Evropske kulture v Radovljici
Linhartov trg v Radovljici je minuli petek postal prava mala Evropa. Odvijala se je namreč že 18. Evropska vas, projekt, s katerim se spodbujajo raziskovanje, spoznavanje in deljenje različnih kultur. Letošnja rdeča nit je bila usmerjena v naravno in kulturno dediščino.
Radovljica – Organizacijo je tudi tokrat prevzela Osnovna šola Antona Tomaža Linharta Radovljica. Kot je povedala pomočnica ravnatelja in koordinatorica projekta Evropska vas Anita Hrovat, je projekt v prvi vrsti namenjen predstavitvi evropskih držav. »Učenci se s podporo mentorjev in tudi domačih celo leto ukvarjajo s posameznimi državami. Poglabljajo se v kulinariko, geografske in zgodovinske značilnosti, navade, običaje in jezik ter nato na novo pridobljena znanja predstavijo na zaključni prireditvi Evropska vas. Pisan cvet evropskih držav, kultura združuje, kultura bogati, osnovna ideja pa ostaja vsa leta enaka – spodbujanje raznolikosti, medkulturnosti in obenem zavedanja svojih lastnih korenin,« je poudarila Anita Hrovat.
<strong>Zazvenele ljudske pesmi</strong>
Poleg šole gostiteljice so se predstavile tudi osnovne šole Staneta Žagarja Lipnica, F. S. Finžgarja Lesce, dr. J. Plemlja Bled, Koroška Bela, Žirovnica, F. Prešerna Kranj (Podružnična šola Kokrica), Orehek Kranj, I. Gunduliča iz Zagreba ter Osnovna šola Mehmedalija Mak Dizdar iz Sarajeva, sodelovali pa so tudi Vrtec Radovljica, Knjižnica A. T. Linharta Radovljica in Glasbena šola Radovljica. Poleg zanimivih predstavitev na stojnicah so organizatorji ter ostali sodelujoči pripravili tudi pester program, v okviru katerega se je bilo mogoče seznaniti s številnimi ljudskimi pesmimi in tudi plesi različnih držav ter njihovimi kulturami. Lamija Alagić iz Osnovne šole Mehmedalija Mak Dizdar iz Sarajeva je denimo predstavila bosansko ljudsko pesem Zapjevala sojka ptica, leščanski učenci so pripravili folklorni nastop francoske ljudske pesmi, mladinski pevski zbor radovljiške osnovne šole pa je zapel finsko ljudsko Aamulla varhain. Program dogodka je spretno povezovala Suzana Adžič.
<strong>Kultura, šport, hrana …</strong>
Učenci blejske osnovne šole so pobližje spoznavali kulturo Španije, Nemčije in Švedske. Zala Soklič, osmošolka, je na 'švedski stojnici' povedala: »Pred tem projektom nisem ravno dobro poznala Švedske, se mi je pa zdela precej zanimiva. Veliko novega smo se naučili, meni so najbolj zanimivi športniki, npr. Ingemar Stenmark. Res si želim kdaj obiskati Švedsko,« je dejala. Tudi na portugalski stojnici, ki jo je poleg Belgije predstavljala Osnovna šola Orehek Kranj, je bilo živahno. Ema Hvasti in Maja Strajnar sta povedali, da ju zelo navdušuje, kaj vse so izvedeli o državah. »Spoznavali smo hrano, izvedeli, da so Portugalci veliki proizvajalci plute, njihovo glavno glasbilo je kitara, glavni simbol države pa petelin,« sta dejali, ker pa so Portugalci znani po sardinah, so učenci ponujali tudi svoj ribji namaz. Zelo dobro pa je dišalo tudi pri učencih iz Sarajeva, ki so se osredotočili predvsem na svojo kulinariko in med drugim predstavili tulumbe, ocvrte palčke paljenega testa, bosansko slaščico kadaif ter številne druge dobrote.