Na razglasitvi najboljših esejev ob direktorici Mestne knjižnice Kranj Maji Vunšek in predsedniku žirije Jasminu B. Frelihu sodelujoči mladi avtorji in avtorice v družbi mentorjev / Foto: Tina Dokl

Dijaki o umetni inteligenci

Tema drugega Literarnega natečaja Franceta Pibernika za srednješolski esej, ki ga pripravljajo v Mestni knjižnici Kranj, je bila umetna inteligenca. V dveh kategorijah je strokovna žirija za najboljša izbrala eseja Eve Tofant in Teje Jezeršek.

»Kje je torej vrednost človeškega dela in kaj je pristni element človeškosti? Napake. Element napak in nepopolnosti je tisto, kar je lastno živemu in kar nas loči od nezmotljivih naprav in božanstev,« je v svoj esej med drugim zapisala Eva Tofant.

Kranj – Mestna knjižnica Kranj je v spomin na bogato literarno in publicistično delovanje Franceta Pibernika (1928–2021) predlani prvič pripravila natečaj za najboljši esej gorenjskih srednješolk in srednješolcev. Takrat so mlade k navdihu za svoja razmišljanja v eseju povabili z vrsticami Pibernikove pesmi v prozi iz zbirke Odzvok (1979) in jih nagovorili z naslovom: Samo odločiti se moraš. Natečaj je uspel in lansko jesen so tako v knjižnici ponovno razpisali natečaj za najboljši esej, tokratna tema in hkrati izhodišče za razmislek pa je bila umetna inteligenca z vsemi družbenimi vprašanji ter tudi etičnimi in filozofskimi dilemami, ki jih dandanašnji odpirajo nove tehnologije. Njihov pospešeni razcvet nas seveda kot družbo in kot posameznike postavlja pred nove izzive in hkrati prinaša premnoge pomisleke.

Natečaj je tudi tokrat simbolično potekal od 2. septembra (obletnice Pibernikovega rojstva) do 3. decembra (obletnice Prešernovega rojstva), rezultate pa so razglasili v Mestni knjižnici Kranj na zaključni prireditvi ob svetovnem dnevu knjige in avtorskih pravic, 23. aprila. Tudi letos je eseje prebirala tričlanska žirija v sestavi mag. Metka Lokar, učiteljica slovenščine na Pekinški univerzi za tuje študije, Franc Sever, slovenist in bibliotekar v Mestni knjižnici Kranj, ter Jasmin B. Frelih, pisatelj in prevajalec.

Letos podvojen odziv

Žirante je prijetno presenetilo število prispelih besedil, saj se je to od lanskih deset skoraj podvojilo na 19, napisali pa so jih dijakinje in dijaki iz petih gorenjskih srednjih šol. »Prav tako so bili eseji v primerjavi z lansko bero po večini zajetnejši, tehtnejši in bolj jezikovno okretni,« opaža predsednik žirije Jasmin B. Frelih in dodaja: »Eden od možnih vzrokov za tako opazen kakovostni preskok je seveda naša esejistična literarna delavnica, na katero bomo tudi letos povabili vse udeležence natečaja, da bomo lahko nekaj šolskih ur skupaj raziskovali načine pisanja esejev. Precej bolj verjetno pa je, da je h kakovosti esejev prispevala prav tema letošnjega natečaja, namreč umetna inteligenca.«

V nadaljevanju je sledila razglasitev najboljših treh esejev v obeh kategorijah, vsakega od nagrajenih pa je s pretanjenim čutom prebrala dramska igralka iz Prešernovega gledališča Vesna Slapar.

V kategoriji 1. in 2. letnikov je prvo mesto za najboljši esej z naslovom Blagoslov in prekletstvo napisala dijakinja Teja Jezeršek (2. letnik, Gimnazija Škofja Loka, mentorica prof. Tatjana Žagar), drugo mesto je za esej Prihodnost umetne inteligence dosegel Jakob Zgonc (2. letnik, Gimnazija Franceta Prešerna Kranj, prof. Irena Rakovec Žumer), esej za tretje mesto z naslovom Kako bo umetna inteligenca vplivala na naše življenje? pa napisal Jaka Malnar Košir (1. letnik, Gimnazija Franceta Prešerna Kranj, prof. Irena Koncut Marolt).

Žirija je tri najboljše eseje izbrala tudi v kategoriji 3. in 4. letnikov. Najboljši esej z naslovom Ne jejmo boginj! je podpisala Eva Tofant (4. letnik, Gimnazija Kranj, prof. Ana Žunič), drugo mesto je za esej Smo dovolj inteligentni za umetno inteligenco? dosegla Rebeka Cankar (3. letnik, Gimnazija Kranj), z esejem Umetna inteligenca – rešitev ali poguba? pa je bila tretja Meta Gašperlin (3. letnik, Gimnazija Kranj, prof. Ana Žunič).

V glasbenem programu sta nastopili učenki Glasbene šole Kranj, harfistka Sara Pajnić in flavtistka ter tudi prvonagrajena esejistka Eva Tofant. Direktorica Mestne knjižnice Kranj Maja Vunšek je prisotne dijakinje in dijake nagovorila: »Letošnji eseji so torej vaša refleksija, pogled, zaznavanje ali čustvovanje na prisotnost umetne inteligence v današnjem času. Vsak esej je edinstven vpogled v vaše misli in ideje, je tudi priložnost, da razumemo vaše strahove, upanja in pričakovanja v času in prostoru, kjer živimo. Kot trajen zapis bodo ostali pričevalci časa in generacije, ki je leta 2023 razmišljala o umetni inteligenci.«

Najboljši eseji s komentarji žirije in tudi ostali na natečaj prispeli eseji so objavljeni v lični knjižici, ki jo je izdala Mestna knjižnica Kranj.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Tržič / sreda, 22. januar 2020 / 11:13

Za domačine turizem še ni moteč

Rezultati anketiranja lokalnega prebivalstva, obiskovalcev in turističnega gospodarstva na Tržiškem.

Objavljeno na isti dan


Škofja Loka / nedelja, 2. september 2018 / 20:34

Zdrave šolske malice

V okviru projekta Lokalna hrana v šole se trudijo spodbujati prehransko samooskrbo s povečanjem pridelave, predelave in potrošnje lokalno pridelane hrane.

Kultura / nedelja, 2. september 2018 / 20:31

Slikali na Konjščici

Slikarska kolonija in razstava ob štiridesetletnici delovanja Likovne skupine KD Sava Kranj

Nasveti / nedelja, 2. september 2018 / 20:15

Starši naj bodo otrokom v oporo

Začetek novega šolskega leta s seboj prinaša tudi negotovost, saj se morajo šolarji navaditi na novega učitelja, mogoče tudi nove sošolce, nove šolske obveznosti ... To pri otrocih lahko povzroči tudi...

GG Plus / nedelja, 2. september 2018 / 20:13

Finke ji pojejo slovensko

Kristina Bogataj je mlada Kranjčanka, ki že tretje leto živi, v zadnjem času pa kot profesionalna glasbena pedagoginja, dirigentka in pevka tudi deluje v Helsinkih na Finskem. O življenju in njenih po...

GG Plus / nedelja, 2. september 2018 / 20:12

Ženske zgodbe

»Bil sem še mlad, poln energije, tudi spolne. Zdravnica, ki je skrbela za tega otroka, je bila prav tako še mlada, komaj je končala študij. Doma je bila iz okolice Klausen (Kluže). Nekajkr...