SIJ Acroni postavlja nove standarde prihodnosti
SIJ Acroni, največja družba v Skupini SIJ in tretji največji proizvajalec nerjavne debele pločevine v Evropski uniji, je prenovljeno linijo CRNO simbolično predal namenu. Z njo postavlja nov standard za elektromotorje prihodnosti.
Jesenice – Projekt, katerega vrednost znaša 18 milijonov evrov, podjetju omogoča proizvodnjo najzahtevnejših elektropločevin SIWATT za pogonske motorje, ki so ključni za prihodnost električnih vozil. Nova zasnova omogoča izvedbo vseh faz toplotne obdelave, kar podjetju omogoča doseganje zahtevanih elektromagnetnih in mehanskih lastnosti po najvišjih standardih in tehničnih specifikacijah avtomobilske industrije. Poleg izboljšane energetske učinkovitosti je podjetje pridobilo 15.000 ton dodatnih proizvodnih kapacitet, kar predstavlja 20-odstotno povečanje.
Nižji ogljični odtis
Mag. Branko Žerdoner, glavni direktor družbe SIJ Acroni, je povzel prve rezultate po trimesečnem obratovanju: »Po trimesečnem obratovanju z veseljem ugotavljamo, da smo dosegli svoje cilje: z dolgoletnimi izkušnjami, strokovnim mentorstvom in z naložbo v trenutno najboljšo razpoložljivo tehnologijo smo na prenovljeni liniji uspešno proizvedli neorientirano elektropločevino za elektromotorje. Ob tem smo za skoraj 40 odstotkov izboljšali energetsko učinkovitost in s 156 na 86 kilogramov na tono končnega izdelka oziroma za več kot 55 odstotkov znižali ogljični odtis.« Kot proizvajalec jekel za nišne trge SIJ Acroni izdeluje jeklo iz sekundarnih surovin po načelih krožnega gospodarstva. Njihova elektropločevina vsebuje kar 97 odstotkov recikliranih materialov, kar pomeni najnižji možen ogljični odtis na svetu za tovrstno proizvodnjo.
Odpirajo se nova vrata
Prenova linije CRNO je za SIJ Acroni strateško pomembna naložba, saj omogoča širitev podjetja na tretji ključni steber – hladno valjane elektropločevine. Kot je dejal Tibor Šimonka, glavni podpredsednik Skupine SIJ, so v Skupini SIJ od leta 2007 dalje, ko se je vzpostavila sedanja lastniška struktura, za naložbe namenili več kot 870 milijonov evrov. »Do leta 2030 za trajnostne projekte in povečevanje učinkovitosti načrtujemo še dodatnih 70 milijonov evrov, od tega polovico v družbi SIJ Acroni. To nam omogoča razvoj rešitev za tista področja uporabe, ki bodo ključno prispevala k prehodu v nizkoogljično družbo,« je povedal in poudaril tudi, da s prenovo linije CRNO dokazujejo, da je proizvodnja najzahtevnejših in najbolj kakovostnih elektropločevin mogoča tudi po krožno gospodarni tehnološki poti, kar je bilo pred tem v avtomobilski industriji za marsikoga nepredstavljivo. »Podjetju SIJ Acroni se tako odpirajo vrata do vseh tistih, ki v svojih dobavnih verigah znižujejo ogljični odtis,« je še dejal.
Trajnostna mobilnost
SIJ Acroni načrtuje nadaljnje naložbe za dosego strateškega cilja postati uveljavljen dobavitelj v avtomobilski industriji. Do leta 2028 želijo podvojiti kapacitete proizvodnje najzahtevnejših elektropločevin na 140 tisoč ton letno, kar bo zahtevalo naložbe, ki bi po prvih ocenah presegle 100 milijonov evrov. SIJ Acroni je pomemben člen misije GREen MObility (GREMO) in z vlaganji v proizvodne zmogljivosti ter razvoj tehnologij prispeva k utrjevanju položaja slovenske avtomobilske industrije kot enega izmed evropskih centrov za razvoj zelene in trajnostne mobilnosti.