Leto obupa, upanja in solidarnosti
Na dvorišču Škofjeloškega gradu je minuli petek potekala slavnostna akademija ob občinskem prazniku, zbrani pa so zaploskali občinskim nagrajenkam in nagrajencem ter tudi tistim, ki so nesebično priskočili na pomoč ob lanskih avgustovskih poplavah.
Škofja Loka – Zadnji junijski dan ima Škofja Loka občinski praznik. Letos so ga počastili s slavnostno akademijo, na kateri je župan Tine Radinja najprej spomnil na lansko praznovanje, ko je drugo najstarejše mesto v Sloveniji imelo prav poseben jubilej.
»Pred enim letom smo praznovali 1050-letnico najstarejših zapisov o naših krajih. Lepa obletnica in čudovito praznovanje, ki je trajalo ves junij. Le mesec dni kasneje nič več ni bilo enako. Res vse se je spremenilo v le nekaj urah. Najprej je nastopil čas nejevere in obupa. Hkrati pa tudi čas solidarnosti in novega upanja. To zraste tam, kjer ljudje stopijo skupaj in rečejo: skupaj bomo zmogli. Zmogli bomo, ker moramo, ker znamo in ker zmoremo. Tako smo se skupaj s številnimi čudovitimi ljudmi in organizacijami lotili najprej intervencije in nato sanacije po poplavah,« je poudaril župan Radinja ter spomnil na dejstvo, da smo proti naravi nemočni in da smo z izkoriščanjem obremenili ekosistem do te mere, da ne moremo več računati na stabilnost vremena in letnih časov, kot smo jih poznali. »Zato moramo biti modri pri sanaciji posledic in ne le vzpostavljati stanja, kot je bilo prej, temveč upoštevati stanje jutri. In se nanj prilagoditi,« je še poudaril župan Tine Radinja in spomnil na že opravljena dela in dela, ki bodo še potrebna.
Spomnil je tudi na pomembno vlogo kulture in športa ter nato – ob glasbi Severe Gjurin, Blaža Celarca, Žige Goloba in Uroša Rakovca – čestital letošnjim občinskim nagrajenkam in nagrajencem.
Pet nagrajencev
Najprej je segel v roke dobitnicama bronastega grba Občine Škofja Loka, ki sta ga prejeli Martina Dagarin za več kot 35-letni prispevek k življenju na Placu in Lejla Mahmutović za izjemno delovanje in predanost ter neprecenljiv prispevek k razvoju in ugledu Strelskega društva Škofja Loka.
Srebrni grb je izročil Rupertu Widmannu iz mesta Freising, dobil pa ga je za več kot 18 let neprekinjenega dela pri utrjevanju in razvijanju prijateljskih vezi med občani obeh mest.
Zlati grb je ob 70-letnem neprekinjenem in uspešnem delovanju za dobrobit otrok, mladih in starejših prejelo Društvo tabornikov Rod svobodnega Kamnitnika, sprejeli pa sta ga načelnica Marina Trojar Kular in starešina Barbara Fojkar.
Glasen aplavz so si nato zaslužili predstavniki najpomembnejših organizacij, ki so Ločanom pomagale v kritičnih dnevih takoj po avgustovski ujmi. To so bili: Civilna zaščita, Gasilsko poveljstvo Škofja Loka, prostovoljna gasilska društva Bukovica, Godešič, Gosteče, Reteče - Gorenja vas, Stara Loka, Škofja Loka, Trata in Virmaše - Sv. Duh, Gorska reševalna služba Škofja Loka, ekipa Prve pomoči Rdečega križa Slovenije – Območna enota Škofja Loka, Policijska postaja Škofja Loka, Medobčinski inšpektorat in redarstvo, Komunala Škofja Loka, skavti in taborniki, Želva Škofja Loka, koncesionarji iz podjetij DARS, Dolenc, Elekom Košir, GGD, Lester, Mapri, MM Mesec, Ozebek, Peter, Ril, Samprt, Šink ter samostojni podjetniki Anton Bernik, Jože Rihtaršič, Jožef Triler, Jure Štanta, Klemen Kemperle, Luka Jelovčan in Tomaž Šifrer.
Častni občan je Tomaž Tozon
Slovesen zaključek akademije je bil namenjen čestitkam in predstavitvi častnega občana Škofje Loke. To je postal pevec, zborovodja, dirigent, skladatelj, glasbeni urednik in producent Tomaž Tozon, naziv častnega občana pa je dobil za ohranjanje slovenske glasbe, slovenskega jezika in slovenske kulture.
»Ob tem lepem trenutku naj rečem, da me je to častno imenovanje zelo presenetilo. Ponosen sem, da sem lahko Ločan. Biti Ločan in živeti kot Ločan se mi zdi privilegij. Neizmerno sem vesel, da lahko uživam lepote tega kraja, pa tudi velikodušnost in srčno kulturo Ločanov. Ta me je vedno znova napajala in dajal sem, kar sem pač mogel, da sem vračal vsaj delček tega,« je ob prejemu naziva častnega občana povedal Tomaž Tozon.