Za vsem dostopen splav
V okviru kampanje Moj glas, moja izbira (My Voice, My Choice) Inštitut 8. marec tudi na stojnicah na Gorenjskem zbira podpise za varen in dostopen splav za vse v Evropski uniji.
Kranj – V Inštitutu 8. marec so pred časom zasnovali vseevropsko kampanjo Moj glas, moja izbira, s katero želijo zagotoviti varen in dostopen splav v Evropski uniji za vse, ki ga potrebujejo ali si ga želijo. Na Evropsko komisijo so vložili državljansko pobudo za uvedbo finančnega mehanizma za pomoč državam članicam Evropske unije pri zagotavljanju varnega in dostopnega splava. Za to morajo zbrati milijon podpisov v vseh držav Evropske unije, pri čemer se je vseevropskemu gibanju pridružilo več kot dvesto organizacij iz celotne Evrope. Zelo aktivni so tudi prostovoljci po celotni Sloveniji. Na Gorenjskem jih je mogoče trikrat na teden najti na stojnicah v Kranju, Škofji Loki in Radovljici, je pojasnila članica Inštituta 8. marec Ana Dujmović, koordinatorka za gorenjsko regijo.
Kot je poudarila Ana Dujmović, oddaja podpisa še nikoli ni bila tako preprosta. »Navesti morate le ime, priimek in EMŠO, sam proces pa traja le minuto. Prav vsak državljan ali državljanka države članice Evropske unije lahko odda svoj podpis in podpre pravico do odločanja o lastnem telesu.« Ob tem je opozorila, da ta čas v Evropski uniji dvajset milijonov žensk nima dostopa do varne prekinitve nosečnosti, četudi je dovoljena, kot na primer v Italiji ali na Hrvaškem, a jim je zaradi ugovora vesti zdravstvenih delavcev splav onemogočen. Poleg tega je na Hrvaškem splav plačljiv, na Poljskem pa ženske še vedno umirajo, ker je splav nelegalen. »Tako je še v marsikateri evropski državi – čeprav je na papirju ta pravica dovoljena, pa je v resnici zelo omejena.« Zato si z omenjeno državljansko pobudo prizadevajo za vzpostavitev evropskega finančnega mehanizma, ki »državam članicam pomaga zagotoviti dostop do varnega in zakonitega splava za vse tiste, ki še vedno po nepotrebnem trpijo in umirajo zaradi pomanjkanja dostopa do varne oskrbe pri splavu«.
Na stojnici v Kranju pobudo mimoidočim predstavljata tudi prostovoljki Brina Filipina Jesihar in Katja Živković Premru. »Kampanji sem se pridružila, ker verjamem v aktivno državljanstvo,« je poudarila Brina Filipina Jesihar, ki je prepričana, da se morajo ženske o svojih telesih odločati same. »Zato bomo nadaljevali zbiranje podpisov ter še naprej delili letake in širili glas o pomembnosti reproduktivnih pravic.« Katja Živković Premru je poudarila, da je v Sloveniji pravica do splava zapisana v ustavo in tako bi po njenem prepričanju moralo biti tudi drugje po Evropi. »Zato je pomembno, da k podpisu povabimo tudi svoje prijatelje in znance in skupaj poskrbimo, da bo splav dostopen in varen ter da ljudje zaradi tega več ne bodo umirali.« Doslej so zbrali že več kot 250 tisoč podpisov po vsej Evropi.