Šenčur ponovno krompirjeva prestolnica
Praznik krompirja v Šenčurju je postal ne le lokalna, ampak tudi širše prepoznavna prireditev, ki pritegne obiskovalce od blizu in daleč. Pobliže so lahko spoznali pomen tega gomolja za lokalno skupnost, predvsem pa okušali raznolike krompirjeve jedi.
Šenčur – Prvi konec tedna v juniju Šenčur tradicionalno zaživi v znamenju Praznika krompirja, s katerim zaznamujejo zgodovinsko pomemben dogodek, ko je cesarica Marija Terezija v času svojega vladanja uvedla obvezno sajenje krompirja. Letos so organizacijske vajeti prvič prevzeli člani Turističnega društva Šenčur ob podpori Občine Šenčur in lokalnih društev. »Kot edini pražilci krompirja v Šenčurju smo vedno z veseljem sodelovali na tem dogodku, na pobudo župana pa smo ga letos tudi organizirali,« je dejala predsednica Katja Pipan. Šenčurski župan Ciril Kozjek je zadovoljen, da prireditev vsako leto privabi množico ljubiteljev krompirjevih jedi. Povedal je, da razmišljajo o selitvi prireditve iz središča Šenčurja v športni park, kar bi omogočilo njeno razširitev in obogatitev z dodatnim programom.
Letos so programu že dodali nekaj novosti, kot je denimo peka praženca. Na vrtu Blagnetove hiše so se obiskovalci lahko preizkusili v streljanju z lokom na tarčo, za kar so poskrbeli člani Lokostrelskega društva Šenčur. Celodnevno dogajanje so popestrili s tržnico lokalnih pridelovalcev, otroškimi delavnicami v Blagnetovi hiši v izvedbi KUD Valentin Kokalj Visoko, Klub mladih Šenčur je poskrbel za družabne igre, Konjeniški klub Šenčur pa za jahanje konj. Popoldne je obiskovalce zabaval ansambel Trio Edo, zvečer pa skupina Pop Design.
Dvesto kilogramov praženega krompirja
Opoldne je nastopil Pihalni orkester občine Šenčur ter mažoretke iz Društva mažoretk Šenčur. Sledilo je branje dekreta, za kar so znova poskrbeli v Folklornem društvu Šenčur. Obiskovalci so nato na osmih stojnicah lahko okušali raznolike krompirjeve jedi. Člani treh društev – Turističnega društva Šenčur, Društva upokojencev Tržišče in Kulturnega društva Bukovci – so skupaj pripravili dvesto kilogramov praženega krompirja. »V Šenčurju ne rečemo pražen, temveč 'tenstan' krompir. Recept je preprost in vsebuje le pet sestavin, poleg krompirja še čebulo, ocvirke, svinjsko mast in začimbe,« je povedal član domačega turističnega društva Marko Kogovšek. Medtem se dolenjski praženi krompir razlikuje po dodatnih sestavinah. »Za pripravo uporabimo čebulo, domačo mast, panceto in tri vrste paprike: rdečo, rumeno in zeleno. Paprika je sveža in na hitro prepražena, kar daje jedi edinstven okus,« je pojasnila Mili Sitar, članica Društva upokojencev Tržišče.
Člani Društva Godlarji so pripravili ocvrt krompir, člani Lovske družine Šenčur so skuhali krompirjev golaž, v Turističnem društvu Dragočajna - Moše so pripravili krompirjeve ražnjiče, v Društvu obrtnikov Šenčur pa krompirjevo juho z lisičkami.
Sladke jedi s krompirjem
Stalnica praznika je krompirjeva torta Šenčurjanka, ki jo peče domača slaščičarka Nataša Mohar Mustafa. Letos so kulinarično ponudbo popestrile tudi sladke jedi s krompirjem, ki jih je pripravil Gorazd Potočnik. Med njegovimi gurmanskimi kreacijami sta še posebno izstopali dve, in sicer pita iz sladkega krompirja z dodatkom čebulne marmelade, čokoladnimi žganci in peno kefirja ter kakavovi njoki s karamelno omako in hrustljavo čokolado. »Krompir je zelo vsestranska sestavina, s kančkom ustvarjalnosti ga lahko povežemo tudi s sladkimi jedmi,« je poudaril Potočnik.
Poda se k vsem jedem
Živa Janc iz Šenčurja se vsako leto vrača na Praznik krompirja, saj uživa v raznolikih krompirjevih jedeh, ki so na voljo. »Še vedno mi je najbolj všeč pražen krompir, vendar doma nikoli ne uspe tako dobro kot tukaj,« je povedala sogovornica.
Mariji Kosec z Olševka, ki se je pred leti z možem preselila iz Švice v Slovenijo, so taki dogodki zanimivi. »Krompir je dober na vse načine in ga pogosto pripravljam – v obliki golaža, praženega krompirja, pomfrija za otroke in krompirjeve solate, ki ji mož, Gorenjec, pravi kisel krompir.«
Tilen Gubanc z Jesenic pa je v šali dejal, da bi brez krompirja težko preživel. »Rad ga imam na vse načine. Jem ga petkrat na teden, najpogosteje ravno praženega. Poda se k vsem jedem in ima širok spekter uporabe.«