V Okroglem stolpu so obiskovalci prisluhnili spominom treh nekdanjih udeležencev Male Groharjeve kolonije, ki so kasneje postali likovni umetniki. / Foto: Tina Dokl

Mladi slikarji, ljubitelji in poklicni umetniki

Skupaj je razstavno-raziskovalni projekt, ki povezuje razstavo Mala Groharjeva kolonija skozi čas, 9. državno tematsko razstavo ljubiteljske likovne dejavnosti JSKD, imenovano Polnost praznine, in razstavo treh profesionalnih umetnikov z naslovom Krog se je sklenil. Sodelujeta Loški muzej in JSKD.

Škofja Loka – Ali obstaja način, kako povezati otroško likovno nadarjenost, ljubiteljsko likovno ustvarjalnost in poklicno umetniško delovanje? Da je iz zapisanih ustvarjalnih praks mogoče sestaviti zanimiv razstavno-raziskovalni projekt, lahko vse do prvih dni v oktobru spoznavamo v Galeriji na gradu in v Okroglem stolpu. V projektu so moči združili sodelavci Loškega muzeja in Javnega sklada za kulturne dejavnosti. Galerijska pot nas tokrat popelje od Male Groharjeve slikarske kolonije do 9. državne tematske razstave ljubiteljske likovne dejavnosti JSKD in treh razstavljavcev, ki so vsak v svojem obdobju sodelovali na omenjeni koloniji, danes pa je likovna umetnost njihov poklic.

Mladi slikarji

Pogled na množico likovnih del na papirju pod stropom v Okroglem stolpu nas očara. Je pogled v zgodovino in hkrati dokazuje veličino ter pomen Male Groharjeve kolonije, največje slikarske kolonije v slovenskem prostoru, namenjene mladim, v okviru katere že več kot petdeset let enkrat letno za en dan osnovnošolci višjih razredov ustvarjajo po motivih srednjeveškega mestnega jedra. Od ustanovitve leta 1968 je na njej sodelovalo več kot 13 tisoč mladih likovnikov iz Slovenije, pa tudi iz Srbije, Italije in Avstrije. S kolonijo je sodelovalo okrog pet tisoč mentorjev oz. likovnih pedagogov, največ leta 1981, ko je na škofjeloških trgih in ulicah ustvarjalo kar 395 učencev.

Ob izboru likovnih del so Saša Nabergoj, Boštjan Soklič in Lara Nagy iz Loškega muzeja ob nasvetih Janeza Jocifa z OI JSKD Škofja Loka pripravili še razstavo Mala Groharjeva kolonija skozi čas s fotografskim in dokumentarnim gradivom, katalogi, časopisnimi objavami in nekaj posebej za to priložnost posnetimi videointervjuji. Na odprtju razstave so svoje spomine na kolonijo obudili trije udeleženci, ki so si kasneje izbrali umetniške poklice, slikarka Agata Pavlovec, slikar Žiga Kariž ter kipar Zoran Kuzmanović iz Srbije.

Polnost praznine

Drugi del projekta Skupaj v prvem delu Galerije na gradu je namenjen 9. državni tematski razstavi ljubiteljske likovne dejavnosti JSKD. Kot je povedala producentka za likovno dejavnost na javnem skladu Monika Ivančič Fajfar, razstavo pripravljajo bienalno, tokrat je bila tema Polnost praznine. »Na tokratni razpis se je prijavilo kar 470 likovnikov, na desetih regijskih razstavah so prvo sito opravili območni selektorji, 254 del pa je nato pregledal akademski slikar Robert Lozar in za to razstavo izbral 48 del.«

»Tu je na ogled 'creme de la creme', najboljše z letošnjega izbora, ki bi bil mogoče kdaj drugič lahko tudi drugačen,« je v duhovitem tonu dejal selektor, ki je izbral tista dela, za katera je presodil, da so glede na temo najbolj ustvarjalna, posebna. »Prednost sem dal ustvarjalcem, ki niso 'padli' zgolj na prvi vtis naslova, ampak je pri njihovih delih opazen poglobljen razmislek in ponotranjeno razumevanje problema.«

Nekoč talenti, danes umetniki

V drugem delu Galerije na gradu se pod naslovom Krog se je sklenil predstavljajo trije izmed mnogih kasnejših umetnikov, ki so v mladosti sodelovali na Mali Groharjevi koloniji, kar je pomembno prispevalo k njihovi odločitvi za profesionalno umetniško pot. Vsi trije sodijo v generacijo, ki se je na koloniji formirala v osemdesetih letih. Vsak predstavlja dva umetniška cikla iz različnih obdobij več desetletij trajajočega ustvarjanja.

Slikar Žiga Kariž tako predstavlja del ene od svojih zgodnejših serij Belo mesto, tu pa je še umetniška postavitev, tako imenovana knjiga umetnika Izgubljeni raj. Agata Pavlovec predstavlja dela iz dveh ciklov, starejšega z naslovom Kanaliziranje in cikla iz zadnjih let Nič ne bom rekla, tiho pa tudi ne bom, v katerem obravnava nasilje med štirimi stenami. Srbski kipar Zoran Kuzmanović je v svojih umetniških snovanjih večinoma osredotočen na portret, saj kot pravi, z obraza najlažje beremo posameznikova čustva in mentalna stanja. Tokrat predstavlja različna dela v dveh dimenzijah iz ciklov Avtoportreti in Glave. Projekt Skupaj bo trajal celo poletje, do 6. oktobra.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranj / petek, 16. april 2010 / 07:00

Očistili bomo tudi Gorenjsko

Jutri bo v Sloveniji organizirana največja prostovoljna akcija, tudi na Gorenjskem pa bomo čistili divja odlagališča, okolice naselij, šol, vrtcev in sprehajalne poti.

Objavljeno na isti dan


Železniki / ponedeljek, 13. julij 2020 / 16:30

Sprejeli odlok o 24-urni dežurni pogrebni službi

Železniki – Občinski svet je na zadnji seji potrdil odlok o načinu opravljanja 24-urne dežurne pogrebne službe v občini Železniki. Gre za obvezno lokalno gospodarsko javno službo, ki obsega prevoz...

Slovenija / ponedeljek, 13. julij 2020 / 16:19

Svetovni dan prebivalstva

Število prebivalcev na svetu se zaradi zniževanja rodnosti povečuje vse počasneje. Po napovedih naj bi se v Sloveniji po letu 2024 zniževalo in naj bi leta 2060 že padlo pod dva milijona.

Kranj / ponedeljek, 13. julij 2020 / 16:16

V spomin: Ivo Miklavčič (1919–2020)

V 101. letu starosti smo se v torek, 16. junija, na Mestnem pokopališču v Kranju poslovili od borca Prešernove brigade, člana Združenja borcev za vrednote NOB Kranj, gospodarstvenika s področja sta...

GG Plus / ponedeljek, 13. julij 2020 / 16:14

Če bi obrnil čas, bi se vrnil prej

Vladimir Ahlin - Premetovc je v knjigi Vrnitev opisal dvestoletno zgodovino rojstne hiše in spomine na svojo življenjsko in poklicno pot, razpeto med Poljansko dolino in Švico. Ko se je pred trideseti...

Kronika / ponedeljek, 13. julij 2020 / 16:13

Iz podzemne garaže izginil avto

Kranj – Minuli ponedeljek je neznani storilec iz podzemne garaže na Ulici Lojzeta Hrovata v Kranju ukradel osebni avtomobil Renault Scenic z registrsko oznako KR CE-400, izdelan leta 2018.