Bogomolka / Foto: Jurij Kurillo

Sta bogomolka in osasti pajek postala Gorenjca

Svoje dni je naša družina z dvema fantoma sleherno poletje odhajala na morsko obalo, bodisi na našo bodisi hrvaško. No, in tam smo tudi večkrat naleteli na kakšno bogomolko in eno smo potem doma celo »udomačili«. Živela je v steklenem kozarcu, kamor smo ji prinašali ujete muhe. Na koncu je zamenjala barvo iz zelene v rjavo ter izlegla zapredek z jajčeci.

Navadna bogomolka nosi nenavadno ime, tako domače kot znanstveno (Mantis religiosa), kar je oboje povezano z nekakšno molitvijo, ki jo nakazuje njena značilna pokončna drža s šestimi nogami, od katerih ima sprednje, škarjaste, postavljene v stalni preži – muslimani celo menijo, da gleda stalno proti Meki! Ko se bogomolki približa plen – kakšna druga žuželka ali celo manjši sesalec – jo s svojimi »škarjami« bliskovito zgrabi in potem tudi poje. Kot žrtev pride večkrat na vrsto celo lastni samec, potem ko je opravil svojo nalogo oploditve ... Za to zanimivo žuželko je značilna tudi dobro vrtljiva glava, ki se lahko s stereoskopskim vidom ozira v vse smeri. Po svetu je bogomolka z 2300 znanimi vrstami kar razširjena žuželka, ki živi večinoma v tropih; evropske zime po navadi ne preživi. Ponekod po svetu jo uporabljajo celo za biološki nadzor škodljivcev. V knjigi Živalstvo Slovenije (Ljubljana: Tehnična založba Slovenije, 2003) lahko preberemo, da so navadne bogomolke zelo pogoste v Primorju in na Krasu, najdemo jih pa tudi drugod po Sloveniji. Le v slovenski Istri živi tudi krpatonoga bogomolka (Empusa fasciata), ki je še najbolj podobna kakšni suhi vejici.

Bogomolko sem doslej srečeval le v primorskih krajih, lani pa se mi je nastavila pred fotoaparat kar doma, v Kranju.

Tudi pisanega osastega pajka (Argiope bruennichi) smo po navadi srečevali v Primorju, nikakor pa ne »na kontinentu«, in sem bil zato toliko bolj presenečen, da je lani razpel svojo mrežo kar ob steni našega doma v Kranju. Pajek sodi med križevce in zato napenja za lov mrežo s posebno nitko v sredini. Ugotovili so, da bi nitka, ki jo porabi neki križevec za svojo stvaritev, merila kar okoli 18 metrov. Pri osastem pajku je samica veliko večja od samca, nosi pa tudi bolj izrazite prečne temne in rumene proge, ki spominjajo na osji zadek. Ko se obilni samici približa droben samec, da bi jo oplodil, se, po človeško rečeno, bržkone še ne zaveda svoje nadaljnje usode. Pa si poglejmo to dramatično dogajanje v knjigi našega nekdanjega velikega strokovnjaka za ta živalski red profesorja Antona Polenca z naslovom Iz življenja pajkov (Ljubljana: Mladinska knjiga, 1952): »Pri našem navadnem križevcu se torej ljubezenski pohod ne konča vselej s smrtjo. Skoraj vselej pa se to dogodi pritlikavemu samčku lepega osastega pajka iz Primorja. Ta samček jo primaha k samici kar na mrežo, ne da bi jo prej kdo ve kaj snubil. V ljubezenskem objemu orjaška samica pritlikavega samca najprej zaprede, nato pa umori in poje. V najboljšem primeru izgubi snubač, tudi če je bil zelo uren, najmanj eno nogo.« Za naše človeške čute skorajda pretresljiva zgodba, za naravne zakone pa nekaj običajnega, ali ne?

Najbrž lahko domnevamo, da so se prej pretežno primorske živalske vrste začele pomikati v severne zemljepisne predele zaradi splošnega segrevanja ozračja. Zato so postale Gorenjke tudi bele štorklje, ki so v zadnjem desetletju začele gnezditi tudi v naših krajih – čeprav tega v preteklosti niso nikoli počele. Doslej smo jih videvali zgolj ob počitku na njihovih spomladanskih ter jesenskih poletih med Evropo in Afriko, ko so na naših travnikih nabirale zaloge za nadaljnjo pot; zdaj so se pa udomačile v kar nekaj gorenjskih krajih.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / torek, 15. maj 2018 / 21:52

Trije Cankarji za začetek

Z multimedijsko predstavo Vse gre v tri Cankarje se je v četrtek v Prešernovem gledališču začel peti Teden ljubiteljske kulture. Podelili so priznanja in nagrade prizadevnim ljubiteljskim kulturnikom.

Objavljeno na isti dan


Kronika / četrtek, 31. maj 2018 / 22:12

Gorski reševalci pod gradom

Tradicionalni dan slovenskih gorskih reševalcev, ki ga sicer praznujejo 16. junija, je minulo soboto potekal v Škofji Loki, kjer so ga združili s praznovanjem 40-letnice društva GRS Škofja Loka.

Domžale / četrtek, 31. maj 2018 / 22:01

V Študi ogorčeni zaradi odpadkov

V bližini čistilne naprave v Domžalah je zrasla skladovnica plastičnih bal, v katerih pa ni seno, pač pa smeti. Gre za zemljišče, ki ga je kupilo podjetje Publikus, šlo pa naj bi za odpadke z Male Mež...

Kamnik / četrtek, 31. maj 2018 / 22:00

Obvoznica bo občasno zaprta

Direkcija RS za infrastrukturo bo junija začela izvajati sanacijo pobočja Starega gradu, zaradi česar bo kamniška obvoznica do oktobra občasno popolnoma zaprta za promet. Obvoza za tovorna vozila, avt...

Rekreacija / četrtek, 31. maj 2018 / 21:59

Županov tek je polnoleten

Sredstva, zbrana na Županovem teku, na katerem je letos sodelovalo 770 tekačic in tekačev, so v celoti namenjena Fundaciji Vincenca Drakslerja. Zbrali so skoraj 29 tisoč evrov.

Razvedrilo / četrtek, 31. maj 2018 / 21:58

Morje in nočno nebo

Baletna oddelka glasbenih šol Kranj in Škofja Loka sta se na odru Prešernovega gledališča in Loškega odra predstavila vsak s svojim zaključnim letnim nastopom: z glasbeno-baletno pravljico Ribje fanta...