Več odvisnosti od spleta in iger
Iz poročila LAS Kranj za minulo leto: Pri mladih v zadnjih letih več problematične uporabe spletnih socialnih omrežij in odvisnosti od spletnih in videoiger
Med prepovedanimi drogami je najbolj razširjena uporaba konoplje, narašča pa uporaba opiatov in kokaina.
Kranj – V zadnjih letih se je pri mladostnikih pomembno zvišal odstotek problematične uporabe spletnih socialnih medijev, prav tako pomembno se je zvišal odstotek mladih, ki imajo znake zasvojenosti z video in spletnimi igrami, je razvidno iz letnega poročila Lokalne akcijske skupine (LAS) za preprečevanje zlorabe drog v Mestni občini Kranj za leto 2023, ki je strokovno svetovalno telo župana. Na kranjskih osnovnih in srednjih šolah zato organizirajo vse več različnih preventivnih delavnic za učence in starše, zlasti na temo vpliva zasvojenosti z novimi tehnologijami. Ravnatelji preventivne delavnice, ki jih v tem šolskem letu izvajajo tudi za učitelje, ocenjujejo kot zelo koristne in nujne.
V kranjski enoti Centra pomoči pri prekomerni rabi interneta Logout so imeli lani 49 uvodnih srečanj. V obravnavo je bilo skupno vključenih 67 uporabnikov, od tega 32 kontinuirano in 35 občasno. Med njimi je 70 odstotkov moških in 30 odstotkov žensk, kar 44 odstotkov je bilo starih do 15 let, še dodatnih 22 odstotkov pa od 15 do 18 let. Med primarnimi težavami, s katerimi se najpogosteje soočajo njihovi svetovanci, so videoigre (31 odstotkov), družinska pravila in dogovori (22 odstotkov), družbena omrežja (21 odstotkov) in splošna zasvojenost s spletnimi vsebinami (17 odstotkov), med pridruženimi težavami pa je najpogostejša motnja pozornosti s hiteraktivnostjo – ADHD (26 odstotkov), depresija (18 odstotkov) in anksioznost (16 odstotkov).
Kot tudi izhaja iz poročila LAS za lansko leto, se na drugi strani znižuje delež mladostnikov, ki so alkohol ali konopljo prvič preizkusili že pred trinajstim letom starosti in ki alkohol uživajo tedensko. Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje Kranj je sicer raba prepovedanih drog kadarkoli v življenju med prebivalci gorenjske regije, starimi od 15 do 64 let, višja od slovenskega povprečja, še posebej med ženskami. Med prepovedanimi drogami je najbolj razširjena uporaba konoplje, narašča pa uporaba opiatov in kokaina.
V substitucijski program Centra za preprečevanje in zdravljenje odvisnosti, ki deluje v Zdravstvenem domu Kranj, je bilo v letu 2023 vključenih 181 pacientov, kar je nekoliko manj kot leta 2022, ko je bilo vključenih 209 pacientov. »Po oceni Zdravstvenega doma Kranj je razlog za to povečano število uporabnikov kokaina, za kar ni substitucijskega programa, in pa pojav novih vrst drog,« je ob predstavitvi poročila LAS za leto 2023 na zadnji seji kranjskega mestnega sveta povedala Tanja Hrovat, vodja urada za družbene dejavnosti Mestne občine Kranj.