Potrebujemo tudi tuje delavce
V okviru Tedna obrti in podjetništva na Loškem so minuli teden pripravili tudi obisk gospodarske cone v Žireh, ki mu je sledil pogovor z žirovskim županom Francijem Kranjcem o izzivih razvoja gospodarstva v občini.
Marko Lotrič: »Tujo delovno silo nujno potrebujemo, seveda pa si ne želimo ilegalnih migracij.«
Žiri – V gospodarski coni v Žireh so obiskovalcem najprej predstavili dve uspešni podjetji, in sicer Ino Žiri, ki je projektant in proizvajalec strojev za izboljšano produktivnost in avtomatizacijo zahtevnih proizvodnih operacij in postopkov, ter Mesarstvo Oblak, družinsko podjetje z dolgoletno tradicijo proizvajanja in prodaje svežega mesa in mesnih izdelkov. Predstavniki obeh podjetij so sodelovali tudi v pogovoru o nadaljnjem razvoju gospodarstva v občini in morebitni širitvi gospodarske cone, saj so tudi v omenjenih podjetjih izrazili potrebo po širjenju proizvodnih zmogljivosti.
Predsednik državnega sveta in predsednik Območne obrtno-podjetniške zbornice Škofja Loka Marko Lotrič je na srečanju z županom poudaril, da je bil minuli teden v znamenju promocije obrti in podjetništva. Podjetja morajo po njegovih besedah ubirati vedno nove pristope pri iskanju kadra, saj težko dobijo zaposlene, sploh kjer je potrebno znanje slovenskega jezika. Zato je zelo naklonjen tudi zaposlovanju delovnih migrantov. »Generacija, ki se zdaj upokojuje, je zelo močna, šteje okrog 34 tisoč ljudi, rojstev pa je bilo lani manj kot 17 tisoč,« je opozoril in dodal, da bo treba, če bomo tudi v prihodnje želeli vsem zagotoviti pokojnine, napore vlagati ne samo v delovna mesta, ampak se bodo tudi v občinah morali približati podjetjem z gradnjo ustreznih naselij, kamor bi naselili tudi delavce iz tujine, ki pa ne smejo postati geta, ampak bi jih sprejeli tudi domačini. »Tujo delovno silo nujno potrebujemo, seveda pa si ne želimo ilegalnih migracij,« je poudaril. Po lanskem izstopu delodajalskih združenj iz Ekonomsko-socialnega sveta je napovedal, da se trudijo za vrnitev in nadaljevanje socialnega dialoga, zavedajo pa se tudi odgovornosti za sprejem nujnih reform, med katerimi sta tudi pokojninska in zdravstvena, če želi država dobiti sedemsto milijonov evrov iz načrta za okrevanje in odpornost.
V občini Žiri so podjetjem že pred dvajsetimi leti omogočili razvoj z ureditvijo gospodarske cone, za katero ima po besedah sedanjega župana Francija Kranjca veliko zaslug prvi žirovski župan Bojan Starman. »Priznam, da me je ob današnjem ogledu podjetij Ino in Mesarstvo Oblak osupnilo, kakšen napredek sta dosegli, saj sem imel priložnost opazovati skromne začetke obeh podjetij v domačih garažah. Danes v obeh podjetjih dokazujejo, kaj vse je mogoče doseči s trudom, voljo in delom.« Zaveda se, da obstoječa gospodarska cona postaja premajhna, zato je pozval podjetnike, naj občini posredujejo svoje ideje, katere dejavnosti bi še želeli razvijati, da jih bodo lahko vnesli v nov prostorski načrt, ki je že v pripravi.