Evangelijske misli župnika Martina
Po knjigi Na spletni prižnici, ki je s 23.500 izvodi ena najbolje prodajanih knjig v Sloveniji, je župnik Martin Golob napisal novo z naslovom 365 dni z Božjo besedo. Povpraševanje po njej je veliko.
Prepričan je, da pisana beseda ne bo nikoli umrla. Da bi jo ohranjal, je pred župniščem ob cerkvenem zidu postavil t. i. knjigobežnico, iz katere si lahko krajani izposodijo eno od stotih knjig.
Med slovenskimi duhovniki so posamezniki, ki so v cerkvenem občestvu in sploh v javnosti zaradi različnih stvari bolje poznani od drugih. Eden takih je sedanji grosupeljski župnik Martin Golob, ki tudi nam, Gorenjcem, ni neznan. Do leta 2020 je bil župnik v Srednji vasi v Bohinju. Že takrat je mladi duhovnik, rojen v okolici Šmartna pri Litiji, razmišljal, da prižnica oziroma cerkev nista edino mesto za oznanjevanje božje besede, ampak so to lahko tudi sodobnejša komunikacijska sredstva: televizija, prenosi svetih maš, vlogi na spletnih portalih in seveda knjige, berljive, preproste, razumljive in dostopne čim širšemu krogu ljudi. Skupaj z Lojzetom Grčmanom, novinarjem portala Aleteia, sta pred leti napisala knjigo Na spletni prižnici, ki jo je izdala Založba Družina. Njen direktor Tone Rode je osebno spodbujal nastajanje knjige, saj zna Martin s prisrčnostjo, neposrednostjo in človečnostjo nagovoriti veliko ljudi. Knjiga Na spletni prižnici je postala uspešnica. Prodana je bila v 23.500 izvodih in se tako uvršča med najbolje prodajane knjige v Sloveniji. Bila pa je tudi prispevek k dobrodelnosti. Od vsakega prodanega izvoda sta bila dva evra podarjena dobrodelnemu skladu.
Župnik Martin Golob in Družina sta sredi lanskega leta naredila še korak k novi knjigi. Tako je pred kratkim slovensko knjižno krajino obogatila nova Martinova knjiga z naslovom 365 dni z Božjo besedo – Misli in spodbude ob Svetem pismu. Tudi zanjo vlada veliko zanimanje. Od vsakega prodanega izvoda te knjige bosta dva evra znova namenjena dobrodelnosti. Martin je za vsak dan v letu izbral njemu ljub svetopisemski odlomek in dodal svoje razmišljanje, ki pomaga pri približevanju Božje besede vsakdanjemu življenju. Knjiga se lahko bere po malem. Vsak dan posebej. Tako ostane tudi dovolj časa za premišljevanje. Za prvi dan v letu je tako Martin izbral del Lukovega evangelija, ki pripoveduje o pastirjih, ki so v Betlehemu našli Marijo, Jožefa in dete. Za zadnji dan pa odlomek iz evangelija po Janezu, ki slavi Jezusa kot luč, ki je prišla med ljudi.
Na nedavni predstavitvi knjige pred grosupeljsko Župnijsko cerkvijo svetega Mihaela je župnik Martin v pogovoru z Bernardo Žarn povedal, da je želel s to knjigo svetopisemske misli spremeniti v živo besedo. Božja beseda ga namreč znova in znova gane in v njej vselej najde kaj novega, ki se lahko dotakne vsakega človeka. »Sveto pismo je poezija in pesem, ki zapoje v srcu,« je dejal. »Nikogar ne silim, da jo sprejema, sem pa vesel, če o njej razmišlja. Morda pa bo komu pomagala pri premagovanju življenjskih težav. Meni že.«
Župnik Martin kljub duhovniškim obveznostim v župniji in obiskovanjem krajev, v katere ga vabijo na pogovore o njegovih knjigah – prvo knjigo Na spletni prižnici je predstavljal v 32 krajih –, najde čas za branje. Drži se nasveta prijatelja Lojzeta Grebenca, župnika v Dolu pri Ljubljani, da »tistega župnika, ki ne bere, hitro pobere«. Zadnje čase prebira Brate Karamazove Fjodorja Dostojevskega. »Neverjeten pisatelj je,« poudarja Martin.
Prepričan je, da pisana beseda ne bo nikoli umrla. Da bi jo ohranjal, je pred župniščem ob cerkvenem zidu postavil t. i. knjigobežnico, iz katere si lahko krajani izposodijo eno od stotih knjig in jo seveda vrnejo. »Če je pa ne, pa tudi ne bo konec sveta. Nadomestili jo bomo z drugo. Pomembno je, da ljudje berejo …« pove župnik Martin Golob.