Ob sobotnem odprtju prenovljene tematske poti Začaran gozd nad Zasipom / Foto: Tina Dokl

Začaran gozd z novimi vsebinami

Tematska pravljična pot Začaran gozd, ki se vse od leta 2019 razprostira med krošnjami nad Zasipom, je obogatena s sodobno infrastrukturo in dejavnostmi, ki so prilagojene tudi otrokom s posebnimi potrebami.

Zasip – Pot Začaranega go­zda, ki jo je osnovala ekipa Malih pustolovcev pod vodstvom Mete Vodnjov, se vije po gozdu na hribu Hom nad Zasipom z začetkom pri cerkvi sv. Katarine. Z 1,2 kilometra dolžine in višinsko razliko dvesto metrov nudi zlasti otrokom pravo prav­ljično avanturo, ki jo spo­znavajo s pomočjo nahrbtnika, v katerem so pripomočki in knjižica z nalogami in ugankami. Opremljena je z usmerjevalnimi tablami in štirimi gozdnimi učilnicami. »Začaran gozd je zaživel z namenom, da bi otroci lahko kvalitetno preživljali prosti čas v naravi, ob tem pa krepili uporabo različnih čutov in se naučili česa novega,« je dejala Meta Vodnjov.

Pot je bila pred kratkim opremljena s sodobno infrastrukturo, novimi didaktičnimi pripomočki in nadgrajena z dejavnostmi, ki so primerne tudi za otroke s posebnimi potrebami. »V programu Družbeni tokovi – Pot rasti (Social Tides – Grow Track), ki ga poganja organizacija INCO in financira Google.org, smo bili prepoznani in podprti kot ustvarjalci sprememb. Opazili so našo zmožnost delovati v okolju s pozitivnimi učinki trajnostnega razvoja. Trudimo se namreč, da spoštujemo in slišimo različne interese ter sposobnosti otrok, se temu ustrezno prilagodimo in razvijamo,« je pojasnila sogovornica.

K sodelovanju so povabili različne strokovnjake, vključno z logopedinjo, sociologinjo, glasbenico in strokovnjakinjo za senzoriko in motoriko, ki bodo podkrepili vse dejavnosti. »Na t. i. gozdnih uricah, ki bodo potekale v vnaprej določenih terminih, bodo s svojim znanjem pomagale staršem in otrokom pri njihovem razvoju,« je pojasnila Meta Vodnjov.

V Začaranem gozdu obiskovalci vstopajo v svet pravljice, kjer spoznajo gozdne živali in bitja, kot so škratulje, divja baba Kuštrela, vile in nevidni ravbar. »Vsak lik ima po novem določeno pomanjkljivost, škrati so denimo hiperaktivni, vile so zelo tihe. Na ta način smo želeli približati pravljico tudi otrokom s posebnimi potrebami. Informativne table so opremljene z brajlico, zgodba pa vključuje znakovni jezik,« je pojasnila Meta Vodnjov.

Učilnice na prostem

V gozdu boste našli štiri odprte gozdne učilnice za prosto igro, ki so opremljene z novimi didaktičnimi pripomočki: Kuštrelin zeliščni travnik, Škratje gozdno igrišče, Ptičje gnezdo ustvarjalnosti in Vilinska glasbena soba. Otroci pri Kuštrelini koči razvrščajo rastline na barvne palete. Tam lahko potipajo in si ogledajo razvojni krog travniških bitij in se igrajo v čutni škatli. Škratji gozd jim nudi veliko gibalnih izzivov, v ptičjem gozdu lahko prelistajo in prebirajo knjige. Pot nadaljujejo v vilinsko glasbeno sobo, kjer spoznavajo okolico kraja, skuhajo volčjo juho, se sprehodijo po čutni poti, zaigrajo na gozdne inštrumente in spoznajo recept za lokalno sladico. Uspešno rešene uganke, ki jih rešujejo na poti, so ključ do vstopa v t. i. kožarco glavnega ravbarja, kjer izvejo njegovo ime in priimek.

»Škratje igrišče smo prestavili na novo lokacijo, dodali popolnoma novo kuhinjo in oder, kjer igralci domačega kulturno-umetniškega društva Kamot uprizarjajo igre. V prihodnosti bomo poskrbeli še za knjižnico na prostem. Veliko je pripomočkov, ki so zanimivi tudi odraslim,« je še pojasnila.

Prosti čas v objemu narave

Prenovljeno pot, ki je vključena v Blejski lokalni izbor, del nje pa vodi po Triglavskem narodnem parku, so slavnostno odprli prejšnjo soboto. Obiskovalci so si lahko ogledali gozdne učilnice in predstavo v učilnici Ptičje gnezdo ter se udeležili ustvarjalnih, gibalnih, glasbenih in likovnih delavnic.

»Domačini imamo v svoji bližini čudovito izobraževalno pot, ki otroke navdušuje in hkrati uči. Na njej lahko odkrijejo marsikaj o živalih in rastlinah. Z družino jo obiščemo večkrat, saj je izvrstna motivacija, da otroci prosti čas preživljajo v objemu narave,« je dejala Nina Rutar iz Zasipa. Odprtja se je udeležila tudi Mateja Lombar iz Lesc z družino. »Po poti so se že podali naši otroci, starši pa še ne, zato smo tokrat izkoristili priložnost in se pridružili. Nedvomno je zanimiva in poučna za otroke, saj vključuje veliko raznolikih dejavnosti,« meni Lombarjeva.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / četrtek, 10. maj 2012 / 07:00

Čajanka za dan sprememb

Pobudi Slovenske filantropije so se ob Dnevu za spremembe pridružili tudi v medvoškem društvu upokojencev.

Objavljeno na isti dan


Nasveti / četrtek, 28. maj 2009 / 07:00

Solate - paša za usta in oči

Solate lahko zaužijemo kot glavne jedi ali pa kot prilogo drugim jedem. Pravzaprav imamo pri pripravi solat nešteto možnosti.

Nasveti / četrtek, 28. maj 2009 / 07:00

E-zdravje

Relativno visoka neformalna uporaba interneta, povezana z dobro infrastrukturo računalniške opremljenosti, z nadpovprečnim zanimanjem za uporabo storitve, je tipično značilna za Slovenijo na večini po...

Gospodarstvo / četrtek, 28. maj 2009 / 07:00

Dan lipicanca na Brdu

Združenje rejcev lipicanca Slovenije je v sodelovanju z javnim gospodarskim zavodom Brdo v nedeljo na hipodromu Brdo pripravilo tradicionalni Dan lipicanca.

Zanimivosti / četrtek, 28. maj 2009 / 07:00

Državno srečanje Orffovih skupin

Visoko – V Domu krajanov Visoko je v petek v organizaciji kulturno-umetniškega društva Valentina Kokalja Visoko in Slovenskega društva Carla Orffa potekalo 14. državno srečanje O...

Zanimivosti / četrtek, 28. maj 2009 / 07:00

Višvaguru pri kranjskem županu

Kranj – Kranj je bil minuli konec tedna označen za prestolnico miru in joge. Naše mesto je namreč obiskal sam Višvaguru Mahamandalešvar Paramhans Svami Mahenšvaranando oz. Njegov...