Ministrica za kulturo Asta Vrečko je bila osrednja govornica slovesnosti. / Foto: Tina Dokl

Čas je, da slišimo glas zgodovine

Na slovesnosti ob 79. obletnici osvoboditve podružnice koncentracijskega taborišča Mauthausen pod Ljubeljem je ministrica za kulturo Asta Vrečko poudarila, da je na tem mestu v senci mogočnih Karavank potekala najtemnejša ura človeške zgodovine in tudi zgodba o neizmerni moči, vztrajnosti in upanju.

Ljubelj – S polaganjem vencev ob spominskem znamenju nekdanjega taboriščnika in arhitekta Borisa Kobeta Obtožujem/J'accuse in slovesnostjo so spomin na internirance in njihovo trpljenje, ko so v težkih mukah, mrazu, vročini in lakoti gradili prelaz čez Ljubelj, zaznamovali na letošnji 79. obletnici osvoboditve taborišča Ljubelj. V času obstoja taborišča med letoma 1943 in 1945 je bilo tam zaprtih okoli 1800 političnih internirancev 13 evropskih narodnosti.

Glas zgodovine nas roti

»Zakaj smo tukaj danes, zbrani ob robu brezna zla? Na mestu, kjer z vprašujočim pogledom v nas zre zgodovina, nemo kliče in ječi, naj ne pozabimo, naj se to nikoli več ne ponovi,« je svoj nagovor začela osrednja govornica, ministrica za kulturo Asta Vrečko. Spomnila je na grozote internirancev, ki so se spopadali s kronično lakoto, utrujenostjo, ponižanjem in pomanjkanjem.

»V času, ko se zdi, da je svet pozabil na nedavno preteklost, se dogaja na evropskih tleh, v Ukrajini, nova vojna, na svetu, v Palestini, genocid,« je dejala in dodala, da dogodki, ki se jih spominjamo, pripadajo preteklosti, vendar ob trenutnem družbeno-političnem dogajanju, ki prispeva k slutnji, da se zlo ponavlja, ne moremo mimo tega, da jih ne bi povezovali s sedanjostjo.

Odzvanjale so ministričine besede, da je čas, da slišimo glas zgodovine, ki nas opozarja in roti, naj ne ponovimo napak preteklosti. »Naj bo končno že dovolj ubijanja in trpljenja, dovolj diskriminacije in rasizma, postavljanja človeka nad sočloveka. Zaživimo končno kot ljudje, kot skupnost, kjer si vsi zaslužimo pravico do obstoja in dostojnega življenja.«

Za zločine ni opravičila

Tudi tržiški župan Peter Miklič je opozoril, da ne smemo pozabiti na to, kam lahko vodi napačna ideologija, utemeljena na nasilju, in poudaril, da ga žalosti, da smo vojni, ki je bila omenjena na lanskoletni spominski slovesnosti, dodali še eno, ki meče svet s tečajev. »Treba bi bilo odločno in brez zadržkov reči ne, to ne gre, to ni vredno ljudi. Dejanja, kakršnim smo priča v obeh vojnah, v državnem in mednarodnem pravu ne bi smela imeti nobenega opravičila,« je dejal Miklič.

Besede sta z zbranimi delila tudi Claude Simon iz francoskega združenja Amicale de Mauthausen ter predsednik ZZB za vrednote NOB Slovenije Marijan Križman, slovesnosti pa so se udeležili tudi podpredsednica državnega zbora Nataša Sukič, poslanec Borut Sajovic ter predstavniki tujih veleposlaništev in delegacij.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / nedelja, 23. december 2012 / 07:00

Kronika tedna

Kamenikovo obsodili zaradi droge Na okrožnem sodišču v Celju so po poročanju medijev na dve leti in pet mesecev zapora obsodili Marijo Kamenik, mater razvpitega Kristjana Ka...

Objavljeno na isti dan


Škofja Loka / sobota, 29. julij 2017 / 20:26

Anketa o zelenem turizmu

Škofja Loka – Občina Škofja Loka je del Zelene sheme slovenskega turizma, ki je celovito zasnovan nacionalni sistem za pospeševanje razvoja trajnostnega turizma v Sloveniji na vseh stebrih: okoljsk...

Kronika / sobota, 29. julij 2017 / 20:25

Zbirali prostovoljne prispevke

Kranj – Kranjski policisti so obravnavali prijavo o zbiranju prostovoljnih prispevkov pred trgovskim centrom. Prispevke naj bi zbiralo več oseb, šlo pa naj bi za tujce, ki jih še niso izsledili.

Kronika / sobota, 29. julij 2017 / 20:25

Številne nesreče kolesarjev

Kranj – Gorenjski policisti so ta teden obravnavali več prijav nesreč kolesarjev. V eni od prijav gre za nesrečo na Cesti Staneta Žagarja v Kranju in z udeležbo dveh kolesarjev, ki naj bi se zgodil...

Slovenija / sobota, 29. julij 2017 / 20:25

Šentjakob ostaja dvojezičen

Spor, ki je več kot deset let delil krajane Šentjakoba / St. Jakoba v Rožu in okoliških vasi, je uspešno in razumno rešen. Poskus nekaterih krajevnih politikov, da bi v občini izbrisali javne znake...

Gorenjska / sobota, 29. julij 2017 / 20:17

Tuji turisti o Gorenjski

Po mnenju tujih turistov je Gorenjska zelo lepa, domačini pa dovolj dobro govorijo angleško, da se z njimi lahko sporazumejo.