Igraj se z mano
»Osrednje sporočilo festivala je spodbujanje sprejemanja in vključevanja vseh ljudi, ne glede na njihove posebne potrebe, ter promocija enakih možnosti za vse. Želimo si, da nekoč festival ne bi bil potreben, saj bi to pomenilo, da smo dosegli popolno inkluzivnost, sprejemanje in raznolikost v naši družbi.«
V torek se je na Kongresnem trgu v Ljubljani začel 18. mednarodni festival Igraj se z mano. Zaključil se bo jutri, 1. junija. Vsak dan poteka med 9. in 13. uro. Vrhunec je bil včerajšnji glasbeno-inkluzivni večer. Festival opozarja na kulturo vključevanja vseh, tudi oseb s posebnimi potrebami, organizirata pa ga Center Janeza Levca Ljubljana in Društvo za kulturo inkluzije. Njegov vodja je Boštjan Kotnik.
»Odločitev za organizacijo festivala je bila motivirana z željo po ustvarjanju vključujočega okolja, kjer se lahko vsi otroci, mladostniki in odrasli igrajo in ustvarjajo skupaj, ne glede na njihove sposobnosti. Na začetke gledamo z nostalgijo in ponosom, saj smo zrasli v prepoznaven dogodek, ki ga obiskujejo številni udeleženci. Razvoj festivala ni bil preprost, prinašal je veliko izzivov, zdaj 18. leto pa je že vse veliko bolj utečeno. Z doseženim smo zato toliko bolj zadovoljni, predvsem da nam je uspelo povečati ozaveščenost o pomembnosti vključevanja oseb s posebnimi potrebami,« poudarjajo organizatorji festivala, ki je namenjen vsem otrokom in mladostnikom, pa tudi odraslim, tako tistim s posebnimi potrebami kot tudi brez njih. Slednjih je vsako leto več.
Program je zelo raznolik in vključuje različne delavnice, športne aktivnosti ter kulturne in umetniške prireditve. »Vsak dan je na voljo od štirideset do šestdeset različnih delavnic in številni nastopi na velikem odru. Vsakdo lahko najde nekaj zase in se preizkusi v različnih dejavnostih. Učenci in uporabniki iz Centra Janeza Levca so udeleženi v vse faze organiziranja festivala, od priprav do izvedbe. Oni nas učijo izvesti aktivnosti na delavnicah, pripravijo palačinke in s tem pride tudi do menjave pozicije moči, kar je tudi ključen del festivala,« so pojasnili.
Organizatorji z zadovoljstvom opažajo, da družba vse bolj sprejema osebe s posebnimi potrebami. »Napredek je zelo opazen. Pred 18 leti, na prvem festivalu, se nam ljudje niso pridružili, kaj šele spontano. Tudi turisti so se izogibali in opazovali iz daljave. Danes pa je situacija popolnoma drugačna – ljudje prihajajo z velikim zanimanjem in navdušenjem. Sprejemanje in vključevanje oseb s posebnimi potrebami se je bistveno izboljšalo. Družba je postala bolj ozaveščena in odprta, zakonodaja je napredovala in več je priložnosti za vključevanje oseb s posebnimi potrebami v različne dejavnosti. Seveda je še vedno prostor za izboljšave, vendar so spremembe in napredek opazni.«
Z željami zrejo v prihodnost. »Želimo si, da nekoč festival ne bi bil potreben, saj bi to pomenilo, da smo dosegli popolno inkluzivnost, sprejemanje in raznolikost v naši družbi. Do takrat pa si bomo prizadevali za nadaljnje spremembe in izboljšave na področju vključevanja oseb s posebnimi potrebami v vse vidike življenja.«