Skočimo tja

<p>Skočimo tja, kjer sreča je doma.</p>

Kam? V svojo lepšo prihodnost. Ali je to možno? Da. Ali je to enostavno? Ne, ni. Vendar je mogoče. Če dobro pogledamo svoja življenja, se nam ogromno dejanj, misli, čustev in občutkov ponavlja. Celo podobne ljudi privlačimo v svoj krog. Tako se nam skozi leta oblikuje podzavestni vzorec, ki nas ustvarja, vodi in nam organizira življenje. Zjutraj vstanemo, pogledamo elektronsko pošto in sporočila, dnevne novice, gremo na delo, nato gospodinjstvo, delo doma, hobi, otroci rastejo, gremo spat in drugi dan »jovo na novo«. Ta vzorec našega delovanja se zapiše v naše možgane. Naši možgani so odličen zapis preteklosti in možgani nas usmerjajo glede na program, ki ga imajo v sebi. Ta program se je pa izoblikoval skozi leta. Možgani se odzovejo točno tako, kot so sprogramirani. Strokovno bi lahko pisali o nevronih, nevrotransmitorjih, sinapsah, korteksu, senzomotorični kontroli, percepciji čutnih signalov, receptorjih, o kemičnem in električnem načinu prenosa informacij … vendar to izrazoslovje pustimo znanstvenikom.

Mi sprejmimo dejstvo, da ima vsak človek v glavi superračunalnik, ki ga je naredila narava. Število celic in povezav med njimi je tako veliko, da si tega ne moremo predstavljati. In kar je še bolj pomembno – naše trenutno življenje in trenutno stanje naših možganov je le eno izmed mnogih možnosti. Zakaj torej živimo le eno, precej podobno življenje? Zato, ker imamo v sebi močan podzavestni vzorec, ki je do neverjetnih podobnosti zapisan v naših možganih. Vendar mi imamo možnost spremembe tega vzorca. Nevroznanost uči, da so možgani plastični tudi v starosti. Plastični pomeni, da se lahko spreminjajo. Kdo je tisti, ki lahko spreminja naše možgane? Jaz in nihče drug. To je v naši moči.

Naša moč je v moji veri moj notranji ustroj. Moramo se naučiti globokega uvida vase. V resnici ni težko razumeti, težje je izvesti. Da bi nam bilo lažje (manj trpljenja in več veselja), da bi si uresničili želje (urejen materialni status, urejeni odnosi, dobiti možnosti za novi poklic, uresničiti potovanja …), si zelo pogosto želimo najprej spremembe v svoji okolici. Kaj vse bi se moralo spremeniti v okolici, da bi se moje želje lahko uresničile?

Spremeniti je treba smer razmišljanja in smer aktivnosti. Najprej moramo spremeniti svojo notranjost. Naša notranjost pa je sestavljena iz naših misli, prepričanj in naših čustev. Zraven spada še duhovnost, vendar jo bomo tokrat namenoma izpustili, da se bomo lažje posvetili svoji (zemeljski) notranjosti, ki tako zelo pomembno vpliva na razvoj in stanje možganov (našega superračunanika). V naslednjem članku ali dveh bomo pogledali konkretne korake za spremembo sebe.

Nikomur (pomembnim osebam, še najmanj kakšnim institucijam) ne bi smeli dovoliti, da odločajo namesto nas. Jaz sem gospodar sebe in tudi moji možgani so pod mojo komando.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ...&nbsp;

Gospodarstvo / ponedeljek, 23. november 2015 / 14:41

Narava je papirni industriji zapisana v genih

Pod naslovom Papirništvo: Odličen primer krožnega gospodarjenja so v sredo na Bledu pripravili 19. dan slovenskega papirništva, na katerem so gostili okrog 250 udeležencev iz devetih držav.

Objavljeno na isti dan


GG Plus / ponedeljek, 4. maj 2015 / 14:55

Ultratekaška legenda v ZDA

Jeseničanka Petra Pirc, ki od študentskih let živi v Ameriki, je ena najboljših ekstremnih tekačic v Združenih državah Amerike. Imenujejo jo kar "legenda ekstremnih gorskih tekov". Zmaguje na gorskih...

Gospodarstvo / ponedeljek, 4. maj 2015 / 14:41

Težki časi za kranjsko Slogo

Kmetijsko gozdarska zadruga Sloga Kranj preživlja težke čase. Ob veliki zadolženosti, ki bo še najmanj pet let bremenila poslovanje, je zadruga lansko poslovno leto sklenila z nekaj več kot 1,2 milijo...

Gospodarstvo / ponedeljek, 4. maj 2015 / 14:37

Alprem z novimi vsebinami

Območje nekdanjega industrijskega podjetja Alprem v središču Kamnika se razvija v vse bolj živahen del mesta. Namesto propadajočih zidov so ob podpori lastnika stvari v svoje roke vzeli društva in mla...

Kultura / ponedeljek, 4. maj 2015 / 14:26

Naprej z nasmehom

Gledališče slepih in slabovidnih Nasmeh je v Kulturnem domu na Breznici navdušilo občinstvo z avtorsko gledališko predstavo Kako naprej?.

Šenčur / ponedeljek, 4. maj 2015 / 14:24

Televizijo so hodili gledat v zadrugo

Etnolog dr. Jože Hudales, urednik knjige Šenčur in Šenčurjani okrog leta 1960, je v Šenčurju predstavil delo, ki je nastalo po gradivu ameriškega antropologa Joela M. Halperna iz leta 1961/62.