T. i. človeška centrifuga v Laboratoriju za gravitacijsko fiziologijo v Planici / Foto: Gorazd Kavčič

Bi se pridružili raziskavi

Raziskovalci slovenskega Instituta Jožef Stefan se pripravljajo na novo raziskavo: Učinek vibracijske vadbe med hipoksično neaktivnostjo. Tokrat k sodelovanju vabijo zdrave moške, nekadilce, stare od 18 do 45 let, ki bi se znanstveni in zdravniški ekipi pridružili za devetdeset dni. Izsledki raziskave bodo v pomoč ne samo astronavtom za potovanja v vesolje, ampak tudi ljudem na Zemlji.

»Delovnik preiskovancev ne bo trajal osem ur na dan, ampak 24 ur na dan, zato je seveda prav, da dobijo povrnjene stroške za 24 ur na dan. Honorar bo zato znašal 12.500 evrov bruto.«

Rateče – Potem ko so leta 2021 v sodelovanju z Evropsko vesoljsko agencijo v Planici zagnali Laboratorij za gravitacijsko fiziologijo in ko so pred enim letom že končali raziskavo Vadbene strategije za potovanje na Mars, se raziskovalci slovenskega Instituta Jožef Stefan pripravljajo na novo raziskavo: Učinek vibracijske vadbe med hipoksično neaktivnostjo. Glavni cilj raziskave je primerjava in ovrednotenje različnih vadbenih strategij za življenje v vesoljskih plovilih, s čimer bi lahko preprečili izgubo mišične in kostne mase ter spremembe v srčno-žilnem sistemu astronavtov. Rezultati raziskav bodo v pomoč tudi pri reševanju zdravstvenih vprašanj na Zemlji.

Preiskovanci v treh skupinah

Največja težava, s katero se srečujejo astronavti med svojimi potovanji v vesolje, je namreč izguba mišične in kostne mase ter spremembe v srčno-žilnem sistemu. V dosedanjih raziskavah se je že izkazalo, da je vadba ena najboljših metod, ki lahko prepreči te spremembe, zdaj pa raziskovalce še natančneje zanima, kakšna vadba je optimalna. Trije laboratoriji po Evropi (v Nemčiji, Franciji in planiški v Sloveniji) že več let raziskujejo to težavo. »Sliši se preprosto, ampak ni, ker je iz vseh spoznanj treba šele razviti vadbeno strategijo, ki bi bila uporabna v vesolju,« razloži vodja projekta v Sloveniji prof. dr. Igor Mekjavić. »Preiskovance bomo razvrstili v tri skupine, ena skupina bo samo ležala, druga skupina bo vadila na centrifugi, tretja skupina pa bo vadila brez umetne težnosti, enako kot na centrifugi, vendar leže in na napravi, ki smo jo razvili v Sloveniji prav za ta namen. Projekt vodi Evropska vesoljska agencija, protokol naše raziskave je enak protokolu v Franciji in Nemčiji, tako da bomo lahko primerjali rezultate treh inštitutov o učinkih različnih vadbenih strategij.«

Honorar 12.500 evrov bruto

Protokol raziskave je odobrila Komisija za medicinsko etiko ministrstva za zdravje. Tudi tokrat bo raziskava potekala po postopku, ki ga Institut Jožef Stefan izvaja že dvajset let. »Tokrat iščemo le zdrave moške, nekadilce, stare od 18 do 45 let, glede njihovega zdravstvenega stanja pa bodo odločali zdravniki. Vključitveni in izključitveni dejavniki so že znani in jih je določila strokovna komisija pri Evropski vesoljski agenciji.« Vsem zainteresiranim bo raziskava predstavljena zelo natančno. Tisti, ki bodo izbrani, bodo prišli v Planico dva tedna pred začetkom raziskave, tam bodo živeli in v teh dveh tednih sodelovali pri različnih poskusih, da raziskovalci spoznajo delovanje njihovih mišic in srčno-žilnega sistema. Raziskava, ki bo vključevala neaktivnost v kombinaciji s hipoksijo, bo trajala šestdeset dni, po tem času pa bodo vse poskuse ponovili. Dvakrat po 15 dni testiranj in šestdeset dni raziskave, skupno torej devetdeset dni njihovega sodelovanja. »Delovnik preiskovancev ne bo trajal osem ur na dan, ampak 24 ur na dan, zato je seveda prav, da dobijo povrnjene stroške za 24 ur na dan. Honorar bo zato znašal 12.500 evrov bruto. Tako kot večina projektov je tudi to projekt Evropske vesoljske agencije, ki izvedbo projekta tudi financira. Med samim poskusom in po koncu bodo preiskovanci deležni fizioterapije in rehabilitacije, potem pa bomo uredili tudi sodelovanje z vodeno vadbo in jih spremljali še na vsakih nekaj mesecev do trenutka, ko se bodo vrnili v izhodiščno stanje. Takšna so tudi pričakovanja Evropske vesoljske agencije – da preiskovance spremljamo še dve leti po koncu raziskav,« je dodal prof. Mekjavić. Prijave za sodelovanje zbirajo do konca maja na brave@ijs.si, raziskava bo potekala med septembrom in decembrom letos.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Izleti GG / četrtek, 19. november 2020 / 13:06

Martinovo v rokah naslednje generacije

Praznik vina je letos zelo neprikladno padel na sredo – dan, ko se vsem nekam mudi in smo lahko srečni že, če se ujamemo pri večerji in hitro izmenjamo pripetljaje preteklega dne. Pri nas zato mart...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / četrtek, 19. april 2012 / 07:00

Po Kamniku brezplačno s kolesi

Kamniški župan Marjan Šarec je izpolnil obljubo, ki jo je občanom izrekel na lanskem festivalu Kamfest.

Slovenija / četrtek, 19. april 2012 / 07:00

Veliko zanimanja za Razkrita telesa

Na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani so prejšnjo sredo odprli razstavo Razkrita telesa, ki si jo je že v prvih treh dneh ogledalo pet tisoč ljudi.

Zanimivosti / četrtek, 19. april 2012 / 07:00

Razstava ročnih del

Adergas - Člani KUD Pod lipo Adergas so minuli konec tedna v svoji dvorani pripravili razstavo ročnih del, na kateri je sodelovalo trinajst posameznikov in družin. »Podobno razst...

Zanimivosti / četrtek, 19. april 2012 / 07:00

Tržič v cvetju

V soboto je bil Tržič v znamenju cvetja, saj je tam potekala Cvetlična tržnica, ki je ponujala marsikaj za dom in vrt, podelili pa so tudi nagrade lastnikom najlepših hiš v občini.

Zanimivosti / četrtek, 19. april 2012 / 07:00

Avsenikov spomin na prednike

Na novo odprta muzejska zbirka o skoraj 200-letnem bivanju Avsenikove rodbine pri Jožovcu v Begunjah kaže na skrben odnos sedanjih lastnikov domačije do prednikov.