Indonezijski Pendopo
Tradicionalni indonezijski nadstrešek, ki ga lahko sedaj občudujete tudi pri nas. S podelitvijo priznanj najboljšim pa se je pred nekaj dnevi na Bledu zaključil šesti izbor za naj velnes 2013/14.
Sodelovalo je štirinajst centrov, tokrat pa so jih ocenjevali izključno obiskovalci. V uredništvu Dobro jutro, Slovenija se je v času glasovanja nabralo skoraj petnajst tisoč glasov. Sodelujoče centre so razvrstili v tri kategorije: turizem - veliki in turizem - mali ter rezidenti. Vendar med njimi prav gorenjskih velnesov nismo zasledili, razen tistih, ki spadajo pod blagovno znamko Sava Hotels & Resorts. Največ glasov so letos obiskovalci namenili Orhidelii iz Term Olimia, Wellnessu Vodnega mesta Atlantis ter Vitariumu Spa&Clinique iz Šmarjeških Toplic.
Glavni namen izbora je, da širša javnost dobi čim več informacij in podatkov o velnesu in o zdravem načinu življenja na splošno, ter seveda o konkretni ponudbi slovenskih velneških centrov. »Hkrati pa se z izborom spodbuja zdrava konkurenčnost med centri in s tem dviguje kakovost storitev v njih,« o čemer je na izboru, ki je potekal v Wellness centru Živa hotela Golf na Bledu, spremljal pa ga je simpatičen glasbeno-plesni program, spregovorila tudi Barbara Boh, hči radijca Francija Potočnika, ki nadaljuje očetovo delo in je izbor najboljšega velnesa kot najmlajši produkt v tej družini izborov njeno delo.
Prejšnji teden pa so v Arboretumu Volčji Potok slavnostno odprli novo pridobitev: tradicionalen indonezijski nadstrešek iz tika, prvi takšne vrste v Evropi. Znan je tudi pod imenom Pendopo. Postavljen je bil kot simbol prijateljskih odnosov med Indonezijo in Slovenijo.
Velik odprt prostor, pokrit s streho in podprt s stebri, brez sten ali pregrad se običajno stika z glavno hišo in v indonezijski kulturi tovrstna velikost govori o kar bogati družini. Namenjen je druženju, sprejemanju gostov, služi kot sprejemnica in kot dnevni prostor.
Na odprtju so bili prisotni tudi številni predstavniki Indonezije. Poleg pozdravnega govora sultanovega brata iz Džakarte Yudaningrata; indonezijskega ambasadorja za Avstrijo in Slovenijo Rachmata Budimana je prisotne nagovoril tudi slovenski minister za kulturo Uroš Grilc. Odprtje paviljona pa v nadaljevanju predstavlja tudi okvir za vrsto zanimivih dogodkov z indonezijskim pridihom.