Na dan se je rodilo v povprečju 47 otrok. / Foto: Tina Dokl

Lani rojenih najmanj otrok v zgodovini Slovenije

Prvič v zgodovini se je rodilo manj kot 17.000 otrok. Rodilo se je več dečkov kot deklic, na dan se je rodilo v povprečju 47 otrok, statistični podatki pa kažejo, da se je lani največ otrok rodilo v petek, 12. maja.

Največ dečkov je lani dobilo ime Luka, največ deklic ime Ema. Tako smo lani dobili 198 dečkov z imenom Luka, poleg tega je največ dečkov dobilo še imena Nik, Filip, Jakob in Mark. Ime Ema je lani dobilo 180 deklic, med peterico najbolj priljubljenih dekliških imen v 2023 pa spadajo še Hana, Zala, Mia in Julija.

Kranj – V letu 2023 se je v Sloveniji rodilo 16.989 otrok, kar je najmanj doslej in štiri odstotke manj kot leto prej. Kot so pojasnili na Statističnem uradu Republike Slovenije, se je prvič v zgodovini v Sloveniji rodilo manj kot 17.000 otrok. Rodilo se je več dečkov kot deklic, in sicer 8677 dečkov in 8312 deklic.

Na dan se je rodilo v povprečju 47 otrok, največ pa se jih je, kot so ugotovili državni statistiki, rodilo v petek, 12. maja (72), najmanj pa v nedeljo, 17. decembra (24).

Naravni prirast je v Sloveniji negativen od 2017, saj od takrat vsako leto umre več prebivalcev, kot se jih rodi. Naravni prirast je bil lani negativen v vseh mesecih, januar in december pa sta bila meseca z največjim presežkom umrlih nad rojenimi.

Najmanj otrok na 1000 prebivalcev je bilo lani rojenih v obalno-kraški statistični regiji (6,6), največ pa v jugovzhodni Sloveniji (9,5 na 1000 prebivalcev). Slednja je že več let na vrhu po rodnosti.

Višja povprečna starost mater

Ženske so v povprečju rodile pri starosti 31,1 leta. Povprečna starost mater ob rojstvu otroka se zvišuje. Več kot polovico otrok so rodile neporočene matere, kažejo podatki. Tako se je 7383 otrok rodilo v zakonski zvezi, 9606 (56,5 odstotka) otrok pa neporočenim materam.

Podatki kažejo, da so 16,5 odstotka otrok (skupaj 2807 otrok) rodile tuje državljanke. Največ jih je imelo državljanstvo Bosne in Hercegovine (48 odstotkov); sledile so državljanke Kosova (21 odstotkov). Državljank drugih članic EU je bilo devet odstotkov, največ državljank Hrvaške. Približno četrtina otrok, ki so jih rodile tuje državljanke, je dobila državljanstvo Slovenije, ki ga je prejela po očetu.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / sreda, 16. maj 2007 / 07:00

Karta Dežele prijateljstva

Beljak - Prejšnji četrtek so v Warmbadu pri Beljaku predstavili karto Dežele prijateljstva, projekta, ki združuje šest občin iz Avstrije, Italije in Slovenije. Predsta...

Objavljeno na isti dan


Kultura / ponedeljek, 26. november 2012 / 07:00

Anketa: Študij, internet in branje

V torek smo ob dnevu splošnih knjižnic obiskovalce Mestne knjižnice Kranj povprašali, kaj njim pomeni knjižnica in zakaj jo najpogosteje obiskujejo. Ali ob izposoji knjig posegajo tudi po novih tehnol...

GG Plus / ponedeljek, 26. november 2012 / 07:00

Od majhnih razvad do trdovratnih navad

Grizenje nohtov, sesanje prsta, vrtanje po nosu, navijanje las okrog prsta in podobne "razvade" so lahko znak povečane psihične napetosti pri otroku.

GG Plus / ponedeljek, 26. november 2012 / 07:00

Književnost kot živa digitalna kultura

"Z nelagodjem in z zadovoljstvom obenem," odgovori prof. dr. Miran Hladnik na vprašanje, kako je sprejel državno nagrado za življenjsko delo na področju visokega šolstva.

Zanimivosti / ponedeljek, 26. november 2012 / 07:00

Srečanje veteranov gorskih reševalcev

Hotel Kokra je prejšnji petek gostil šesto srečanje veteranov gorskih reševalcev Zveze gorske reševalne službe Slovenije.

Šenčur / ponedeljek, 26. november 2012 / 07:00

Kanalizacija tudi na severnem delu občine

Občina Šenčur bo prihodnje leto nadaljevala gradnjo kanalizacije na Visokem in v Lužah.