbo preferenčnega glasu podpira, vendar ob tem predlaga povečanje števila volilnih enot z zdajšnjih 8 na 18 in števila poslancev za dva, torej na 92. Menijo namreč, da bi zgolj ukinitev volilnih okrajev na obstoječe število volilnih enot prinesla centralizacijo in ne bi omogočila odločilnega vpliva volivca na sestavo parlamenta, čemur bi se po njihovem prepričanju izognili z oblikovanjem 18 volilnih enot, v katerih bi se volilo po pet državnih poslancev. Ob tem bi odločilni vpliv volivcev zagotovili z absolutnim prednostnim glasom, je pojasnil vodja poslanske skupine NSi Janez Cigler Kralj. Predlaganim spremembam volilnega sistema pa nasprotujejo v SDS, ki se sicer že ves čas zavzema za dvokrožni večinski volilni sistem. »Po današnjem sestanku lahko rečemo, da skoraj zagotovo iz tega ne bo nič,« je tako dejal predsednik stranke Janez Janša. Po njegovem mnenju bi glede na predloge volilni sistem spremenili na slabše, ukinitev volilnih okrajev v državi, katere eden od glavnih problemov je pretirana centralizacija, pa je močan korak v napačno smer.
Za ustavno presojo priznanja Palestine
Skupina 32 poslancev opozicijskih strank SDS in NSi je v sredo na ustavno sodišče vložila zahtevo za oceno ustavnosti in zakonitosti sklepa o priznanju Palestine, ki ga je državni zbor sprejel 4. junija. Kot so v sporočilu za javnost zapisali v SDS, so zahtevo vložili »zaradi kršitve v postopku obravnave in sprejema omenjenega sklepa, kršitve ustave, poslovnika državnega zbora, avtoritarnega in samovoljnega ravnanja ter zlorabe postopka«. Koaliciji med drugim očitajo, da je pri sprejemanju sklepa vlade o priznanju Palestine kršila ustavo in poslovnik državnega zbora, predvsem določilo, da lahko državni zbor zaradi pobude za referendum po zakoniti poti o priznanju Palestine glasuje šele po 30 dneh. Predsednik SDS Janez Janša je pojasnil, da gre za vprašanje samega postopka procesa priznanja, saj da je bil kršen poslovnik. »Tako da ustavno sodišče bo tukaj v bistvu odločalo o tem, ali lahko neka vladna večina z navadno večino glasov krši pravila, ki so sprejeta z dvotretjinsko večino, za to v bistvu gre pri tej ustavni presoji,« je dejal. Po oceni vodje poslanske skupine Gibanja Svobode Boruta Sajovica je bil postopek izpeljan pravilno, SDS pa da je z junijskim vlaganjem in umikom predloga posvetovalnega referenduma zgolj izigravala 30-dnevni rok za sklic seje državnega zbora.
Nova interpelacija
Vodja poslanske skupine SDS Jelka Godec je v torek na družbenem omrežju X sporočila, da bodo vnovič vložili interpelacijo ministrice za digitalno preobrazbo Emilije Stojmenove Duh. Za to so se v stranki odločili zaradi ugotovitev računskega sodišča, da lanski nakup 13.000 prenosnih računalnikov za 6,5 milijona evrov ni bil opravljen v skladu z načeli učinkovitosti in gospodarnosti. Računsko sodišče je po poročanju TV Slovenija namreč ugotovilo, da ministrstvo za digitalno preobrazbo ni opravilo predhodne opredelitve dejanskih potreb in zato ni moglo ustrezno opredeliti tehničnih lastnosti teh računalnikov. Na ministrstvu še vedno vztrajajo, da je bil nakup prenosnikov smotrn in potreben.
KPK o izboru Raiven
Komisija za preprečevanje korupcije je zaključila postopek v zvezi s sumom nepravilnosti pri izboru izvajalca za pesem Evrovizije 2024. Pri izvedbi postopka izbora je zaznala korupcijska tveganja, zato je RTV Slovenija izdala več priporočil, sicer pa kakršnegakoli suma domnevnih vplivanj oziroma privilegiranja izbrane izvajalke Raiven ni potrdila, zato je postopek ustavila. Zaznana korupcijska tveganja se nanašajo na netransparentnost postopka izbora, saj pravilnik o tem ni bil javno in vnaprej objavljen. RTV Slovenija tudi ni objavila imen članov komisij, ki so ocenjevali skladbe, oziroma jih je objavila šele po tem, ko jih je zanje zaprosila komisija. Po mnenju komisije morajo biti pravila, merila, kriteriji, stopnje in sestava različnih komisij, ki o izvajalcih odločajo, poznana vnaprej.