Elektronski bolniški listi
Delodajalci bodo morali za zaposlene za začasne zadržanosti od dela od 1. februarja 2020 dalje prevzemati elektronske bolniške liste prek spletnega sistema SPOT.
Z uvedbo elektronskega bolniškega lista naj bi olajšali delo izbranim osebnim zdravnikom in poenostavili prenos dokumenta od izbranega zdravnika do delodajalca.
Ljubljana, Kranj – Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) je v sodelovanju z ministrstvom za javno upravo pripravil spremembo na področju izdajanja in prevzemanja potrdila o upravičeni zadržanosti od dela oziroma bolniškega lista, ki ga zavarovancu izda njegov izbrani osebni zdravnik ali otrokov zdravnik, in s katerim uveljavlja pravico do izplačila nadomestila plače med začasno zadržanostjo od dela. Z uvedbo elektronskega bolniškega lista (eBOL) bosta poenostavljena pridobivanje in dostop do bolniških listov, so prepričani pripravljavci. V novembru in decembru poteka nacionalna uvedba eBOL pri izvajalcih zdravstvenih storitev, ki bo zaključena s 1. januarjem 2020. Nacionalna uvedba elektronske rešitve za delodajalce, ki jim bo omogočala pregled in prenos elektronskega bolniškega lista prek portala SPOT (eVEM), pa bo zaključena s 1. februarjem 2020. »Prva faza uvedbe eBOL še ne bo vplivala na uveljavljanje pravic zavarovancev. Zavarovanci bodo do konca januarja tako še vedno prejemali t. i. »zelene« bolniške liste na predpisanih obrazcih, ki jih bodo predložili svojim delodajalcem, kot je to veljalo do sedaj. V drugi fazi od prvega februarja dalje pa bodo morali delodajalci za svoje zaposlene za začasne zadržanosti od dela obvezno prevzemati eBOL prek spletnega sistema SPOT, kar pomeni, da od zaposlenih ne bodo več zahtevali, da jim morajo bolniške liste dostaviti v papirni obliki (razen redkih izjem),« je pojasnila direktorica kranjske območne enote ZZZS Nataša Čarman Korenjak.
Samostojnim zavezancem zaradi izplačila nadomestila na ZZZS ne bo več potrebno priložiti eBOL. Za tiste zavarovance, ki so zaposleni pri delodajalcih, ki niso vpisani v Poslovni register Slovenije, pa bodo osebni zdravniki še naprej izstavljali bolniške liste tudi v papirnati obliki.
Pripravljavci sprememb so prepričani, da bodo z uvedbo eBOL olajšali delo izbranim osebnim zdravnikom in poenostavili prenos dokumenta od izbranega zdravnika do delodajalca. »Uvedena sprememba bo zmanjšala število obiskov zavarovancev v ambulantah zaradi pridobitve eBOL, kadar bo zdravnik ocenil, da pregled ob zaključku bolniškega dopusta ni potreben. To bo bistvena prednost za izvajalce in zavarovance. Delodajalci pa bodo sproti seznanjeni z izdanimi eBOL za zaposlene. Omogočen bo avtomatski vnos podatkov iz eBOL v informacijski sistem delodajalca za obračun plač in nadomestil plač ter pripravo zahtevkov za refundacijo nadomestila,« je še povedala Nataša Čarman Korenjak.