Dnevi kulture slepih
Minuli konec tedna so na Okroglem potekali že tradicionalni Dnevi kulture slepih in slabovidnih, ki jih organizira Zveza društev slepih in slabovidnih Slovenije.
Naklo – Kljub okvari vida slepi in slabovidni dokazujejo, da omejitve ne morejo zatreti njihove ustvarjalnosti in kulturnega prispevka. Na različnih področjih umetnosti, od glasbe in literature do vizualnih umetnosti, navdušujejo s svojimi deli, ki ne le izžarevajo njihov talent in predanost, temveč tudi rušijo stereotipe in širijo meje človeške ustvarjalnosti. Kot je pojasnil Luka Pavlin, organizator kulturno-prosvetne in knjižnične dejavnosti, zveza dneve kulture pripravlja že več kot deset let. »Pripravljamo jih pravzaprav zato, ker želimo promovirati kulturo slepih in slabovidnih, želimo pokazati, kaj kljub okvari vida zmoremo. Naš cilj je, da se slepi in slabovidni čim bolj vključijo v lokalno okolje. Na drugi strani pa je cilj dogodka slepim in slabovidnim tudi pokazati, kaj vse kultura omogoča,« je pojasnil.
Tudi imitacijske delavnice
Tokratno tridnevno dogajanje se je začelo z odprtjem likovne razstave slikarke Rezke Arnuš v Pavlinovi galeriji v Domu Janeza Filipiča v Naklem. Sobotno dopoldne je bilo rezervirano za ustvarjanje in razvijanje tipa, ki slepim predstavlja enega od pomembnejših čutov. Delavnico je izvedla Narodna galerija iz Ljubljane, v popoldanskih urah pa je sledil pogovor z Romanom Rozino, avtorjem romana Sto let slepote, in imitacijske delavnice s slovenskim imitatorjem in televizijskim voditeljem Tilnom Artačem. »Povabili smo ga z namenom, da slepim in slabovidnim pokaže, kako se naredi profesionalna imitacija nekega lika. S Tilnom Artačem sva se tudi dogovorila, da bomo posneli poskusno verzijo Radia Ga Ga v živo,« je dejal Pavlin in dodal, da imajo slepi in slabovidni zaradi okvare vida okrepljene druge čute, kot je sluh, zato se mu zdi, da še raje imitirajo zvoke, ki jih zaznajo. Prireditev so sklenili v nedeljo s pogovorom z Dušanom Brešarjem Mlakarjem, dolgoletnim strokovnim delavcem pri Zvezi društev slepih in slabovidnih Slovenije, in podelitvijo priznanj slepim in slabovidnim, dejavnim na področju kulture. Priznanje za posebne dosežke je med drugim prejela tudi Škofjeločanka Natalija Žitnik Metaj, ki je več let vodila likovno sekcijo kranjskega društva, sodelovala pri pripravi in izvedbi številnih razstav, aktivno sodeluje tudi v Filatelističnem društvu Lovro Košir Škofja Loka in še bi lahko naštevali. Kot je povedala, ji prejem priznanja ogromno pomeni, počuti se izredno počaščeno, saj je to velika potrditev za njeno delo in trud. »Vesela sem, da so prepoznali moje udejstvovanje na kulturnem področju,« je dejala.